Bembeyaz bir masal diyarında birkaç günlük maceraya var mısınız? O zaman haydi gelin Lapland’ın başkenti Rovaniemi’ye gidelim!

Favorilere Ekle

Nilay Karagülmez Abamor

Kendimi bildim bileli kış mevsimini çok ama çok severim. En fazla tatile gittiğim dönem, en keşifli rotalarım, en tatlı anılarım hep kış mevsiminde oluyor. Şimdi yine sizlere çok çok güzel bir rotadan bahsedeceğim.

Finlandiya’nın Lapland Bölgesi, İsveç – Norveç ve Finlandiya’nın kutup dairesi (Arctic Circle) içinde kalan en kuzey bölgenin birleşiminden meydana gelen masalsı bir yer. Rovaniemi ise, Lapland bölgesinin başkenti ve aynı zamanda bu bölgenin en çok ziyaret edilen ve aynı zamanda merak da edilen şehirlerinden biri ve dünya çapında Noel Baba’nın memleketi olarak da bilinir. Kuzey Kutup Dairesi’nde ve Kuzey Kutup Çizgisi altında kaldığı için Kuzey ışıklarını görebileceğiniz en güzel şehirlerden birisi. Rovaniemi yaz aylarında, balıkçılık ve yürüyüş meraklıları için ideal bir yerdir, Bu bölgede sadece kar yağmıyor, eğitim seviyesi çok yüksek ve 10 bin üniversite öğrencisinin yaşaması nedeniyle, hem ekonomik hem de ticaret açısından da turizm, ormancılık, madencilik ve hayvancılık yapıldığından oldukça hareketli bir şehir. 

Ülkemizden Rovaniemi’ye gitmek için öncelikle Finlandiya’nın Helsinki şehrine uçmanız gerekiyor. Helsinki’den sonra ise zamanınız kısıtlı ise uçakla, değilse trenle gitmenizi tavsiye ederim. Rovaniemi Noel Baba’nın resmi evi olduğundan, Helsinki’den Rovaniemi’ye giden oldukça şık, çift katlı tren “Noel Baba Ekspresi” olarak biliniyor. Bu tren yaklaşık 10 saat sürüyor ve günde iki kere kalkıyor. Gece geç saatlerde kalkan tren sunduğu olağanüstü manzara açısından hem yerel halk hem de ziyaretçiler arasında en popüler olanı elbette. 

Lapland’ın merkezinde ağırlıklı olarak Finlandiya’nın yerel halkı yaşıyor ve Fince konuşuyorlar ancak merkezden uzaklaşıp da köylerine doğru gittiğinizde, Orta Asya’dan göç etmiş Sami halkını görüyorsunuz ağırlıklı olarak. Sami halkı ise kendi arasında ağırlıklı Laponca konuşarak anlaşıyor. 

Rovaniemi, 2. Dünya Savaşında oldukça büyük bir hasar alıyor ve şehir merkezindeki binaların yaklaşık %90’ı yerle bir oluyor. 1944 yılında şehir tekrardan inşa ediliyor. Şehir tekrar inşa ederken, şehrin planını yapan Mimar Alvar Aalto, şehir bir Ren Geyiği şeklinde planlıyor ve binalar da bu plana sadık kalınarak yapılıyor. Rovaniemi’ye gittiğinizde bu planı takip ederek bir yürüyüş turu yapabiliyorsunuz. Yürüyüş turları için çok güzel haritalar var, bu haritaları turist ofislerinden edinmeniz mümkün. 

