İletişimde gerçek başarı, konuşmadan anlaşmaktır!

İngiltere’de yapılan bir araştırma; iletişim etkinliğinin yüzde 93’ünün sessiz ipuçları tarafından belirlendiğini gösteriyor. Bir başka araştırmaya göre ise; performansın etkisi yüzde 7 oranında kullanılan sözcükler tarafından belirlenirken; yüzde 38’i ses kalitesi ve yüzde 55’i sessiz iletişim tarafından belirleniyor.

Aslında iletişim de tam olarak “anlamların paylaşımı” şeklinde tanımlanabilir. Sessiz iletişimin doğru yorumlanması iletişim becerinizin derinleşmesine yardımcı olabilir.

İşinizdeki pozisyonunuz ne olursa olsun, sessiz iletişimi yorumlama becerinizi artırarak diğer kişilerle paylaşacağınız anlamı yükseltebilirsiniz. Çünkü araştırmalar, iletişim etkinliğinin yüzde 93’ünün sessiz ipuçları tarafından belirlendiğini gösteriyor.

Sessiz iletişim, en güçlü iletişim türlerinden biridir. Sessiz iletişim; ses ve hatta sözcüklerden daha fazla yarar sağlayarak; karşınızdaki kişinin zihninden geçenleri anlamanızı sağlayabilir. En iyi iletişimciler; duyguların gücüne ve sessiz olarak iletişime açılan düşüncelere karşı hassas olanlardır.

Sessiz iletişim; yüz ifadelerinden beden diline kadar pek çok unsuru kapsar. Jestler, işaretler ve alan kullanımı da sessiz iletişimde önemlidir.

Aşağıda sessiz iletişimi anlamak konusunda size yardımcı olabilecek ipuçları bulabilirsiniz:

• Kişilerin pek çok seviyede iletişim kurduğunu anlayın. Yüz ifadelerini, göz temaslarını, jestlerini, el ve ayak hareketlerini, bedenlerini hareket ettirişlerini ve konumlandırmalarını, size doğru nasıl geldiklerini izleyin.

• Eğer gözlerinizle dinlerseniz, her jestin sizinle bir şeyleri iletişime açtığını göreceksiniz. Sessiz iletişime kulak vermeyi öğrendikçe bunu okuyabilme beceriniz de artacaktır.

• Eğer karşınızdaki kişi bir şey söylerken, sessiz iletişimi farklı bir şey söylüyorsa siz sessiz iletişimine kulak vermeyi tercih edin. Çünkü genellikle doğru olan karar budur.

• Adayları, sessiz iletişimlerine göre değerlendirin. Adayın lobideki oturuşundan bile bir şeyler okuyabilirsiniz.

• Mülakat sırasındaki sessiz iletişim adayın becerilerini, güçlü ve zayıf yönlerini aydınlatabilir.

• Gerçeklere ve inanılabilir ifadelere ihtiyaç duyacağınız soruşturmalar ya da benzer durumlar için de sessiz iletişime kulak verin. Sessiz iletişim bu konuda da kişinin söyleyemediği sözcükleri ortaya çıkarabilir.

• Bir toplantı yönetirken ya da bir gruba konuşma yaparken de sessiz ipuçlarından yararlanın. Böylece;
- Yeterince uzun konuşup konuşmadığınızı,
- Başka birinin konuşmak isteyip istemediğini 
- Kalabalığın ruh halini ve sözlerinize yönelik reaksiyonlarını anlayabilirsiniz.

Bunlara kulak verdiğinizde daha iyi bir lider ve konuşmacı olduğunuzu göreceksiniz.

Sessiz iletişimi anlamak, pratik yaparak geliştirilecek bir beceridir. Uygulamadaki ilk adım ise sessiz iletişimin gücünün farkında olmaktır. Kimi zaman, karşınızdaki kişinin söylediklerinin doğru olmadığına ilişkin tuhaf bir fikre kapıldığınız olmuştur. Bu hisse kulak verin. Bu; yaşam deneyimlerinizin, eğitiminizin, inançlarınızın; kısaca sizi siz yapan geçmişiniz ile sessiz iletişim uzmanlığının bir bileşimidir.
 

DERGİ

HRdergi Mayıs sayısı çıktı

SATIN AL Mayıs 2024