İHKİB Kariyer Akademi, sektördeki personelin eğitim yükünü ihracatçıların üzerinden alıyor

Favorilere Ekle

--- BU BİR ADVERTORIAL'DIR ---

“Global rekabet ortamında fark yaratmak eğitimden geçiyor” diyen ve İHKİB Kariyer Akademi’nin, sorumlu olduğu hazır giyim sektörüne yönelik sektörünün en önemli kuruluşu olan İHKİB’in oluşturduğu bir eğitim platformu olduğunu belirten İHKİB Eğitim Vakfı Genel Sekreteri Süleyman Çakıroğlu’nun İK profesyonellerine mesajı var: “İHKİB Kariyer Akademi olarak şirketlerimize özel eğitim çözümlerimizi takip ederek çalışanlarınızın bu eğitimleri almaları halinde işlerinizin günün şartlarına göre daha az maliyetli olacağına inanabilirsiniz. Dijital ortama aktarılan eğitimlerin takibi, raporlanması ve izlenmesi İHKİB Kariyer Akademi’nin üyelerimize sunduğu bir başka imkan”.

Öncelikle bize kısaca İHKİB ve İHKİB Eğitim Vakfı hakkında bilgi verir misiniz?

İstanbul Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB), Hazır Giyim ve Konfeksiyon sektöründe ilkleri başarmış bir Birlik olarak üye sayısı, üyelerinin yaptığı toplam ihracat, bu yıl 29’uncusunu gerçekleştireceği Koza Genç Tasarımcılar Tasarım Yarışması ile sektöre kazandırdığı tasarımcılar, yurt dışı ve yurt içinde yaptığı etkinlikler, mesleki ve teknik eğitime verdiği destek, hazırladığı raporlar ve en önemlisi sektörün önünü açmak üzere koyduğu vizyonla ülkemizin önemli kuruluşlarından biri olmayı uzun yıllardır sürdürüyor.

İHKİB, İHKİB Eğitim Vakfı’nı ise 1998 yılında kurum, kuruluş ve bireylerin katkısı ile sektörün ihtiyacı olan nitelikli eğitilmiş iş gücünün karşılanması, eğitilmesi ve mesleki eğitimi destekleyerek geliştirilmesine ve yaygınlaştırılması ile algısına katkı sağlamak amacıyla kurdu.

İHKİB Eğitim Vakfı, kuruluşundan itibaren ihtiyaç sahibi öğrencilere öğrenim bursu vererek öğrencilerin eğitimine katkıda bulunurken bir taraftan da eğitim alan öğrencilerin sektörde istihdamını destekliyor. Vakıf, 1999 yılından itibaren sektörün ihtiyacına yönelik olarak çeşitli eğitimler ve bilgilendirme seminerleri de düzenliyor.

İHKİB Kariyer Akademi nasıl doğdu?

Hazır giyim sektörünün eğitim ihtiyacını belirleyerek belirli bir disiplin içinde ele alıp hizmet sunabilmek gayesi ile İHKİB Eğitim Vakfı bünyesinde bir eğitim platformu olarak İHKİB Kariyer Akademi, 2016 yılında kuruldu. İHKİB Kariyer Akademi yılların tecrübesi ile üye firmalarımızın ve sektörün ihtiyaçları doğrultusunda uzman eğitmenler ve danışmanlarıyla birlikte sektöre özel hizmet vermeye devam ediyor. Eğitimlerimiz kişisel ve kurumsal gelişim, yönetsel eğitimler, satış pazarlama, teknik eğitimler, İnsan Kaynakları, moda ve trend ve sosyal medya başlıkları altında sıralanıyor.
Ayrıca, İŞKUR destekli MEB sertifikalı iş garantili mesleki eğitim programları da düzenliyoruz. Amacımız sektörün ihtiyaç duyduğu iş gücünü eğiterek karşılamak... Böylelikle ülkemizin önemli sorunlarından olan işsizliğe de çare üretmeye çalışıyoruz.

İHKİB Kariyer Akademi eğitim platformu ile hazır giyim ve konfeksiyon sektörünü, yetiştirdiği duayenler, alanında uzman danışmanlar, sektörün çeşitli katmanlarındaki yöneticilerin yanı sıra üniversite öğretim üyeleri ve yerli/yabancı sektör ile ilgili uzmanlar, trend belirleyiciler, modacılardan oluşan geniş bir eğitimci kadrosuyla, işgücü potansiyelini ve işletmelerimizi bilgi toplumunun gerektirdiği değişime, teknolojik gelişmelere ve küresel rekabete hazırlıyor.

Hem egitim.ihkibev.org.tr web sitemizden ve hem de www.ihkib.org.tr web sitemizden, aynı zamanda İHKİB sosyal medya kanalları üzerinden duyurulan eğitimlerimiz, 8 temel başlık altında kurgulanıyor:

Kurumsal Gelişim Eğitimleri
Kişisel Gelişim Eğitimleri
Yönetsel Gelişim Eğitimleri
Pazarlama – Satış – Müşteri İlişkileri Gelişim Eğitimleri
Finans - Muhasebe Yönetimi ve Uygulamaları Eğitimleri
Teknik Yetkinlik Gelişim Eğitimleri
İnsan Kaynakları Yönetimi Eğitimleri
Trend Eğitimleri

Ayrıca;
Uzun soluklu sertifikalı meslek edindirme eğitimleri

Kurumsal dünyanın nabzını tutan İHKİB Kariyer Akademi, eğitimde yenilikçi ve kalıcı öğrenmeyi hedefleyen alternatif yaklaşımları yakından takip ederek sektör ile paylaşıyor. Eğitimlerimiz ile şirket çalışanlarının, dolayısıyla şirketlerin gelişmesine katkıda bulunuyor, değişen çalışma şartlarına uyum sağlamalarına yardımcı oluyor ve kurumsal eğitim ihtiyaçlarına çözümler üretiyoruz.

