Türkiye’nin ilk İK dergisi, ilkleriyle 12 yaşında


Türkiye’nin “ilk” İnsan Kaynakları ve Yönetim Dergisi olarak yayın hayatına başlayan HRdergi’nin bugüne uzanan yolculuğu, sayısız “ilk” ile dolu: Performanstan seçme yerleştirmeye, ücret yönetiminden eğitime; İnsan Kaynakları uygulamalarına özel tasarlanan zirveleri Türkiye’de “ilk” kez düzenleyen HRdergi; “Kurumsal Yönetim”, “Outsourcing”, “İşyerinde Psikolojik Taciz (Mobbing)” ve “Kadın Yöneticiler Zirvesi”ni de düzenleyerek Türkiye’nin ilklerine imza attı.

Yenilikçi anlayışımız çehremize; kapak ve sayfa tasarımımıza da yansırken, 2004 yılında alanında ilk olan bir başka çalışmaya daha imza attık: Türkiye’de eğitim ve danışmanlık alanında hizmet sunan şirketlerin bilgilerini, eğitim takvimlerini, eğitim başlıklarını ve en güncel bilgilerini bir araya getirdiğimiz HR Katalog’u İnsan Kaynakları sektörünün temsilcilerine armağan ettik.

Okurların geri bildirimleri

Tüm bunları yaparken en büyük yol göstericimiz, sektör temsilcileri oldu. Okurlarımız, HRdergi’nin ikinci sayısındaki anket bölümünü doldurarak bizlere ulaştırdı; dergimize yepyeni bölümler eklendi. Okur anketlerini yıllar içinde tekrarlayarak, dergimizin içeriğini ve tasarımı gözden geçirirken yol haritası olarak değerlendirdik.

Aynı durum, düzenlediğimiz zirveler için de geçerliydi. Konu başlıklarını ve konuşmacılarımızı belirlerken her zaman katılımcılarımızın geri bildirimlerini ve değerlendirmelerini dikkate aldık.

Kısacası geride bıraktığımız 12 yıl içinde İnsan Kaynakları’nın yarattığı değişimin şirketlerde nasıl yaşandığını, örnek uygulamaları, bu sektöre katkı yapan çalışanların portrelerini, düşünceleri ve uygulamaları ile sektörün gelişimine katkıda bulunan yönetim danışmanlarının fikirlerini, yurt dışındaki İnsan Kaynakları uygulamalarını dergimiz aracılığı ile aktarmaya çalıştık.

Bu aktarımda bizi yalnız bırakmayan, dergimiz oluşumunda katkıda bulunan tüm dostlarımıza ve siz okurlarımıza sonsuz teşekkürler…

Nice yıllara, hep birlikte olabilmek dileğiyle…

12 yıllık yolculuğun kilometre taşları

Kasım 1996:
HRdergi’nin ilk sayısı 48 sayfa olarak yayınlandı, ikinci baskı yapıldı.

Aralık 1996: Sayfa sayısı 64’e çıktı.

Haziran 1998: İlk etkinliğimiz olan “Eğitimciler Zirvesi”ni düzenledik.

Mart 2002: HRdergi aylık olarak yayınlanmaya başladı.

Haziran 2002: Harvard Business Review’dan seçme makaleler yayınlamaya başladık.

Ekim 2004: HR Katalog’un ilk sayısı yayınlandı.

Kasım 2008: 12’inci yaşımızı; geride bıraktığımız binlerce makale ve söyleşi ile kutluyoruz.

DERGİ

HRdergi Temmuz - Ağustos sayısı çıktı! İyi okumalar...

SATIN AL Temmuz - Ağustos 2024