“PepsiCo olarak yarattığımız ivme, yetenek dünyasında ses getirecek”

Top Employers Enstitüsü tarafından üst üste 6’ncı kez “En İyi İşveren” seçilen PepsiCo Türkiye’nin Kıdemli İK Direktörü Cristina Meson, hem bu başarının arkasında yatan yaklaşımı hem de yeni “En İyi 5” liderlik modelini HRdergi okurları için kaleme aldı.

Global olarak her sene yaptığımız anketlerle, organizasyonun nabzını tuttuğumuz ve önemli aksiyonları tetikleyen çalışan memnuniyeti konusu, liderlerimizin sürekli odağında. Bizim için çalışan memnuniyeti sadece çalışanlarımızın iyi hissettikleri bir ortamda çalışmalarından ibaret değil; gelişebildikleri, gelişirken öğrenebildikleri ve öğrendikçe hem kendilerine hem şirketimize hem de içinde yaşadığımız dünyaya değer kattıkları bir memnuniyet ortamını yaratmak.

Tüm bunları yaparken de odaklandığımız alanlar, çalışanlarımızın kariyer gelişimi, kritik tecrübe elde etmeleri, liderlik yetkinliklerinin artırılması, sağlıklı yaşam ajandası desteği ile daha iyi hissettikleri bir ortamda çalışabilmeleri ve ekip ruhuyla sahiplenici davranışlar göstererek, beraber kazandıkları, kazanırken de başarıyı beraber kutladıkları bir ortamı yaratabilmektir.

“Sen neredeysen PepsiCo orada”

Tüm bunlar doğrultusunda, Pandemi ile birlikte Merkez ofis çalışanlarımızı hemen 16 Mart’ta evden çalışma düzenine geçirdik. Bu modeli halen devam ettiriyoruz. Bu gruba, son 10 ayda 3 adet anket yaparak, memnuniyet seviyesi ve beklentileri ölçtük. Esnek çalışma modelinin, organizasyonun çok büyük bölümünün tercihi olduğunu gördük. Bu nedenle, hibrit çalışma modelini kalıcı ve planlı bir kurum kültürü haline getiriyoruz.

Pandemi sonrasında da esnek çalışma “Sen neredeysen PepsiCo orada” sloganıyla devam edecek. Çalışanlarımızı ofislerimiz haricinde de çalışma şekillerini yönetme imkânı verdiğimiz bu yeni hibrit modelimizde; ofisimizi, yaratıcılığımızı ortaya çıkaran, birlikte çalışmayı destekleyen ve kutlamaların coşkusunu beraber yaşayacağımız bir mekâna dönüştürdük. Ekip buluşmaları, iş geliştirme toplantıları, motivasyon ve kutlamalar için kullanacağımız bir ofis ortamı yarattık. Böylece ofisimiz her gün gelmek zorunda olduğumuz bir ortamdan ziyade, odaklı kullanım mekânı haline geldi. Bunu da PepsiCo Türkiye olarak ilk hayata geçiren şirketlerden biri olarak, diğer tüm PepsiCo operasyonlarına örnek oluyoruz.

Ve gelecek ajandamız...

İK departmanı olarak bundan sonrası içinse en önemli önceliğimiz şirket kültürümüz olan “PepsiCo Way” davranışlarının çalışanlarımız tarafından benimsenip yaşatılması, bununla beraber “En iyi 5” diye adlandırdığımızı liderlik modelimizin yetenek gelişiminde yön gösterici prensipler olarak DNA’ımıza kodlanması olarak ön plana çıkıyor.

PepsiCo’nun “En İyi 5” adıyla çok yeni tanıttığı liderlik modeli, PepsiCo ailesi olarak liderlerimizi “İyi” den “En iyi” ye götürecek yeni bir liderlik bakış açısı ve liderlik modeli. PepsiCo ailesi olarak gelecekteki liderlerimizin konfor alanından çıkarak öğrenim becerilerini yükseltmelerini, güvene ve saygıya dayalı ilişkiler kurarak dahil edici bir iş ortamı yaratmalarını, daha yalın çözümlerle ve çalışma ortamında ilham vererek sonuca ulaşmalarını, değişen koşullara rağmen adapte olarak dönüşümü sağlıklı bir şekilde yapabilmelerini ve iç/dış tüm veri kaynak- larından gelen bilgileri süzerek uzun vadeli stratejimize değer katmalarını istiyoruz.

Yetkinlik ajandasında ortaya çıkan bu öncelikleri de sürekli öğrenme ve gelişme kültürünü yaşatmakta ön plana çıkan PEPU gibi global dijital öğrenme platformlarını kullanıyoruz. Dijital transformasyon ve bu konudaki yetkinliklere yaptığımız yatırım bunlarla kalmıyor. Bu alanda geliştirdiğimiz sistem, platform ve uygulamaları tüm yaptığımız işlere entegre etmek, bu yönde ivmemizi artırmak da olmazsa olmaz stratejik planlarımız arasında yer alıyor. Burada, özelikle ticari operasyonlarımızı veri, teknoloji, yapay zeka kullanımı ile destekleyerek daha güçlü bir şirket olma yolunda ilerliyoruz.

Bu yıl, saha yönetimi, Dijital pazarlama, e-ticaret, gelir yönetimi ve iç görü fonksiyonlarımız için yaptığımız yatırımlarla büyük yol kat ettik. Tüm bunları göz önünde bulundurduğumuzda, PepsiCo olarak yarattığımız bu ivmenin yetenek dünyasında ses getireceğini, öncü yeni ofis uygulamalarımızın, çalışan memnuniyetinde aldığımız önemli inisiyatiflerin, sürekli öğrenme ve gelişme kültürümüzün ve dijital transformasyon projelerimizin de bizi onlara bir adım daha yakınlaştıracağından eminiz.

DERGİ

HRdergi Haziran sayısı çıktı! İyi okumalar

SATIN AL Haziran 2024