Çalışan Bağlılığı: İyi Yapılmış Bir İşi Ödüllendirmenin Yolları

Pek çok şirketin "daha azla daha fazlasını yapmaya" çalıştığı bir zamanda, çalışanlar daha fazla çalıştıklarını ama yeterince takdir edilmediklerini hissediyor. İnsan Kaynakları, bu sorunu çözmek için kuruluşların sağlam ödül programları geliştirmesine yardımcı olabilir. Bütçeler kısıtlı olduğunda daha yüksek ücret mümkün olmayabilir ama ödüllendirme için bütçe ayırmanız şart! Yapılan tüm ödüllendirmelerin hepsi illa ki bir bütçeye de neden olmaz, ancak hepsi İK'nın çalışanları takdir edebileceği basit yöntemlerdir.

Para Ödülü Teklif Edin

Çalışanları sıkı çalışmaları ve bağlılıkları için ödüllendirmenin en doğrudan yollarından biri, onlara nakdi bir ikramiye veya maaş zammı teklif etmektir. Bu sadece çabalarını takdir etmekle kalmaz, aynı zamanda onlara fazladan yol kat etmeleri için somut bir maddi kaynak sağlar. Bir defaya mahsus ikramiye, maaşlarında yüzdelik bir artış ve hatta performansa dayalı bir prim sistemi sunabilirsiniz.

Çalışanları liyakatleri ve bağlılıkları için takdir etmenin daha kişisel bir yolu, onlara kişiselleştirilmiş ödüller veya sertifikalar sunmaktır. Bunlar plaket, kupa veya hatta yalnızca basılı bir sertifika şeklinde olabilir ve çalışanın şirkete yaptığı belirli başarıları ve katkıları vurgulamalıdır. Bu, şirketin boyutuna ve çalışanın tercihine bağlı olarak şirket çapında bir etkinlikte veya daha küçük bir ekip toplantısında sunulabilir.

İşten çıkarmalarda şeffaf olun

2022'de Büyük İstifa, işgücü kıtlığına ve bireylerin daha tatmin edici pozisyon arayışına girmesine yol açarak, bireyleri adil paylaşımdan daha fazlasını aramaya yönlendirdi. Günümüzde, finansal belirsizlik ve işten çıkarmalar, çalışanların belirsiz bir mental yapıda olmasına ve sırada ne olacağından korkmasına neden oluyor. Ayrıca, üst yönetimin ve İK’nın dikkati, bırakıp giden çalışanların değil, arkada bırakılan çalışanlar üzerinde olmalıdır. İşten çıkarılma kriterlerinizin çok net ve şeffaf olması gerekir. 

Sıklıkla tartışılmayan bir konu, iş arkadaşlarının işten çıkarılmasıyla ilgili açık ve şeffaf iletişim için güvenli bir alan sağlayarak kalan çalışanları desteklemek ve ödüllendirmek çok önemlidir. Elle yazılmış bir teşekkür notu veya bir şirket toplantısında teşekkür etmek kadar küçük bir şeyden, çalışanların meziyetlerini ve rollerine bağlılıklarını ödüllendiren daha büyük bir programa/girişime kadar asla ihmal edilmemelidir. Ne de olsa, ilerleyecek olan bu kişiler şirketinizin geleceğini şekillendiriyor.

Esenlik çalışmalarına ağırlık verin! 

Pek çok çalışan, işverenlerinden duygusal dayanıklılığı teşvik etmek için stres yönetimi programları, rahatlama uygulamaları ve atölye çalışmaları gibi gelişmiş esenlik faydaları sunmasını bekler. Yerinde yoga, meditasyon ve farkındalık, çalışanların duygusal sağlığını ele alabilir.

Esenlik, sağlıklı bir zihin ve beden gerektirir. Anksiyete, depresyon ve fiziksel sağlık için terapötik destek sunabilirsiniz. Ayrıca şirketiniz, çalışanlara ofis dışında işle ilgili stresle başa çıkmanın bir yolu olarak mali yardım gibi programlar da sağlayabilir. Sağlıklı yaşam hedefleri de ödüllendirilebilir.

Her çalışan gibi emeklerimizin karşılığını almak kendimizi iyi hissettirir. Ruh sağlığımızı doğrudan etkiler. Akıl sağlığına yatırım yapmak işyerindeki herkesin yararınadır. Çalışanlara özen gösterilmesi zorunludur. Bağlı ve mutlu bir iş gücü daha üretkendir.

