2022'de çalışan deneyimi neden farklı olacak?


Dünyada özellikle son iki yılda değişen her şeyle birlikte, bir soru aynı kalıyor: “Önümüzdeki yıllarda Çalışan Deneyimi ne olacak ve neden değişecek?” 2022 yılına geldiğimize göre, 2022'de Çalışan Deneyimi neden farklı olacak sorumuzu yeniden tanımlayabiliriz.
İşte neden!

İş yapış çeşitliliği

Günümüzün işgücü, dijitalleşme sayesinde pandemide her zamankinden daha fazla seçenek yaşadı. Ancak bu dijitalleşmenin getirdiği tüm rahatlıkla birlikte çalışan deneyimini çeşitli şekillerde şekillendiriyor. Esnek çalışma imkanlarından yararlanabilenler için; görünürlükle mücadele etmek, sınırsız çalışma saatleri ve günlük sosyal etkileşimden yoksun olmak gibi kendi zorlukları var. Öte yandan, tesis içinde bulunarak günlük olarak görünürlük ve sosyal etkileşimin tadını çıkarabilenler için; sağlıkları ve güvenlikleri için endişeler var ve birçoğu uzun süreli sosyal mesafenin ardından büyük bir sosyal kaygı yaşıyor.

İnsan Kaynakları için mücadele

İK, çalışanlarla ilgili konulara odaklanırken, İK departmanlarındaki kişilerin de çalışan olduğunu ve deneyimlerinin de önemli ölçüde değiştiğini hatırlamak önemlidir. Aslında İK'daki çalışanların deneyimi, diğer departmanlardaki çalışanlardan çok daha fazla değişti. Bir yandan, yeni zorluklarla doğrudan başa çıkmak ve sorunsuz ve olumlu bir çalışan deneyimi geliştirmek için kendilerini geliştirmeleri gerekiyor. Öte yandan, çalışanların işyerinde bulunmadığı ve daha önce sahip oldukları kontrol duygusundan yoksun oldukları yeni esnek çalışma düzenlemelerini tamamlayabilecek zihniyet ve politikalardaki vb. değişikliklerle başa çıkmak zorundalar.

Psikolojik deneyimler

Önümüzdeki yıllarda çalışanların psikolojik deneyimleri de farklı olacaktır. Neyin anlamlı, neyin kabul edilebilir ve neyin olumlu bir deneyim içerdiğine dair algıları da pandeminin bir sonucu olarak değişti. Küresel işgücünün %40'ından fazlası işini bırakmayı düşünürken; Oyunda büyük değişim dinamikleri olduğu oldukça açık…

Teknolojik gelişmeler

Zoom ve Microsoft Teams gibi teknolojik gelişmeler, gerçekten de şirketlerin kurtarıcısı oldu ve çalışan deneyimini hem iyi hem de kötü yönde değiştirdi. Bu teknolojiler, algoritmaları ve zekâları ile işleri kolaylaştırma eğilimindeyken; aynı zamanda karmaşık teknolojiler ve 7/24 bağlantı ihtiyacı ile mücadele edenleri de bunaltıyor.

Değişen tercihler

Önceden, çalışanlar iş için sahip olabilecekleri seçenekler yelpazesine aşina değildi ve bu nedenle tercih ettikleri şey için fazla bir seçeneğe sahip değildi. Tercihlerdeki bu değişikliğin her çalışanın kişisel deneyimini farklı şekilde şekillendirmesi muhtemeldir. İster 9-5'te ister esnek bir düzende çalışmayı seçsinler, yöneticiler ister herhangi bir yerden ve herhangi bir zamanda yapılan anlamlı işleri tercih etsinler isterse işin niteliği ve miktarı ne olursa olsun, sabit saatler için geleneksel bir "ofis" düzenine bağlı kalsınlar; tüm bu faktörler, önümüzdeki yıl çalışan deneyimini belirleyecektir.
 

DERGİ

HRdergi Mayıs sayısı çıktı

SATIN AL Mayıs 2024