Tekfen çalışanları TIK’layarak bağlantıda kalıyor, sorun ve ihtiyaçlarına çözüm buluyor

Erhan Hersek
Tekfen İnşaat İK, Eğitim ve İdari İşler
Genel Müdürü Yardımcısı


Mobil uygulamamız ile, İnsan Kaynakları olarak, verdiğimiz hizmeti ve takipçilerimiz ile olan iletişimimizin kalitesini artırmayı hedefliyoruz. Bu proje ile amacımız çok farklı coğrafyalarda 12 milletten 14 bin 790 çalışanımız ve Tekfen İnşaat’ın diğer takipçileri ile mobil uygulama bünyesinde interaktif bir platform yaratmak...

Mobil iletişim çağı

Yapılan araştırmalara göre yaklaşık 1.5 milyar akıllı telefon kullanıcısının olduğunu ve her dakika binlercesinin eklendiğini biliyoruz. Böyle bir gerçek karşısında mobil dünyayı organizasyonel planlamalara dâhil etmemek, yenilikçi teknolojilerden uzak kalmak, eksik bir stratejik planlamadır.

Bu düşünceden yola çıkarak kurguladığımız mobil uygulama ile verdiğimiz hizmeti ve takipçilerimiz ile olan iletişimimizin kalitesini artırmayı hedefliyoruz. İnsan Kaynakları olarak çalışanlarımız ve adaylar ile bağlantıda kalmak, sorunları ve ihtiyaçları zaman kaybetmeden tespit etmek ve aynı hızda çözüm üretmek, sunduğumuz hizmetin kalitesini artırmak için belirlediğimiz performans kriterleridir. Takipçilerimiz ile kurulan iletişimin kişiselleştirilmesinin günümüzde kaçınılmaz olduğunun farkındayız ve buna göre hareket etmekteyiz.

Bu proje ile amacımız çok farklı coğrafyalarda 12 milletten 14 bin 790 çalışanımız ve Tekfen İnşaat’ın diğer takipçileri ile mobil uygulama bünyesinde interaktif bir platform yaratmak... Yaklaşık 4 aylık bir sürenin sonunda hayata geçirdiğimiz TIK mobil uygulamasında şirketten haberler, iş ilanları, etkinlikler, takipçi profili ve irtibat bilgileri gibi bölümler yer alıyor.

Nasıl bir uygulama?

Uygulama üzerinden şirkete dair yeni projeler, etkinlik haberleri, senelik eğitim planları gibi gelişmelerden çalışanlarımızı ve diğer takipçileri mobil ortamda anında bilgilendiriyoruz. Uygulamayı indirenler kişisel profillerini oluşturarak eğitim ve profesyonel geçmişleri hakkında bilgi aktarıyor ve daha sonrasında her türlü durum güncellemesini telefonları aracılığı ile kolayca gerçekleştirebiliyorlar.

Böylelikle güncel bir çalışan ve aday havuzu tutmayı hedefliyor ve karşı tarafa da bunu en kolay ve çabuk şekli ile gerçekleştirme fırsatı sunuyoruz. Profilini oluşturan kullanıcı iş ilanlarına kolaylıkla başvurabiliyor, İnsan Kaynakları departmanı ile mesajlaşarak temasa geçebiliyor.

Uygulama aynı zamanda yeni çıkan iş ilanlarında talep edilen niteliklere uygun profillere push notification diye adlandırılan otomatik bilgilendirme mesajları gönderilmesini sağlıyor.

Örneğin: Türkiye’de kaynakçı arayışımız varsa uygulamayı yüklemiş ve kendini kaynakçı olarak tanıtmış kişilere sadece ilgili iş imkanı duyurusu anında ulaşıyor. Eğer aday ilgileniyorsa sadece bir TIK’la başvuru yapıp durumunu anlık takip edebiliyor. Ya da yurtdışında bir proje de makine mühendisi arayışımız varsa anlık bilgilendirme mesajı tüm makine mühendisi takipçilerimize gönderiliyor.

Karşılıklı takip

Çalışanlarımızda yakaladığımız kuvvetli aidiyet duygusunu diğer takipçilerimizde de yaratmak, henüz potansiyel aday konumunda olan kişileri de iş imkanlarından anında haberdar etmek, takip sürecinin sadece İnsan Kaynakları tarafından değil, çift taraflı interaktif bir şekilde yürütülmesi bu uygulamanın başarmaya çalıştığı önemli bir hedef.

İnsan Kaynakları olarak bu teknoloji çağının gerisinde kalırsanız, talep hızına yetişemez, hizmet anlayışınızı dönem ihtiyaçlarına uyarlamazsanız başarıdan uzaklaşmanız kaçınılmaz.

Temasta kalın…

DERGİ

HRdergi Temmuz - Ağustos sayısı çıktı! İyi okumalar...

SATIN AL Temmuz - Ağustos 2024