Turizm ve Otelcilik sektöründe kariyer fırsatlarının Address’i...


Otelciliğe ilk adımını 2006’da Amerika’da atan, dünyanın en büyük cruise şirketi Royal Caribbean International’da İnsan Kaynakları Yöneticisi olarak 8 yıl 70 farklı milliyet ve 1500 personelden sorumlu olarak dünyanın hemen her ülkesinde ve her milletle çalışarak görev yapan bir yönetici ile; Mustafa Uysal ile tanıştıralım sizi. Şimdilerde Anadolu yakasının ilk lüks konsept oteli Address Hotel Istanbul’da İnsan Kaynakları Direktörü rolünü üstlenen Uysal ile sohbetimizin odağında, çalışanlara sunulan uluslararası kariyer fırsatları var: “Çalışanlarımıza, merkezi Dubai olan Emaar Hospitality bünyesindeki 32 farklı otelimizde kariyer fırsatları yaratıyoruz. Otelimizde 1 yılını dolduran çalışanlarımızı içerden yükselterek ilerliyor ve ayrıca 2 yıl içerisinde Dubai’de bulunan farklı otellerimizde kariyer imkanı sunuyoruz” diyen Uysal’dan uygulamalarının ayrıntılarını dinledik.

Öncelikle sizi tanımak isteriz. Kariyerinizin dünden bugüne gelişimini kısaca, kilometre taşlarıyla anlatır mısınız?

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Turizm ve Otel İşletmeciliği Bölümü’nden mezun olduktan daha sonra Bahçeşehir Üniversitesi’nde İnsan Kaynakları Yönetimi programını tamamladım. Ayrıca Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Halkla İlişkiler ve Reklamcılık bölümünü de bitirdim. Eğitim hayatıma işle birlikte devam ederek American Hotel Lodging Association’da Konaklama İşletme Yöneticiliği ve Eğitim Gelişim programlarında devam ettim. Ayrıca yine Amerika’da Rowan Üniversitesi İnsan Kaynakları Yönetimi eğitimimi de tamamladım.

Otelciliğe ilk adımımı 2006’da Amerika Virginia Beach’te bulunan Holiday Inn Hotel Oceanfront’ta Yiyecek ve İçecek Asistanı olarak çalışarak attım. Ardından Courtyard By Marriott Virginia Beach’in mutfak ve yiyecek & içecek departmanlarında görev aldıktan sonra 2008 yılında yönümü Miami’ye çevirerek, profesyonel iş yaşamıma dünyanın en büyük yolcu gemilerine sahip ve dünyanın en büyük cruise şirketi Royal Caribbean International’da devam ettim. Burada İnsan Kaynakları Yöneticisi olarak 8 yıl 70 farklı milliyet ve 1500 personelden sorumlu olarak dünyanın hemen hemen her ülkesinde ve her milletle çalışarak görev yaptım.

2015 yılında Türkiye’ye dönüş yaptım. Maxx Royal ve Voyage Hotels markalarının Kurumsal İnsan Kaynakları ve Eğitim Direktörlüğü bünyesinde başlayarak grubun yedi otelinden sorumlu olarak merkez ofiste görev aldım. 2018 yılında Rotana Oteli’ne atanarak İnsan Kaynakları ve Eğitim Direktörü görevini, 2019 yılında da Mövenpick Istanbul Oteli’nde İnsan Kaynakları Direktörü görevini üstlendim. 2020 yılı başında MSC Cruise’da Güney Afrika’da görev yaptıktan sonra 2021 başında Emaar bünyesindeki Address Hotel Istanbul’da İnsan Kaynakları Direktörü görevine başladım. Şu anda, Anadolu yakasının ilk lüks konsept otelinde görev alıyorum.

Öte yandan gitar, bağlama ve saksafon çalıyorum. Keyif aldığım hobilerimin işime yansıması ve çalışanlarımın da bundan keyif alması beni daha da motive ediyor. 

Address Hotel Istanbul’da nasıl bir İnsan Kaynakları yapılanmanız var? Kaç bir kişilik bir ekiple, kaç kişilik bir çalışan grubu için hizmet üretiyorsunuz?

