İngilizce’ye yönelik becerilerin etkin ölçülmesine olanak veren uluslararası, hedef odaklı bir test: TOEIC® testleri

Verdiği eğitimi lisana hakimiyet olarak gören World of Language Academy (WOLA) Yönetim Kurulu Başkanı Pelin Temelli Düzgit’den TOEIC® testleri'ne ilişkin olarak değerlendirmelerini aldık. Özellikle iş dünyasında, çok uluslu şirketlerde ve devlet kurumlarında tercih edilen testin, tüm becerilerin etkin şekilde ölçülmesine olanak veren uluslararası, hedef odaklı bir sınav olması nedeniyle akademik açıdan ölçüm ve gelişimde katkısının oldukça etkin olduğunu belirten Düzgit, “TOEIC testi, kişinin iş ortamında İngilizce olarak ne kadar iyi iletişim kurabileceğini gösteren, iş yerinde ve günlük yaşamda ihtiyaç duyulan İngilizce dinleme, okuma, yazma ve konuşma becerilerini de değerlendirmek için geliştirilmiş bir sınav olduğu için kişilerin kariyer gelişimlerine faydalı olacağına inanıyoruz” diyor.

Kurumunuz için İngilizce neden önemli?

World of Language Academy-WOLA olarak, özellikle akademik alanda başarılı olmak isteyen, kariyer ve eğitim hayatında İngilizce dil bilgisini ilerletmek amacı olan bireylere yönelik İngilizce lisan eğitim programı uyguluyoruz.

11 yıldır mezunlarının yüksek başarıları ile orantılı bir eğitim veren WOLA AKADEMİ için İngilizce sadece bir yabancı dil değil aynı zamanda günümüz dünyasının vazgeçilmez bir doğal yaşam gerekliliği. İngilizce, pozitif bilimler sınıfında sayılacak derecede önem arz ediyor. İngilizce diline gerektiği şekilde hâkim olmadan teknolojik alan başta olmak üzere diğer bilimsel ve eğitim alanlarında gelişme kaydetmek neredeyse imkânsız durumda. Uluslararası sosyal iletişim yüzde 90 İngilizce olarak sürdürülüyor. Edebî eserler ülkeler arası tercüme edilirken ilk tercihin İngilizce olması da konunun önemini gösteriyor. Dünya üzerinde en çok konuşulan lisanın İngilizce olması bu dilin tüm insanlık için ne derece kabul gördüğünü gösteren en önemli unsur.

Bu düşünceden hareket eden WOLA eğitim kurumu aday öğrencilerine verdiği eğitimi sadece sınav sistemlerine değil lisana hakimiyet olarak görüyor.

İngilizce yeterliliğinin önemini kurumunuzda ilk nasıl anladınız?

WOLA AKADEMİ’nin kuruluş amacı İngilizce yeterlilik üzerine... Akademik İngilizce eğitimi vermeyi, bu alanda ihtiyaç duyulan belge sonuçlu eğitim vermek amacıyla kurulmuş bir kurum olarak global yapıda ihtiyaç duyulan gereksinimlere yönelik bir sistem uyguluyoruz. İngilizce yeterlilik, adayların eğitim veya kariyer hayatlarına göre seçtikleri yolda gelecekte vakıf olmak zorunda oldukları tüm süreçler için olmazsa olmaz bir özellik.

Neden TOEIC® testini seçtiniz?

İngilizce yeterlilik belgeleme sistemine yeni bir vizyon katacağını ve adaylara diğer sınav sistemlerinin yanında farklı bir alan seçme imkânı vereceğini düşündüğümüz için TOEIC sınavının İngilizce dilinin gelişmesine farklı bir katkı sağlayacağına inanıyoruz.

TOEIC sınavını kurumunuzda nasıl uyguluyorsunuz?

TOEIC sınavı WOLA AKADEMİ’de, halka açık sınav merkezi olarak uygulanıyor. 

Sizce ETS Global’in proses ve prosedürleri sizin kurum kültürünüze uygun mu? Size kolaylık sağlıyor mu?

World of Language Academy olarak kurum kültürümüz İngilizce dilinin bireyleri yaşamları boyunca başarıya götürecek düzeyde öğretilmesi üzerine kurulu. Bu bağlamda ETS Global'in, sınavın adil ve güvenli bir şekilde yapılmasını sağlamak için sınav merkezlerinin uygulaması gereken bazı proses ve prosedürler doğrultusunda o sınav merkezinin gözetmenlerini bir akreditasyon sürecinden geçirmesi aday öğrenclerimizde ciddi bir güven oluşturmaktadır.

TOEIC testi sizce Türkiye’de iş dünyasında işe alımlarda, terfilerde faydalı mı?

TOEIC Testi, kişinin iş ortamında İngilizce olarak ne kadar iyi iletişim kurabileceğini gösteren, iş yerinde ve günlük yaşamda ihtiyaç duyulan İngilizce dinleme,okuma, yazma ve konuşma becerilerini de değerlendirmek için geliştirilmiş bir sınav olduğu için kişilerin kariyer gelişimlerine faydalı olacağına inanıyoruz.

TOEIC testinin Akademik açıdan da kurumlara fayda sağlayacağına katılıyor musunuz?

