“Yılın en başarılı İK yöneticisi” seçilen Sandra Gülerşen: “İK’yı bir adım öne taşımak, biz İK yöneticilerinin birinci görevi olmalı”

Öncelikle aldığınız “Yılın En Başarılı İnsan Kaynakları Yöneticisi” ödülü ile ilgili ayrıntılı bilgi verir misiniz? Değerlendirme nasıl gerçekleşti, kaç ülke arasından seçim yapıldı?

14 – 17 Kasım tarihlerinde Hilton Atina’da Hilton Worldwide İK Konferansı düzenlendi. Türkiye, Rusya, İsrail, Doğu Avrupa ve Birleşik Krallık’ta faaliyet gösteren 200’den fazla otelimizin İnsan Kaynakları Yöneticileri bu konferansta hazır bulundular. Başkan ve Başkan Yardımcılarımız da bu günlerde bizleri yalnız bırakmadılar.

Bir ödül gecesi olacağı söylenmişti. Çeşitli kategorilerde ödüller vardı; “Medyayı en fazla kullanabilen İK departmanı”, “En yaratıcı İK departmanı”, “Sosyal Sorumluluk alanında en başarılı İK departmanı” gibi.. Bizlerden kendi adaylarımızı vermemiz istendi.

Ancak bana verilen ödül için kimseden aday istenmedi. Bu, kişiye özel tek ödüldü. Başkan, Başkan Yardımcıları ve İK Merkez Ofis yöneticileri tarafından kişilerin üstünden teker teker geçilip karara varılmış. Bundan çok onur duydum ve çok mutlu oldum.

Geriye dönüp baktığınızda; bu ödülü almanızı, bu başarıya ulaşmanızı sağlayan faktörlerin neler olduğunu düşünüyorsunuz?

İlk faktör, ki bunu gerçekten tüm samimiyetimle söylüyorum, şirketime duyduğum sevgi ve bağlılık... 13 yıldır Hilton camiasının bir üyesiyim ve bu durumdan istisnasız her gün gurur ve mutluluk duydum. İşime gelirken hergün büyük bir şevk ile geldim ve hala geliyorum.

Çok çalıştım, çok çabaladım ama takdirini hep aldım. Basamakları teker teker ancak sağlam adımlarla tırmanıp, sonunda Bölge İK Müdürlüğü pozisyonuna kadar ulaştım. Türkiye’de Hilton Worlwide ile alakalı söz sahibi olmak, var olan otelleri daha iyiye taşımak için çalışmak ve her yeni açılan oteli adeta bir bebeği büyütür gibi özveri ile istenilen standarta getirmeye çalışmak bana korkunç bir haz veriyor.

Tabii ki, tüm bu anlattıklarımı tek başıma başarmam mümkün değil. Çok sağlam bir ekip çalışması gerekiyor.

Gerçekten de elde ettiğiniz başarıda, ekip çalışmasının nasıl bir yeri var?

Biraz önce de belirttiğim gibi, tüm bu başarılar arkanızda sağlam bir ekip yoksa kesinlikle elde edinilemez. Otellerimdeki İK Direktör ve Müdürleri, onlara destek veren diğer İK memurları, Eğitim ve performans yönetiminden sorumlu eğitim müdürleri ve sağlam bir hukuk desteği bu başarının yolunu açan en büyük etkenler.

Sert bir yöneticiyim. Ancak anaç yönüm her an ortaya çıkmaya hazır bekliyor. Bu sebeple çok sevildiğimi biliyorum ancak bu sevgi bana saygı duymalarını engellemiyor. Onların arkalarında ya da gerektiğinde hemen yanlarında olduğumu hepsi bilir.

Takımıma çok emek veririm ama karşılığını da mutlaka isterim. Şu an oluşmuş olan takımımın da tüm bu emeklerin neticesi olduğu için, çok doğru bir takım olduğunu düşünüyorum ve onların desteğini her daim yanımda hissediyorum.

Bundan sonraki hedefleriniz neler? İK departmanı olarak 2012’de hangi proje ve konuların üzerinde çalışıyor olacaksınız?

2012 zor bir yıl olacak. Hilton Worldwide, Türkiye’de genişlemeye devam ediyor. Bu sebeple hem Anadolu illerinde, hem de büyük şehirlerde açılışlarımız olacak. Bu konular yine fazlaca zamanımızı alacak. Bunun yanısıra, faaliyette olan otellerimiz ile sürdürdüğümüz çalışmalarımız tüm hızıyla devam edecek.

Eğitim ve Performans Değerlendirmeleri, yoğun bir şekilde kaliteli insan gücüne ihtiyaç duyduğumuz bu zamanda daha da önem kazanmış durumda. 2012 yılında önceliklerim arasında bu konuyu bir nebze daha detaylandırmak var.

Ayrıca 2012 yılında, tüm takımıma, İK departmanının nasıl daha fazla Stratejik Ortak olabileceği konusunda detaylı bilgilendirmeler yapmak istiyorum. Günümüzün değişen ve gelişen şartlarında, İK departmanının otel operasyonundan daha fazla haberdar olması, neredeyse otelin nakit akışını kontrol eden, artırmak için önerilerde bulunabilen bir departman haline gelmesi kaçınılmaz olacak. Çünkü İK departmanı sonsuz bir kaynağa; yani insana sahip bir departmandır.

Tüm bunların dışında okurlarımızla paylaşmak istediğiniz noktalar var mı?

Söylemek istediğim ufak bir hatırlatma olabilir: Günümüz İK departmanının eskinin sadece kağıt işlerini ve SSK prosedürlerini halleden personel departmanıyla uzaktan yakından bir akrabalığının olmadığı olacaktır.

Bu departman için yeniden oluşturulmuş olan iş tanımı, İK departmanının sorumluluklarını ve yetkilerini oldukça önemli bir ölçüde artırdı ve her sektörde şirketlerin can damarı haline getirdi. Bunun bilincinde olup, İK’yı bir adım daha öteye taşımak, biz İK yöneticilerinin birinci vazifesi olmalıdır.

 

DERGİ

HRdergi Temmuz - Ağustos sayısı çıktı! İyi okumalar...

SATIN AL Temmuz - Ağustos 2024