Türk ilaç sektörünün ilk EyeBrand sertifikalı şirketi Novartis Türkiye, “Yaşasın Engelsiz Sağlık” diyerek sağlıkta engelleri kaldırıyor.

Favorilere Ekle

Yetenek çeşitliliğini destekleyen, ürün ve hizmetlerini toplumun her kesimi tarafından erişilebilir hale getirmeyi amaçlayan Novartis, görme engelli bireylerin sağlık hizmetlerine erişiminde engelleri ortadan kaldırmak için BlindLook iş birliği ile yeni bir projeye imza attı. Proje kapsamında Novartis ürünlerinin ve dijital içeriklerinin görme engelli bireyler için erişilebilir kılınması hedeflenirken; proje Novartis’i sağlık sektörünün ilk Eyebrand sertifikalı markası olma başarısına ulaştırdı.

Sağlık alanında dünyanın ve Türkiye’nin lider kuruluşlarından Novartis, hayata geçirdiği “Yaşama Engel Değil” projesiyle sosyal sorumluluk, iş hayatında çeşitlilik ve dahil etme kapsamında engelsiz yaşamı desteklemeye devam ediyor.

Novartis, bu proje kapsamında konumlandırdığı “Yaşasın Engelsiz Sağlık” inisiyatifiyle görme engellilere yönelik teknolojiler geliştiren Türkiye merkezli sosyal girişim BlindLook’la iş birliği yaparak sağlık alanında Türkiye’nin ilk EyeBrand sertifikalı markası oldu.

Novartis Türkiye İnsan ve Organizasyon Direktörü Dr. Senay Kızılkaya, engelsiz yaşam projeleri ve Eyebrand sertifikalı olma yolculuğundan bahsederek Novartis’in erişebilirlik vizyonunu, projeyi ve kazanılan gurur verici başarıyı değerlendiriyor:

“İlaç sektöründe erişebilirliği destekleme hareketine öncülük ediyoruz”

“Novartis olarak çeşitlilik ve kapsayıcılık konularına her zaman çok önem veriyoruz. Bu doğrultuda, her bireyin eşit haklara sahip olması gerektiğini savunuyor ve çalışanlarımızın benzersiz kimliklerini kucaklıyoruz. Toplumda herkes adına erişebilirliğe destek olmak, Novartis kültürü için büyük önem taşıyor. Farklı yetkinliklere sahip her bireyin hem şirketimiz hem de toplum için farklı birer değer olduğuna inanıyor, bu alanda farkındalık yaratmak amacıyla birçok farklı projeyi hayata geçiriyoruz. Eyebrand Sertifikalı Marka olmak üzere çıktığımız bu yolculuk da işte bu anlamlı projelerden biri. Proje kapsamında, teknolojinin gücüyle ürün ve hizmetlerimizi görme engelli bireyler için erişilebilir kıldık ve görme engelli bireylerin ilaçlarımızın kullanım talimatlarına farklı bir seslendirme yöntemi sayesinde websitemiz üzerinden ulaşmalarını sağladık.

Eyebrand Sertifikalı Marka olma yolculuğumuz neredeyse iki yıla yayılan çok kapsamlı bir proje. Görme engelli bireylerin Novartis’in sunduğu ürün ve hizmetleri daha iyi anlayabilmesi ve sağlık çalışanlarıyla arada üçüncü bir kişiye ihtiyaç duymadan iletişim kurabilmeleri için başlattığımız projemizin ilk aşamasında, tüm Novartis çalışanlarına zihinlerdeki engelleri dönüştürmek amacıyla ‘engellilik’ kavramı üzerine kapsamlı eğitimler verildi.

Projenin ikinci etabında pazarlama, iletişim, idari işler ve İnsan Kaynakları gibi departmanların katılımıyla, engelli bireylerin bakış açılarını anlamak ve onların hayatlarını kolaylaştırmaya yönelik çözümler geliştirmek üzere derinlemesine eğitimler gerçekleştirildi.

Projenin son etabında ise Novartis’in 100’e yakın ürününün kullanım talimatları BlindLook tarafından geliştirilen sesli simülasyon teknolojisi kullanılarak seslendirildi ve websitemize eklenmesi süreci başlatıldı. Ayrıca Novartis Türkiye kurumsal sosyal medya hesaplarındaki ‘Yaşasın Engelsiz Sağlık’ içerikleri de seslendirilerek görme engelli bireylerin erişimine sunulmak üzere BlindLook’un EyeLearn platformuna yüklendi.