Address Hotel Istanbul İnsan Kaynakları ekibi olarak açılıştan beri yoğun bir tempo ile mülakat planlamalarını 5 kişilik kadromuz ile tamamladık ve halen bu şekilde işleyişimize devam ediyoruz. 48 katlı, 182 otel odası ve 320 rezidans daireden oluşan projemizde iki farklı şirket üzerinde İnsan Kaynakları olarak projelerimizi sürdürüyoruz. Şu anda yaklaşık 200 çalışanımız var. Personel sayımız mayıs ayından sonra daha da artacak.

Özelikle açılış projesi olan otelimizde tüm İnsan Kaynakları süreçlerini sıfırdan kurup departman organizasyon yapısını oluşturarak tüm işe alım süreçlerini en başından beri yoğun bir şekilde sürdürmeye devam ediyoruz.

İşe alım süreçlerinin en başından itibaren çalışanlarımızla sürekli iletişim halinde olmaya özen gösteriyoruz. Otelimize yapılan başvurularda tüm adaylarımızı sürekli bilgilendirme ve geri bildirimlerle güncel tutuyoruz.

Çalışanlarımız için her ay düzenli aktiviteler, özel gün kutlamaları, sosyal sorumluluk projeleri düzenliyor ve düzenli geri bildirimler ile çalışanlar arasında fark yaratmaya çalışıyoruz. Örneğin, çalışanlarımız arasındaki yetenekleri keşfederek farklı etkinliklerde buluşturmaya, hobilerimizi bir arada gerçekleştirerek güzel anlar yaratmaya çalışıyoruz. Örnek verecek olursam, liderliğini yaptığım çalışanlarımızın farklı enstrümanlarla eşlik ettiği bir orkestramız mevcut ve bu orkestra ile her ay farklı etkinliklerde canlı müzik yapıyoruz.

Bunun yanı sıra liderlik yetkinliklerini artıracak spor aktiviteleri otelimizde mevcut. Planlarımız arasında dışarıda spor turnuva- ları organize etmek de var.

Uzun yıllar yurtdışında çalışmış bir yöneticisiniz. Şu anda İnsan Kaynakları’na liderlik ettiğiniz kurumda uluslararası kariyer fırsatlarını nasıl sunuyorsunuz?

Otelimizdeki tüm çalışanlarımızı ve staj yapan öğrenci arkadaşlarımızı öncelikle sektörde doğru yerleştirme ile başlayan kariyer planlamasına, eğitim ve gelişim fırsatları sunarak farklı eğitimlerle bireysel gelişimlerini sağlayarak devam ediyoruz. Özellikle açık pozisyonlarımızı içeriden terfi ile destekleyip, çalışan arkadaşlarımıza merkezi Dubai olan Emaar Hospitality bünyesindeki Armani Hotels, Address Hotels, Vida ve Rove Hotels olmak üzere toplam 32 farklı otelimizde kariyer fırsatları yaratıyoruz. Otelimizde 1 yılını doldurmuş çalışanlarımızı içerden yükselterek ilerliyor ve ayrıca 2 yıl içerisinde Dubai’de bulunan farklı otellerimizde kariyer imkanı sunuyoruz. Ek olarak yabancı dili iyi olan çalışanlarımıza da yurtdışında yönetici kadrosunda tecrübe fırsatı sunmaya çalışıyoruz.

Ayrıca sektöre yeni başlayan çalışanlarımızın staj dönemlerinde gerekli tüm tecrübelere sahip olmasını hedefliyoruz. Uzun dönem staj ile de hemen hemen her departmanda istihdam sağlıyoruz. Böylece turizm ve otelcilik sektöründe yeni mezunlarımızı ve mezun olacak arkadaşlarımızı geliştirerek ve tecrübe kazandırarak sektöre kalifiye personel kazandırmak için de çabalıyoruz.

Kariyer planlaması konusunda farklı uygulamalarınız var mı?

