“NN Hayat ve Emeklilik’te her zaman bağlantıda kaldık, birbirimizi dinledik ve birbirimizden öğrendik”

Favorilere Ekle
Yetenek stratejisindeki üstün performansını ve kişisel gelişime olan bağlılığını uzun süredir devam ettiren NN Hayat ve Emeklilik, üst üste beşinci kez “Türkiye’nin En İyi İşvereni” seçildi. NN Hayat ve Emeklilik İnsan Kaynakları Genel Müdür Yardımcısı Hong-Wha Ling, “Bu ödül bize iş sağlığı ve güvenliğine odaklandığımızı, şirketimizin sunduğu iyi çalışma koşulları ve gelişim fırsatlarının çalışanlarımız tarafından değer gördüğünü ve bu çalkantılı zamanlarda bile değerlerimiz olan Önemseriz, Şeffafız,Sözümüzü Tutarız ile desteklenen stratejimizin dayanıklılığını gösteriyor” diyor.

NN Hayat ve Emeklilik olarak Top Employers Enstitüsü tarafından, bu yıl üst üste beşinci kez En İyi İşveren sertifikasını almaya hak kazandık. Özellikle bu yıl bu ödülü almış olmaktan gurur duyuyorum. Bu ödül bize iş sağlığı ve güvenliğine odaklandığımızı, şirketimizin sunduğu iyi çalışma koşulları ve gelişim fırsatlarının çalışanlarımız tarafından değer gördüğünü ve bu çalkantılı zamanlarda bile değerlerimiz olan Önemseriz / Şeffafız / Sözümüzü tutarız ile desteklenen stratejimizin dayanıklılığını gösteriyor.

Çalışanlarımızın üstün performansı sayesinde, iş gücümüze yönelik benzeri görülmemiş taleplere ve birçok operasyonel zorluğa rağmen COVID-19 salgını boyunca en iyi şekilde hizmet vermeye devam ettik. Çalışanlarımız en değerli varlığımız. Onlara bu zorlu koşullarda göstermiş oldukları olağanüstü çalışmalar için minnettarlığımızı çeşitli şekillerde gösterdik.

Üst üste 5 yıldır almaya hak kazandığımız En İyi İşveren Sertifikası’na ek olarak, çalışanlarımızın anonim olarak yanıt verdikleri “Çalışan Bağlılığı Anketi” şirket genelinde çalışma ortamı memnuniyetini ve çalışan bağlılığını sürekli olarak teşvik etmek için önemli bir geliştirme aracıdır. 2020 yılında salgın sırasında bile çalışan bağlılığı anketi skorumuz önceki yıllara kıyasla en yüksek noktasına ulaştı. Bu skor, NN Hayat ve Emeklilik olarak pandemi sürecine rağmen aksiyonlarımızdaki kararlılığımızı ve doğru zamanlamamızı yansıtıyor. Henüz erken bir aşamada çalışanlarımız için koruyucu yüz maskeleri temin ettik, hijyen kurallarımızı bildirdik ve bütün çalışan iletişimlerimizde proaktif ve takdir edici bir dil kullandık.

Pandemi, yaratıcı düşünmeye ve problem çözmeye teşvik etti

Pandeminin getirmiş olduğu sınırlamalar olsa da bu durum NN Hayat ve Emeklilik İK ekibini, çalışanların doğru kaynaklara hızlı erişimlerinin olduğundan emin olmak için yaratıcı düşünmeye ve problem çözmeye sevk etti.

Yöneticilerin ekiplerini ve iş yüklerini organize edebilmeleri, İK süreçlerinin modernize edilmesi & dijitalleştirilmesi ve çalışanlar için bireysel sayısız öğrenme ve gelişim fırsatları sunulması gibi çeşitli uygulamalar da bunun bir parçasıydı. Gösterdikleri ve göstermeye devam ettikleri muazzam emekleri ve sarf ettikleri enerji ile NN Hayat ve Emeklilik İK ekibi ile gurur duyuyorum. Buna ek olarak, profesyonellikle bizi destekleyen Pazarlama ekibi ile yakın işbirliği içerisinde olmak da gurur verici. Fonksiyonlar arasındaki işbirliği için güzel bir örnek oluşturuyoruz.

Gelelim bundan sonrası için ajandamıza...

NN Hayat ve Emeklilik’in İK fonksiyonu olarak üç maddeye odaklanmaya devam edeceğiz; (I) güvende ve sağlıklı kalmak, (II) bağlı ve iletişimde kalmak (III) ve üretken kalabilmek. Ayrıca, çalışanların ihtiyaçlarının önemli ölçüde farklılık göstermesi dolayısıyla, esnek çalışma konusunda birçok farklı düzenleme içeren optimize edilmiş bir politika uygulamak istiyoruz. Tamamiyle uzaktan çalışmanın yanı sıra, evden ve ofisten çalışmanın hibrit bir modeli de bunun bir parçası olacak. Bütün NN Hayat ve Emeklilik ekip arkadaşlarımızın çalışma şeklini destekleyebilecek, çevik bir çalışma ortamı yaratmayı hedefliyoruz. Çalışanlarımızın sağlığının ön planda olduğu, onları işbirliğine teşvik eden aynı zamanda kendilerini en iyi şekilde gerçekleştirebilecekleri bir çalışma ortamı ile müşterilerimize en iyi hizmeti sağlayabileceğiz.

Geleceğin belirsizliğine hazırlanmak için...

COVID sonrası, daha yenilikçi ve etkili bir iş gücü için kapsayıcı bir atmosferde deneyim, bilgi ve fikir çeşitliliği oluşturmalıyız. NN Hayat ve Emeklilik İnsan Kaynakları Genel Müdür Yardımcısı olarak, insanların nerede çalıştıkları önemli olmaksızın, onlara başarılı olmaları için doğru ekipmanları sağlamanın her zamankinden daha da önemli olduğuna inanıyorum. Bunun bizi geleceğin belirsizliğine karşı hazırlayacağını düşünüyorum.