Böylece, görme engelli bireylerin sağlıklı yaşam içeriklerine kolayca erişebilmelerine imkan sağlandı. Bu çalışmalarımız doğrultusunda da BlindLook tarafından Türkiye’nin sağlık alanında ilk Eyebrand sertifikalı markası olarak tanınmanın gururunu yaşadık. Bizim için başta şirket kültürümüzün de önemli bir parçası olan kapsayıcılık ve çeşitlilik noktasında yalnızca şirket içinde değil genel itibarıyla topluma yönelik faaliyetlerimizin de etkinliğini görüyor olmak mutluluk verici. Yaşasın Engelsiz Sağlık projemiz kapsamında sektörle ve daha geniş ölçekte toplumla temas eden çeşitli alanlarda daha fazla fayda yaratmaya devam edeceğiz”.

“Güçlü iş birlikleriyle sektöre ilham veren projeler hayata geçirmeyi hedefliyoruz”

Sağlık alanında Türkiye’nin Eyebrand sertifikalı markası olmaktan gurur duyduklarını belirten Novartis Türkiye İnsan ve Organizasyon Direktörü Dr. Senay Kızılkaya, sözlerini şöyle sürdürüyor: “Türkiye’de yaklaşık 1 milyon görme engelli birey yaşıyor ve onların daha rahat bir yaşam sürmelerine destek olmak için kamu otoritelerinin yanı sıra sektörlere de büyük iş düşüyor. Novartis olarak biz de faaliyet gösterdiğimiz her alanda ‘sorumlu ve iyi vatandaş’ olma hedefiyle hareket ediyor, ‘kurumsal vatandaşlık’ ve ‘sosyal sorumluluk’ bilinciyle çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

BlindLook’la gerçekleştirdiğimiz bu iş birliğiyle ilaç sektöründe erişebilirliği destekleme hareketine öncülük ediyoruz. Sorumluluk alan, toplumdan aldığını topluma veren, toplumun ihtiyaçlarını takip edip en doğru çözümü uygulayan global bir ilaç firması olarak güçlü iş birlikleriyle sektöre ilham veren projeler hayata geçirmeyi hedefliyoruz”.

“Novartis olarak bugüne dek pek çok farklı sosyal sorumluluk projesini hayata geçirmiş olmanın gururunu yaşıyoruz”

“Novartis olarak, Engelsiz Yaşam Hareketi kapsamında hayata geçirdiğimiz projeler hem sağlık sektöründeki öncü yaklaşımımızı ortaya koyması hem de çalışanlarımızın bu projelere dahil olarak farkındalıklarını geliştirmeleri açısından büyük önem taşıyor. Pandemi döneminden bu yana gerçekleştirdiğimiz projelere dair birkaç örnek vermek gerekirse; ilk olarak 2021 yılında hayata geçirdiğimiz Novartis İyiliğe Adım Atıyor projesini paylaşmak isterim. Novartis İyiliğe Adım Atıyor projesinde tüm çalışanlarımızı spor yapmaya teşvik ederek, attığımız adımları iyiliğe dönüştüren uygulama Help Steps’le iş birliği yaptık ve Türkiye Omurilik Felçliler Derneği’ne 15 milyondan fazla adım bağışladık. ‘Değişim ve farkındalık önce içeride başlar’ diyerek Novartis çalışanlarına yönelik başlattığımız bu proje oldukça ilgi gördü.

Novartis bünyesindeki engelli çalışanların da destek olduğu projedeki amacımız, her bireyin bir engelli adayı olduğundan yola çıkarak engelli bireylere yönelik farkındalığı artırmak ve engelli bireyleri toplum ve iş hayatına kazandırmaktı.

Süreçte öne çıkan bir diğer projemiz ise, ‘Yaşama Engel Değil’ toplantı serileri oldu. Kronik hastalıkların yarattığı engellerin sosyal yaşama, iş hayatına, yeni başlangıçlara veya başarılara engel olamayacağına dikkat çekmek amacıyla, farklı tedavi alanlarına dair bilgilendirici bir toplantı serisi organize ederek engelsiz yaşam konusunda farkındalık yaratmayı hedefledik. Her toplantıda kronik bir hastalığa odaklandık ve MS (Multiple Skleroz), göz hastalıkları ve benzeri tedavi alanlarına dair hastalıkları hastalardan, yakınlarından ve hekimlerinden dinledik. Hastaların ilham veren hikayeleri hepimizin ufkunu aştı ve hastalıkların hayatta bir engel olamayacağı gerçeğini bize kahramanlarından dinleme şansı sundu.

Önümüzdeki yıl da kapsayıcılığı, çeşitliliği ve herkes için erişebilirliği desteklemek üzere, şirket içi ve dışında sivil toplum kuruluşları ve hasta dernekleri gibi paydaşlarla iş birliği yaparak yeni uygulama ve projeler hayata geçirmeye devam edeceğiz”.
 

 

Haberi pdf olarak okumak için görsele tıklayın.