Apple çalışanlarına zorunlu ve aşamalı olarak ofise dönüş kuralı koydu! Peki neden?


Apple çalışanlarına, haftada en az bir ofis gününden başlayarak, önümüzdeki birkaç ay içinde en az üç gün olacak şekilde ofise dönmeleri gerektiği söylendi. CEO Tim Cook'tan çalışanlara bir not olarak gönderilen yönerge, çalışanların 11 Nisan'a kadar haftada en az bir gün, 2 Mayıs'a kadar haftada en az iki gün ve 23 Mayıs'a kadar haftada en az üç gün ofisten çalışması gerektiğini söylüyor. 

Bloomberg tarafından paylaşılan nota göre Cook, şunları söyledi: "Birçoğunuz için ofise dönüşün uzun zamandır beklenen bir konu olduğunu ve hayatımızda böylesine önemli bir rol oynayan meslektaşlarımızla daha fazla ilişki kurabileceğimizin olumlu bir işareti olduğunu biliyorum.”

Not, "başkaları için rahatsız edici bir değişiklik olabileceğini" kabul etmesine rağmen, Apple uzun süredir ofisi tercih ettiği ortam olarak görüyor.

Cook, geçen yıl çalışanlara gönderilen bir notta şunları söyledi: “Gerçek şu ki, geçen seneden çok önemli bir şey eksikti... Video konferans görüşmesi aramızdaki mesafeyi daralttı, elbette, ama tekrarlayamayacağı şeyler var.”

Bunu, Başkan Yardımcısı Deirdre O'Brien takip etti ve yüz yüze iş birliğinin Apple'ın kültürü ve geleceği için "gerekli" olduğunu söyledi.

Ancak ofise dönüş artık zorunlu olsa da bazıları en azından haftada üç gün hemen talep etmek yerine daha kademeli bir yaklaşım benimseme kararını beğendi. 

HR Magazine’a konuşan Wellbeing danışmanlık şirketi olan Working Well CEO'su Lesley Cooper, "Düşündüğünüzde gerçekten çok mantıklı" dedi.

“Pandemi başlangıcında çalışanlar işleriyle ilgili her şeyi çok hızlı bir şekilde değiştirdi. Apple, çalışanların birdenbire bu kadar hızlı değişmesi ve işlerin eski haline dönmesini bekleseydi, bu büyük bir karışıklık olurdu.”

Pandemiden bu yana geçen iki yıl içinde insanlar yeni hayat tarzları benimsedi ve bunlardan kurtulmak zaman alıyor. Çocukları kimin alacağını veya köpeğe kimin bakacağını bulmak gibi pratik şeylerin hepsinin tekrar dikkat edilmesi gerekiyor.

"Bana göre, bu şaşırtıcı yaklaşım Apple'ın havayı doğru okuduğunu ve insanların pandemiden farklı şekilde çıktığını ve yeniden ayarlamanın zaman alacağını kabul ettiğini gösteriyor."

Ancak kâr amacı gütmeyen Work Wise UK CEO'su Phil Flaxton'a göre, Apple'ın ofis tercihi pek çok kuruluş için uygun değil.

“Apple'ın bakış açısından bakarsak, hiç şüphesiz parasını ödediği boş ofisler mevzusu da var. Çalışanlardan geri gelmesini istemenin mantıksız olmadığını görsem de bu kademeli yaklaşım bile bazı kişilerin ayrılmasıyla sonuçlanabilir. Hepimizin bir tür normale dönmesi gerekirken, diğer firmalar farklı şeyler yapıyor. Örneğin Deloitte, insanları haftada en az bir kez görmek istediğini söylüyor. Ama bunda ısrar etmiyor” dedi.

Tüm Silikon Vadisi devlerinin aynı zorunlu politikaya sahip olmadığı kesinlikle doğrudur. Geçen hafta Twitter CEO'su Parag Agrawal tarafından atılan bir twit, şirketin tamamen açılmaya hazır olsa da nerede çalışmak istediklerine karar vermenin çalışanlara bağlı olacağını söyledi.

Apple başlangıçta şubat ayında çalışanları ofise geri almak istemişti, ancak artan Omicron varyantı vakaları nedeniyle bunu ertelemeye karar verdi.

Apple'ın duyurusu, Google'ın Bay Area çalışanlarını 4 Nisan'dan itibaren ofise dönmesi gerektiği yönündeki talebinin ardından geldi.

Geçen yıl Robert Half tarafından yapılan bir anket, işverenlerin %49'unun ofise kademeli bir dönüş uygularken, %46'sının insanların işlerinin kritik rollerine bağlı olarak kademeli bir geri dönüşe izin vereceğini gösteriyor. 
 

DERGİ

HRdergi Haziran sayısı çıktı! İyi okumalar

SATIN AL Haziran 2024