“Büyük düşünen, ‘tek bir ekibiz’, üst üste ikinci kez Türkiye’nin En İyi İş Yerlerinden biri olmanın gururunu yaşıyoruz”Garanti BBVA Ödeme Sistemleri Yetenek ve Kültür Genel Müdür Yardımcısı Şafak Doğdu’ya, 1999’da Türkiye’nin ilk fintek şirketlerinden biri olarak kurulan GÖSAŞ’ın iki yıl üst üste en iyi işyeri seçilmesini hangi faktörlere bağladığını sorduk. “Stratejimizi farklılaştıran unsurlardan biri, büyük düşünen, ‘tek bir ekibiz’ mantığı ile çalışmamız” diyen Doğdu ile uygulamalarının ayrıntılarını konuştuk.

Öncelikle GÖSAŞ’ı sizin sözlerinizle dinleyelim.

Garanti BBVA Ödeme Sistemleri (GÖSAŞ), 1999 yılında nakdi ortadan kaldırma amacıyla Garanti BBVA tarafından kurulmuş vizyoner bir şirket. Aslında Türkiye’nin ilk fintek şirketlerinden biriyiz. Bugüne geldiğimizde ise GÖSAŞ, aralarında Garanti BBVA’nın da bulunduğu 9 bankaya ödeme altyapısı, 300’den fazla kuruma ödeme sistemleri danışmanlığı sağlıyor. Müşterilerimiz bizi Türkiye’nin yıllarca en sevilen kredi kartı markası seçilen Bonus ya da iş ortaklarımızla birlikte sunduğumuz American Express, Miles&Smiles, Money gibi markalar ile tanıyor.

Garanti BBVA logosu taşıyan 25 milyondan fazla kart ile 500 binden fazla işyerine hizmet veriyoruz. Temassız, sanal POS, temassız POS gibi birçok yenilikte öncülük yaptık. Bunları sadece Türkiye değil Avrupa çapında da ilk yazan ve ilk işlemlerin geçirilmesini sağlayan bir ekipten söz ediyoruz.

Gelelim ödüllü İnsan Kaynakları uygulamalarınıza... Kincentric’in 2022 listesinde ikinci kez Türkiye’nin en iyi işyeri seçildiniz. Bu başarınızın sırrı ne sizce?

İnsan Kaynakları ve yönetim danışmanlığı konusunda dünyanın önde gelen şirketlerinden biri olan Kincentric, 50 yılı aşkın süredir çalışanlarla birebir araştırmalar yaparak iş yeri mükemmelliğini ölçümlüyor. Geçtiğimiz sene sonuçlanan 2022 Çalışan Bağlılığı Araştırmasına göre de Garanti BBVA Ödeme Sistemleri olarak 2’nci kez üst üste “En İyi İş Yeri” seçildik. Türkiye’de 2006’dan bu yana, 16 senedir uygulanan “En İyi İş Yerleri Programı” Türkiye’nin bu alandaki ilk ve en geniş katılımlı iş yeri araştırması olup tamamen çalışan deneyimine dayanıyor.

Başarımızın temelinde bilgili ve tecrübeli olmasının yanı sıra gerçekten mutlu, yaptığı işe inanan, kurum kültürünü benimseyen ve bunu yaşatmak için gayret eden ekip arkadaşlarımız olduğunu mutlulukla söyleyebilirim. Stratejimizi farklılaştıran bir diğer önemli unsur ise önceliğinde müşteri olan, büyük düşünen, “tek bir ekibiz” mantığı ile çalışıyor olmamız. Çalışan bağlılığı tarafında hem mevcut çalışma arkadaşlarımız hem de hedeflediğimiz yetenekler tarafında çalışmak için tercih edilen bir şirket olabilmek en önemli odağımız. Arkanızda güçlü ve mutlu bir ekip yoksa başarılı bir marka olabilmek çok mümkün değil. Dolayısı ile başarımızın temeli mutlu çalışan deneyimine dayanıyor.

Sürdürülebilir değişime hızlı adaptasyon sağlayabilmemiz de başarımızın arkasındaki diğer önemli bileşen. Yeni yaşam koşullarına, yeni trendlere hızlı adapte olabilmek sürdürülebilir bir başarının artık olmazsa olmazı. Şirket olarak adaptasyonu sağlayacak teknolojik altyapıya ve bu değişimlere hızlı uyum sağlayacak özverili çalışanlara sahip olmak başarının sırrı. Tüm bunları, birbirini tamamlayan ve tamamlandığında güçlü bir temel oluşturan şirketimizin önemli bileşenleri olarak görüyoruz.

Kariyer yönetimi tarafında şirketinizin öne çıkan ve çalışan bağlılığında sizi diğer şirketlerden ayıran, farklı kılan İK uygulamalarınız neler?

Kariyer yönetimi, önem verdiğimiz konuların başında geliyor ve öncelikle yeteneğe yatırım yapıyoruz. Biz bu noktada “yeteneği geliştirme” üzerine odaklanıyoruz. Şirketimiz bünyesinde çok tecrübeli ödeme sistemciler var. Alanlarında sadece Türkiye değil dünya çapında sayılı insanlardan söz ediyoruz. Aramıza yeni gelen arkadaşlar, onların yanında hem ürün geliştirme hem de ödeme sistemleri programları konusunda kendilerini geliştirme fırsatı buluyor. Bizi farklı kılan İK uygulamalarımızdan bazılarını şöyle sıralayabilirim:

Global Kariyer Fırsatları: Arkadaşlarımızın kariyer yolculuklarına sadece yurt içinde değil yurt dışında da ortak oluyor ve kariyer yolculuklarını beraber yapılandırmaya özen gösteriyoruz. Kariyerlerine yurt dışında yön vermek isteyen arkadaşlarımız eğitim ve tecrübelerine göre uygun BBVA global kariyer fırsatları kapsamında 3 ay boyunca Madrid'de BBVA bünyesinde görev alma fırsatına sahip olabiliyor. Ayrıca global yetenek programına hak kazanan arkadaşlarımız 1 yıl süresince BBVA proje ekipleri arasında görevlendirilebiliyor.