Elbette. Akademik sınavlar adayın dinleme, okuma, yazma-konuşma becerilerinde akademik olarak yetkinliğini ölçmeyi amaçlar. TOEIC sınavının dinleme bölümünde, adaydan İngilizce olarak kaydedilmiş çeşitli ifadeleri, soruları, konuşmaları ve konuşmalara dayalı soruları yanıtlaması isteniyor. TOEIC Sınavı Okuma bölümü, adayın yazılı İngilizceyi ne kadar iyi anladığını test eden bölümlerden oluşuyor. TOEIC Writing bölümünde adaydan verilen bir konuda yazı yazması, TOEIC speaking bölümünde adayın konuşma yeteneğini ölçen sorulara yanıt vermesi bekleniyor.

TOEIC sınavı tüm becerilerin etkin bir şekilde ölçülmesine olanak veren uluslararası, hedef odaklı bir sınav olması nedeniyle akademik açıdan ölçüm ve gelişimde katkısı oldukça etkin.

Günümüzde İngilizce konuşmanın veya bilmenin faydaları neler?

İngilizce dil olarak sosyal ve bilimsel alanlarda geçerliliğini ispatlamış ve bu alanlarda gelişime açık ara önderlik eden global bir lisan olarak insanların kolaylıkla anlaşabilmelerini sağlayan ortak kültür haline geldi. Gündelik yaşamda, iş hayatında tüm sosyal bilimlerde ve akademik hayatta İngilizce insanların ortak evrensel birlikteliğinin bir sembolü. Kişilerin farklı kültür ve bilgilere kolayca erişmesinin en kısa yolu İngilizce bilgisi. Teknolojik çağımızın temel gereksinimi İngilizce lisanı. Öğrenim açısından insanların en kolay erişebileceği bir imkânlar zincirinde yer alan İngilizce bugünkü hayatımızın olmazsa olmazları arasında.

Sizce günümüz dünyasında bir işi güvence altına almak için İngilizce önemli mi?

Kesinlikle. İngilizce iş güvencesi, kariyer imkânı sağlayan referans kodlarından biri. 

Yurt dışına gidecek olan gençlerin, yeni mezunların, hali hazırda çalışanların veya öğrencilerin tercihi TOEIC test olabilir mi?

Kesinlikle. Yurtdışında çalışmak isteyen yeni mezunlar, yurt dışında işe alım kriterlerinde TOEIC sınavı talep edildiği için TOEIC sınavına oldukça ilgi gösteriyor. Ülkemizde de birçok şirket, belirli sorumlulukları yerine getirmek için gerekli olan İngilizce seviyelerine dayalı olarak kendi puan standartlarını belirlemek amacıyla TOEIC Dinleme ve Okuma sınavını kullanıyor.

TOEIC sınavında soruların ağırlıkla günlük iş ortamlarında kullanılan konuşma ve yazı örnekleri ile hazırlanmasından kaynaklı; işletmeler, oteller, hastaneler, restoranlar, uluslararası toplantılar, kongreler ve spor etkinlikleri gibi gerçek hayattaki iş ortamlarında İngilizce kullanan personel için, uluslararası ticaret, ticaret ve endüstride işleri için İngilizce'ye ihtiyaç duyan yönetim için, satış ve teknik alanda çalışanlar için öncelikli TOEIC önemli bir sınav haline geliyor. TOEIC ayrıca bilgiye dayalı kararlar almak isteyen devlet kurumlarında, özellikle çok uluslu şirketlerde ve iş dünyasında öncelikli olarak tercih edilen bir sınav.

İngilizce, dünya çapında iş ve iletişim dilidir, geniş bir vizyona sahip bir kurum olarak bu düşünceye katılıyor musunuz?

Kesinlikle. İngilizce, iş, ticaret, bilim, tıp ve diğer birçok önemli alanda hatta diplomaside bile, dünyanın çoğu bölgesinde egemen durumda olan uluslararası bir dildir. Ayrıca araştırmalar, kişinin ikinci bir dilde yeterli olmasının kişiyi %10-15 daha fazla istihdam edilebilir hale getirebileceğini gösteriyor. Bu durum, iş dünyası ve bilim gibi alanlarda uluslararası meslektaşlarla iletişim kurmak için özellikle önemli.

Ayrıca insanlar seyahat etmelerini kolaylaştırmak için İngilizce öğreniyor. Dünyada İngilizce'yi ulusal bir dil olarak kabul eden 50'den fazla ülke mevcut. Dünyanın her yerindeki havaalanı ve yol işaretleri İngilizce dilini içerme eğiliminde olduğundan İngilizce’yi öğrenmek dünyanın her yerindeki gezginler için birçok farklı fırsatın kapısını aralayabiliyor.

Ve bunun yanında internet içeriğinin %55'inin İngilizce dilinde olduğunu düşünürsek, bazı öğrenciler bu içeriği orijinal biçimde deneyimlemek isteyerek motive oluyor.

Birçok ülke, yerel etnik lehçelerin yanı sıra İngilizce'yi ulusal bir dil olarak benimsemiş durumda. Bu durum, iki dilliliğin teşvik edildiği daha fazla ülke olduğu anlamına geliyor. Görünüşe göre dünyamızın genişleyen çok kültürlülüğü giderek artıyor ve bu gelişme aynı zaman- da İngilizce lisanının bir kültür olarak yerleşmesine de olanak sağlıyor.

 

Haberi pdf olarak okumak için görsele tıklayınız.

 

 

 

              

            

 

DERGİ

Şubat 2024 sayısı yayında!

SATIN AL Şubat 2024