Ben kış mevsiminde bile asla çorap giymeyen ve genel olarak da hiç üşümeyen bir insan olmama rağmen bile, bu bölgede inanılmaz üşümüştüm. Rovaniemi’de -33’lere kadar inen bir soğuk var ve eminim birçok kişi böyle bir soğuğu daha önce hayatında hiç görmemiş olabilir. Bütün bu soğuk havaya rağmen, doğal hayvan parkları, vahşi yaşam çiftlikleri ve parkları, soğuğun içinde hiç etkilenmemişçesine dolaşan kutup ayıları, gözlerine baktığınız an içinde kaybolacağınız ve aynı zamanda da hayran olacağınız, ülkemizde ağırlıklı olarak Sibirya Kurdu olarak bilinen Husky köpekleri ve Ren Geyiği çiftlikleri, kızaklı husky ve ren geyiği gezileri, üzerinde tamamen cam olan buzun içinde yattığınız meşhur igloo otelleri, kendisini canının istediğine gösteren bir doğan harikası yeşilin bin tonunu gördüğünüz doğa harikası Kuzey Işıkları, donmuş denizlerin üstünde buz kıran gemisi ile yaptığınız adrenalin yüklü seyahat ve eğer kalbiniz dayanırsa Kutuplar’da denize girme deneyimi, Lapland bölgesinde yapabileceğiniz değişik aktivitelerden sadece bir kaçı. 

Rovaniemi yukarıda da belirttiğim gibi, özellikle Şubat – Aralık ayları arasında, gece 10 gibi başlayıp, sabaha karşı saat 5’e kadar süren Kuzey Işıklarını en iyi görebileceğiniz yerlerden biri. Kuzey Işıklarını canlı görmek, muhtemelen hayatınız boyunca çıplak gözle görebileceğiniz en olağanüstü doğan güzelliklerden biri olabilir. Kuzey Işıkları veya diğer adıyla Aurora Borealis dünyanın yaklaşık 60 – 250 km ötesinde, güneşten kopan parçaların dünyanın manyetik alanına girip sıkışmasıyla meydana geliyor. Güneşten kopup gelen parçacıklar atmosferde gaz molekülleri ile temasa geçiyor ve renklenerek gökyüzüne yayılıyor. Kuzey Işıklarını en iyi şekilde özellikle ekinoks döneminde, yani, 23 Eylül – 21 Mart arasında görebilirsiniz. Lapland’da Kuzey Işıklarını en doğru yerden ve en keyifli bir şekilde görebilmenizi sağlayacak birçok şirket var, onlarla hareket etmeniz en doğrusu olacaktır, böylece görme şansınızı yükseltebilirsiniz. 

Buraya kadar gelmişken mutlaka görülmesi ve gidilmesi gereken diğer yer ise hem bilim merkezi hem müze hem sergi merkezi hem kütüphane hem toplantı merkezi olan, 1992 yılından beri faaliyet gösteren Arktikum Müzesi. Müzesin içinde hem Arctic Center hem de Lapland Müzesi yer alıyor. Müzenin içinde 170 metrelik cam bir koridor var, bu koridoru enlemesine kesen 30 metrelik bir otoban bulunuyor. Kısaca şunu diyebilirim, otoyol, müzenin tam ortasından geçiyor. Mutlaka görülmesi ve gidilmesi gereken bir yer olarak, listenize almanızı tavsiye ederim. 

Rovaniemi’nin meşhur Noel Baba Köyü’ne de ev sahipliği yapması ise şehrin daha da fazla talep görmesine katkıda bulunuyor. Köyde Noel Baba’nın evi olduğu söylenen “Santa Clause Village” bulunuyor. Trenden iner inmez sadece 10 dakikalık bir yolculuk sonrası ilk olarak buraya gelmenizi tavsiye ederim. Köyün içinde bulunan Postaneden sevdiklerinize santa pulu ile kart atmak çok yaygın bir gelenek. Köyün içinde bulunan Santa Park’a gidebilirsiniz. Santa Park mağara konseptine uygun olarak yapılmış, bir yeraltı eğlence parkı ve Rovaniemi’nin en turistik yerlerinden biri. Ayrıca yine Santa Park’ta bulunan kutup dairesi çizgisi üzerinden geçebilir ve burada bol bol fotoğraf çektirebilirsiniz. Buzdan heykellerin yer aldığı buz galerisini gezebilir ve bu geziden sonra ‘’Ice Bar’’ içerisinde buzdan yapılmış kadehlerde bir şeyler içerek içinizi ısıtabilirsiniz. Bu arada Lapland’daki en güzel hediyelik eşyaların bu köyde bulunduğunu söylemek isterim, mutlaka zevkinize uygun bir şeyler bulacağınızdan eminim. 