İyi işi takdir edin

Pek çok şirketi etkileyen yetenek kıtlığı/kesintileri nedeniyle, bağlılıklarını ve aidiyet duygularını korumak için çalışanları takdir etmek ve motive etmek çok önemlidir. Son derece etkili bir yol, çalışanların katkılarını takdir eden ve başarılarını kutlayan kişiselleştirilmiş ve anlamlı bir takdir programı sunmaktır.

Örnek olarak, takdir ve tanıma programı; ikramiyeler, promosyonlar, esnek çalışma programı ve hatta şirket tarafından ödenen tatiller gibi teşvikleri içerebilir. Ek olarak, ödül törenleri, takım bağlama faaliyetleri ve şirket haber bültenlerinde veya sosyal medyada kamuoyuna teşekkür gibi çalışan takdir etkinlikleri, bağlılığı artırabilir ve çalışanlar arasında bir gurur duygusu uyandırabilir.

Beklenmedik izin ve tatiler sunun 

Şirket kritik bir dönemden geçtiğinde, en özverili ve sadık çalışanlar, genellikle en çok saat harcayanlardır. Bu tür çalışanları takdir etmenin en iyi yolu, hak ettikleri çok ihtiyaç duyulan dinlenmeyi almaları için onlara doğaçlama bir gün izin vermektir. Motivasyonlarını artırmak ve yaptıklarını takdir ettiğinizi göstermek için çalışanlarınıza ertesi gün veya birkaç gün izin almalarını söyleyen bir e-posta gönderin.

Başarılı işleri mutlaka kutlayın 

Çalışanları liyakatleri ve bağlılıkları için takdir etmek ve ödüllendirmek çok önemlidir. İlk olarak, LinkedIn, Twitter veya Instagram gibi sosyal medya platformlarında çalışanların başarılarını, sıkı çalışmalarını ve katkılarını herkese açık bir şekilde kabul ederek ve vurgulayarak takdir göstermek morallerini ve motivasyonlarını artırabilir. Bu, başarı hikayelerini paylaşmayı, onlara seslenmeyi veya başarılarını sergilemek için gönderilerde etiketlemeyi içerebilir.

İkinci olarak, ekip oluşturma faaliyetleri, ödül törenleri veya takdir yemekleri gibi çalışan takdir etkinlikleri düzenlemek, çalışanların kendilerini değerli ve takdir edilmiş hissettikleri pozitif ve kapsayıcı bir çalışma kültürü yaratabilir. Bu etkinlikler, sıkı çalışmalarını ve adanmışlıklarını kutlamak ve takdir etmek için bir fırsat sunarak çalışanlar arasında aidiyet ve sadakat duygusunu teşvik eder.

Şirketler, bu tür takdir ve ödüllendirme girişimlerini uygulayarak, işgücü kıtlığı veya kesintileri sırasında çalışanlarını motive edebilir ve elde tutabilir.

Kişiselleştirilmiş takdir araçları sunun 

Çalışanları ödüllendirmenin özel bir örneği, onlara ayda bir kez iki ücretli izin vermektir. Bu, çalışanların sıkı çalışmalarını kabul ederek ve bir iş-yaşam dengesi sağlayarak dinlenme, rahatlama ve kişisel uğraşlar için zaman ayırmalarına olanak tanır.

Ayrıca, çalışanlarımıza katkılarının değerli olduğunu ve takdir edildiğini göstermek için hediye kartları, mesleki gelişim fırsatları ve takdir programları gibi kişiselleştirilmiş ödüller de sunun. Bu yaklaşım, pozitif bir çalışma kültürünü teşvik ederek ve çalışanlarımızın çabalarını anlamlı bir şekilde takdir ederek morali, motivasyonu ve elde tutmayı artırmaya yardımcı olur.

Esnek çalışma; çağımızın en büyük ödüllendirme aracı 

Yetenek kıtlığı ve kesintilerle, işverenler esnek çalışma düzenlemeleri sunarak çalışanların bağlılığını ve liyakatini ödüllendirebilir. Örneğin, çalışanların evden çalışmasına izin vermek, esnek programlar sunmak veya cömert izinler sağlamak, sıkı çalışmalarını takdir ettiklerini gösterebilir. 

Bu tür düzenlemeleri uygulamak ayrıca daha yüksek çalışan morali ve üretkenliği ile sonuçlanabilir ve sonuçta şirkete de fayda sağlayabilir. Çalışanların refahına öncelik vermek ve zorlu zamanlarda yaptıkları emeği takdir etmek önemlidir.

DERGİ

HRdergi Haziran sayısı çıktı! İyi okumalar

SATIN AL Haziran 2024