Şu anda gündeminizin ilk sıralarında hangi konular yer alıyor?

Tüm dünyayı etkisi alan salgın hastalık nedeniyle, İHKİB Kariyer Akademi olarak fiziki ortamda gerçekleştirdiğimiz eğitimlerimizi online videolu eğitimler olarak tekrar düzenledik. Kişisel gelişim ve kurumsal gelişime yönelik videolu eğitimleri, deneyimli eğitmenlerimiz ve profesyonel çekim ekibimiz ile kurgulayarak sektöre hizmet sunuyoruz.

Sektörün yetişmiş, nitelikli insan kaynağı ihtiyacını göz önüne alarak “Modelhane Şefi Yetiştirme Sertifika Programı” hazırladık. Toplam 7 ders ve 7 saatten oluşan videolu eğitimimiz sonunda katılımcıların teste tabi tutulduğu ve e-sertifika almaya hak kazanabildikleri bir paket program hazırladık. 

Bir benzerini 16 saatlik bir video eğitimi şeklinde “Satış Müşteri Temsilcisi Yetiştirme Sertifika Programı” olarak hazırlıyoruz. Mart ayı ortalarında egitim. ihkibev.org.tr adresimizden ve tüm sosyal medya kanallarımızdan duyurmayı ve sektör ile paylaşmayı hedefliyoruz.

Sektöre nitelikli çalışan kazandırılması konusunda çalışmalarınız olduğunu biliyoruz. Bu eğitimler hakkında bilgi alabilir miyiz?

İHKİB Kariyer Akademi olarak belki de alanında ilk olan hazır giyim sektörünün alt sektörlerinden olan Çorap sektörüne yönelik İŞKUR’un kursiyer ve eğitmenlere finansal desteği ile sertifikalı eğitimi Halk Eğitim Müdürlüğü iş birliğinde düzenledik. İş başı eğitim programı ile kursiyerlerin sektörde istihdamını sağladık. Bu program, tüm kamu kurumlarının eş güdümlü çalışmasına önemli bir örnektir.

Aynı modeli, İstanbul Anadolu Yakası Denetimli Serbestlik Müdürlüğü ile de Müdürlüğünce takipleri yapılan mevcut yükümlülere yönelik psikolojik destek sağlayarak eğitsel, sosyal, kültürel ve sanatsal etkinlikler yoluyla onların iyileştirme ve topluma kazandırılma süreçlerine destek olunması, sektörün ihtiyaçları doğrultusunda yükümlülerin yetiştirilmesi ve iş imkanı sağlanması, yeniden suç işlemelerinin önlenmeye çalışılması, toplumsal hayata hazırlanması ve topluma kazandırılması için İŞKUR ve Halk Eğitim Müdürlüğü destekli sertifikalı eğitim programı düzenledik.

Ayrıca, İHKİB Kariyer Akademi Uzaktan Eğitim Merkezi üzerinden, sektörün ihtiyacı olan ve ürüne üç boyut kazandıran modelhane şeflerinin günün ihtiyaçlarına göre güncel bilgiyle donatılması için dijital ortamda 7 modülden oluşan modelhane şefi yetiştirme programını hazırlayıp sektör istifadesine sunduk.

Yine ihracatımızda önemli katkısı olan bir diğer meslek olan ve sektörde istihdamına ihtiyaç duyulan Müşteri Temsilcilerinin eğitilerek sektör hizmetine sunulması için dijital ortamda sertifikalı Müşteri Temsilciliği Yetiştirme programını Mart 2021 itibarı ile hizmete alacağız. Dış Ticaret Uzmanı, Bilgisayarlı Kalıp Uzmanı programlarına ilişkin çalışmalarımız devam ediyor.

Bu konuda, İnsan Kaynakları profesyonellerine neler öneriyorsunuz?

Hazır giyim ve Tekstil sektöründeki şirketlerde istihdam edilen personelin eğitim yükünü sembolik ücretlerle ihracatçılarımızın üzerinden alıyoruz. Global rekabet ortamında fark yaratmak eğitimden geçiyor. İHKİB Kariyer Akademi eğitimleri ile şirketlerde her seviyede istihdam edilenlerin bir taraftan kişisel gelişimlerine katkı sunarken bir taraftan da teknolojinin geldiği aşama dikkate alınarak iletişim teknikleri ve dijital teknolojilerin gördükleri işte kullanılarak mesleki gelişimlerine katkı sunuyoruz.

İnovasyona ve tasarıma dayalı daha katma değerli ürün, dijital teknolojilere hakim, girişimci bireylerin sektörümüze kazandırılmasına yönelik eğitimlerimiz var. İnsan Kaynakları’ndan beklentilerimiz, İHKİB Kariyer Akademi olarak şirketlerimize özel eğitim çözümlerimizi takip ederek çalışanlarının bu eğitimleri almaları halinde işlerinin günün şartlarına göre daha az maliyetli olacağına inanmaları. Dijital ortama aktarılan eğitimlerin takibi, raporlanması ve izlenmesi İHKİB Kariyer Akademi’nin üyelerimize sunduğu bir başka imkan.
 

Haberi pdf olarak okumak için tıklayınız.