Hibrit çağda, kurumsal öğrenme ve gelişimdeki soru işaretleri neler?

Hibrit çağda daha esnek, çalışan merkezli öğrenme ve gelişim politikalarının İK süreçlerine dahil edilmesi, en iyi yeteneklerin kazanılmasına ve elde tutulmasına daha iyi yardımcı olacaktır.

HP tarafından yapılan küresel bir araştırma, çalışanların üretkenliği ve iş-yaşam dengesini iyileştirdiği için hibrit çalışma modellerini güçlü bir şekilde tercih ettiğini ortaya çıkardı. Bu, modern şirket sahiplerinin hibrit çalışmayı kolaylaştırmak için işe alımdan iş geliştirmeye kadar çeşitli süreçleri değiştirmesiyle sonuçlanıyor. 

Bu değişimler arasında çalışanların kişisel ve mesleki gelişimlerini de gözden kaçırmamak önemlidir. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, bunu söylemek yapmaktan daha kolay çünkü uzaktan Eğitim & Gelişim kendi zorluklarını da beraberinde getiriyor.

Ofisten çalışmanın geride kaldığı çağda, eğitim liderleri işi devam ettirmek için eski usul yöntemlere güvenebilirdi. Ancak hibrit modelde, kutunun dışında düşünmelerini gerektirir. Bu durum, çalışanların yeni bir "her zaman her yerden" tavrı benimsemeleri gerektiği için daha da şiddetlenir.

Önceden, şikayetleri ele almak bir iş arkadaşının masasına gitmek kadar basitti, ancak şimdi çalışanların mesajları iletmek için vücut dili veya üslubu olmadan uzaktan iletişimin yumuşak becerilerini kullanmaları gerekiyor. Diğer şeylerin yanı sıra, rahat bir yatağın bulanık çizgileri ile derme çatma bir çalışma alanı arasındaki zamanı yönetmeleri de bekleniyor. Bu örnekler, çoğu kişiye doğal gelmeyebilecek, ancak etkili Eğitim & Gelişim programları tarafından kesinlikle geliştirilebilecek ek bir incelik ve yeterlilik katmanına duyulan ihtiyacın göstergesidir.

Coğrafyalara dağılmış çalışanları bir eğitim oturumuna katılmaya ikna etme görevi yalnızca başlangıçtır. Buna ek olarak, genellikle yüz yüze etkileşimlerle gelen “kendiliğinden”lik eksikliğini ve elinizde devasa bir göreviniz olduğunu da ekleyin. Eğitim liderlerinin, işverenlerin telkin etmeye çalıştığı öğrenme ruhunu canlandırmaya yardımcı olan yaratıcı ve ilgi çekici çözümlerle devreye girmesi gereken yer burasıdır. Bu, yalnızca aşağıdaki yönlere aynı anda odaklanırken proaktif bir yaklaşımla gerçekleştirilebilir:

Doğru araçlara sahip olduğunuzdan emin olun

Hepimiz bildiği gibi, hibrit Eğitim & Gelişim araçları, pandemi vurana kadar çoğu şirket için gelecek için düşünülen araçlardı. Bu düşünce, çoğu zaman en teknoloji meraklısı çalışanın bile yabancılaşmış ve motive olmamış hissetmesine neden olan modası geçmiş, düşük performanslı ve yavaş eğitim araçlarının konuşlandırılmasıyla sonuçlandı. Bu nedenle, eğitim liderlerinin vizyonu yalnızca programın konusu üzerinde odaklanmamak için dikkatli olmaları, çalışanlarla etkileşim kurmak ve onları meşgul etmek için mevcut araçlara ve kaynaklara yeterli dikkati göstermeleri gerekir.

Programları çalışanlarınız için özelleştirin

Şirket liderleri, gerçekte bundan başka bir şey oldukları halde çalışanları genellikle tek bir varlık olarak görebilirler. Her çalışanın kendine has tuhaflıkları, hoşlandığı ve hoşlanmadığı şeyler vardır.

Çalışanların yöneldiği becerileri ve yaptıkları yapılandırılmamış boş zaman öğrenimi türlerini anlamak için sınavlar gibi yaratıcı yöntemler, eğitim liderlerinin çalışanların ilgi alanları ve yetenekleri hakkında içgörü kazanmasına yardımcı olabilir. Bu bilgi daha sonra eğitim oturumları sırasında benzer ilgi alanlarına ve becerilere sahip belirli grupları bir araya getirmek için kullanılabilir. Bu ortak ilgi alanları, gerçek bağlantıların kurulması ve eğitim & gelişim sürecinin genel kalitesinin yükseltilmesi için büyük buz kırıcılar olarak hizmet eder. Ek olarak, bu eğitimler ayrıca çalışanların bireysel beceri seviyelerine göre uyarlanabilir ve böylece çalışana ilerleme yolu verilir. Bu, daha kapsayıcı bir çözüm olmanın yanı sıra, çalışanların kendi ilerlemelerinin kontrolünü ellerine almalarına da olanak tanır.

Alaka düzeyini iletin

Çalışanların zamanlarına değer vermesi normaldir ve bir eğitim & gelişim programının zamanı boşa harcayacağını düşünürlerse, ondan anlamlı bir değer elde etme olasılıkları daha düşüktür. En kötü senaryolarda, tamamen atlamayı seçebilirler. Ancak, Eğitim & Gelişim yönetimi adına eğitimin amacını ve önemini belirten etkili bir iletişim, bu endişeleri yatıştırmada uzun bir yol kat edebilir. Ayrıca, çalışanların herhangi bir soruyla eğitim liderlerine yaklaşmaktan çekinmediği bir açıklık kültürünü teşvik etmek de çok önemlidir.

Çalışanların kendileri için en iyi olanı seçmelerine izin verin

Kulağa ne kadar ironik gelse de uzun metin blokları kimsenin umurunda değildir. Oturumları e-aktiviteler ve resimlerle etkileşimli hale getirmek, dikkati sürdürmede ve katılımcıların katılımını sürdürmede uzun bir yol kat eder. Çalışanlar, öğrenme deneyimlerinin çeşitli sorunlar tarafından engellendiğini hissederlerse, bunu gerçekleştirme olasılıkları çok daha düşüktür. Çalışanlar için sorunsuz, uygun bir öğrenme deneyimi oluşturmak için bu engelleri belirlemek ve bunlarla mücadele etmek, ilgi çekici bir eğitim ortamı yaratmanın anahtarıdır.

Eğitim & Gelişim programlarını tasarlarken bu yönleri akılda tutmak, şirket içinde hibrit eğitim kabulünü iyileştirmede işe yarayacaktır. Bu yaklaşım genellikle daha yavaş ve biraz daha fazla kaynak gerektirebilir. Ancak elde edilen meyveler harcanan her dakikaya değer. Kalifiye çalışanlar, herhangi bir şirket için hiçbir kaynakla karşılaştırılamayacak kadar değerli bir varlıktır. 
 

DERGİ

HRdergi Mayıs sayısı çıktı

SATIN AL Mayıs 2024