Günümüzde iş hayatı her geçen gün değişiyor; hiyerarşik örgütler yok oluyor. Bu nedenle orta kademe yöneticilerinin sayısı azalıyor. Kariyer planlaması yaparken çoğu yönetici işini kaybetme korkusu yaşıyor, kariyer konusunda bir başkasına imkan yaratmak kimi zaman korku haline gelebiliyor. Uzun yıllar aynı pozisyonda bulunan ve konumlarından ayrılmayan yöneticiler yeni yetişen ve kariyer planlaması içerisinde bulunan çalışanların gelişiminden doğal olarak rahatsızlık duyabiliyor.

Öncelikle şirketimizde bu tür engelleri ortadan kaldırmak ve gelişimi sürekli hale getirip çalışanlara inisiyatif tanıyarak onları daha da motive etmek önceliklerimizin arasında. Hiyerarşiyi azaltarak terfi öneminden uzaklaşıp değişimlere hızla cevap verebilecek daha esnek bir yapılanmaya sahip olarak çalışanlarımızı sürekli olarak tek bir alanda düzenli şekilde yukarı doğru dikey bir hareketlilik içerisinde değil, aksine her alanda tecrübe kazanabilecek bir kariyer gelişimi sağlamaya çalışıyoruz. Böylece çalışanlarımızın basamakları çıkmaları konusunda cesaretleneceğine inanıyoruz.

Ayrıca çalışanlarımıza Kariyer Koçluğu danışmanlığı aracılığıyla kendilerinin hangi alanda başarılı olacağı konusundaki farkındalık yaratmayı ve yatay yönde uzmanlaşmalarını sağlamayı amaçlıyoruz. Kariyer planlamasına paralel olarak iç eğitmenler ile gelişimi aylık olarak takip ederek her departman içerisinde gerekli olan eğitim ihtiyaç analizini gerçekleştiriyoruz. Tüm çalışanlarımıza geniş bir eğitim ağı sağladığımız Address Istanbul Academy eğitim platformu sayesinde de çalışanlarımız evde, iş yerinde ister cep telefonundan ister bilgisayardan bu portala ulaşıp eğitimlerini tamamlıyor ve biz de İnsan Kaynakları olarak bu eğitim gelişimlerini online olarak takip ediyoruz.

Son olarak bundan sonraki öncelikli hedeflerinizi aktarır mısınız?

İnsan Kaynakları alanında uzun yıllar çalışan bir yönetici olarak, özellikle yurtdışında Merkez ofiste görev alarak tüm süreçleri çalışanlar için faydalı hale getirebilecek bir yapı oluşturmayı ve gelişimini sağlamayı hedefliyorum. Ayrıca Kariyer Yönetimi ve Takım Yönetimi alanlarında almış olduğum eğitimleri daha da ileriye götürerek uzmanlaşmak ve sektördeki tüm çalışanlara bu konuda destek olmak da amaçlarım arasında.

“ÇALIŞAN İLE ENERJİ UYUMUNU YÜKSEĞE ÇIKARABİLMEK İÇİN YÖNETİCİLERİN HER DAİM ŞİMDİKİ ZAMANDA OLMASI GEREKİYOR”

“Çalışanla karşılıklı güvenin oluşabilmesi için öncelikle çalışma içerisinde güven ortamının kurulmuş olması ve yöneticilerin her daim çalışan için şimdiki zamanda yer alması gerekiyor. Bir çalışanı mutlu etmenin en iyi yolu, çalışanınızın hak ve çıkarlarının garanti altına alındığını hissettireceği bir ruh haline sokmak olacaktır. Çalışanları dikkatle dinleyebilmek, o anda ve orada olabilmek, kendi ajandalarınızdan uzak durabilmek, sezgilerinize kulak verebilmek ve hatta oldukça cesur olup, bazen çalışanlarınızın sizi o anda ve orada bırakma riskini dahi göze almak... İşte bu, çalışan ile aranızdaki enerji uyumunu son derece yükseklere çıkarıyor”.

DERGİ

Şubat 2024 sayısı yayında!

SATIN AL Şubat 2024