Santa Park küçük bir park değil, yer altında bulunan kapalı alanları ile yer üstünde bulunan oldukça geniş bir açık alanı da var. Bu açık alanda Ren Geyikleri ile çok keyifli bir safari yapabiliyorsunuz. Laponya’da, bölgenin yerli Sami halkının Ren Geyikleri ile oldukça güzel bir ilişkisi var, her sakinin en az 1 Ren Geyiği olduğunu söyleyebilirim. Uçsuz bucaksız ormanlarda refakatsiz dolaşan Ren Geyikleri görseniz de sakın şaşırmayın, bu geyikler mutlaka belirli bir Sami çobanına aittir, kulaklarında özel tanımlayıcı işaretleri ile kime ait oldukları kolaylıkla anlaşılır. Bazı ren geyiklerinin boynuzlarının olmadığını veya eksik olduğunu görebilirsiniz. Geyiklerin boynuzları mevsimsel olarak kendiliğinden düşüyor. 

Yine Santa Parka çok yakın bir alanda bulunan Husky Çiftliğine de uğramanızı ve burada da Husky’lerin çektiği kızaklarla kutup ormanlarında 1 saat süren bir geziye çıkmanızı tavsiye ederim. Gözlerinin renklerine, sakinliklerine ve kar üzerinde gösterdikleri güçlerine hayran olacağınızı şimdiden söylemek isterim. 

Yine madem Lapland’a gittiniz o zaman, Rovinaemi yakınlarında bulunan Kemi limanından kalkan Polar Exlporer Icebreaker “Buzkıran Gemisi”yle günlük tura katılabilir ve size verilen termal kıyafetlerle Baltık Denizinde yüzme deneyimi yaşayabilirsiniz.  Bu arada gemi 1976 yılında Almanya’da yapılmış. Geminin buz basıncına karşı gelebilen özel tasarlanmış güçlü bir gövdesi, donmuş sularda kanal açmak için buz temizleyen bir bölümü ve deniz buzunu itmek için büyük bir gücü var. 

Ben her zaman keşif dolu bir geziye gittiğimde orada yapılabilecek tüm aktiviteleri yapmaya çok dikkat eden bir insan olduğumdan, sizlere de hem Ren Geyiği gezisini hem de Husky Köpekleri ile orman turu yapmanızı ve eğer yapabiliyorsanız buz gibi bir denizde yüzmenizi mutlaka tavsiye ederim. 

Finlandiya’nın neresine giderseniz gidin açık veya kapalı mekanlarda sauna göreceksiniz, toplam sauna sayısı 2 milyonun üzerinde. Öyle ki şehirlerde devasa açık havuzlarda herkes soğuk havaya inat saunalara giriyor ve keyifli dakikalar geçiriyor. Sauna kültürü yaşamın vazgeçilmezlerinden. Rovaniemi’ye gittiğinizde günübirlik Lappish Göl turu yapabilir ya da hazır turlara dahil olabilirsiniz ve göl kenarında bulunan saunaya girebilir ve keyifli saatler geçirebilirsiniz. 

Lapland Bölgesinde ve Rovaniemi’de yapılabileceklerin bir sınırı yok, hayal edebileceğinizin çok çok ötesinde bembeyaz bir masal diyarı. Bu olağanüstü büyüleyici arktik bölgeyi gezi rotanıza mutlaka almanızı ancak oraya gitmeden önce valizinize en kalın kıyafetlerinizi koymanızı tavsiye ederim. Bu aylık benden bu kadar…