Kapsayıcılık: BBVA Grubu’nun bir üyesi olarak tüm yetenek ve kültür süreçlerimizde ırk, cinsiyet, cinsel çeşitlilik gibi konularda hiçbir fark gözetmiyoruz. Örnek olarak geçtiğimiz yıl bu kapsamda 5 gün olan babalık iznimizi 10 güne çıkarttığımızı söyleyebiliriz.

Yetenek Gelişim Programlarımız: Grubumuz içerisinde yapılandırılmış yetenek programlarımız mevcut. Arkadaşlarımızın gelişim ihtiyaçlarına yönelik Genel Merkezde görev alanlar için ayrı, Saha ekiplerimizde görev alan arkadaşlarımıza ayrı yapılandırılmış gelişim programımızı uyguluyoruz.

“Kadın Dostu” Politikamız: Kadın çalışan oranımız %50, orta/üst düzey kadın yönetici oranımız ise %55. Türkiye ortalamasının oldukça üzerindeyiz. Yönetici kademesinde kadın çalışanlarımızın aldığı önemli rollerde her zaman kendilerini destekliyor, kadın çalışanlarımızın kariyer yolculuklarında da her zaman onlarla beraber bu yolda yürüyoruz. Geçtiğimiz yıl yapılan terfiler içinde kadın terfi oranımız %69. Bu önemli bir oran.

Hayatın her alanında üreten ve paylaşan kadın çalışma arkadaşlarımızın başarımıza kattığı desteklerle daha da güçleniyoruz. Ayrıca orta düzey kadın yöneticilerimiz için özel tasarlanan Kadın Mentörlük programıyla grup geneli üst düzey yöneticilerden mentörlük alma imkanı sunuyoruz.

Grup içi Kariyer Fırsatları: Açık kariyer fırsatlarımızda önceliğimiz her zaman Garanti BBVA grubumuzdaki mevcut çalışma arkadaşlarımız, BBVA Türkiye Grubu içerisinde açık olan pozisyonlarımıza şirket içerisinden kaynak bulmayı önceliklendiriyoruz. Burada başvuru yaparken çalışma arkadaşlarımıza yöneticisine haber verme zorunluluğu tutmuyoruz. Arkadaşlarımıza karar verirken alan sağlıyoruz.

Teknolojik ve dinamik bir şirketsiniz. Bu yönünüz iş yapış şekillerinize nasıl yansıyor?

Şirket olarak daima yenilikleri takip eden, teknolojiyi müşteri memnuniyeti için kullanan öncü bir vizyonumuz var. Bu vizyonda amacımıza şirket olarak ulaşabilmek için çalışan arkadaşlarımızın, Gösaş’lıların, çevik bir çalışma prensibi belirleyerek aynı amaç uğruna çalıştığımız projelerde kendi işlerine dokunan ve dokunmayan rolleri birleştirerek etki alanları içinde sorumluluk alacakları bir sistem belirledik.

Product Ownerlarımızın liderlik ettiği projeler ile özellikle Garanti BBVA Teknoloji tarafında şirketimizin projelerinin çok daha hızlı bir şekilde hayata geçirilmesini sağlıyor ve müşteri memnuniyetimizi yükseltmeyi amaçlıyoruz. Sektörümüzdeki dinamikler ve düzenlemeler hızla değişebiliyor ya da yeni düzenlemeler hayatımıza çok hızlı bir şekilde girebiliyor. Bu derece dinamik bir sektörde müşterilerimizin günlük hayatına en çok dokunan kredi kartı gibi bir ürünü yönetiyoruz. Sürdürülebilir bir başarı için ekiplerimizin hem kendi aralarında hem de banka ve diğer iştiraklerimiz ile birlikte sistematik çalıştıkları yöntemler belirleyerek belirli ürün ve hizmet gruplarının şirket için yönetimlerini PO’larımıza vererek dinamik bir çalışma prensibi oluşturduk.

Pandemi döneminde de dinamik bir şirket olmamızın avantajlarını yaşadık. Sürecin en başından itibaren bizim için en önemli konunun çalışanlarımızın sağlığı olduğunu vurguladık ve bu kapsamda 2020 Mart ayının ortasından itibaren uzaktan çalışmaya başladık. Bu anlamda uzaktan çalışmaya öncülük yapan ilk şirketlerdeniz. Çalışanlarımıza verdiğimiz teknolojik destek ile uzaktan çalışma süreçlerinde işlerin aksamaması adına oldukça hızlı aksiyon aldık.

2022 Mart ayında yeni çalışma modelimizi hayata geçirerek sınırları kaldırdık. Değişimi desteklediğimiz yeni dinamik çalışma modelimiz ile Genel Müdürlük içindeki çalışma arkadaşlarımız çalışma saatlerinin %40’ı ofisten %60’ı uzaktan olacak şekilde dilediği yerden çalışabilecekleri şekilde planlayabiliyor.

Son olarak “İşveren Markası” stratejiniz için sadece bir cümle seçseniz, ne söylerdiniz?

Odağında müşteri olan, büyük düşünen, “tek bir ekibiz”.

 

Haberi pdf olarak okumak için görsele tıklayın.

DERGİ

HRdergi Mayıs sayısı çıktı

SATIN AL Mayıs 2024