Farkındalık yaratmak

 
Yasemin Avcı – Ayaydın Miroglio Group
İnsan Kaynakları Direktörü

Ayaydın Miroglio Grubu olarak, perakende sektöründe, yaptığımız çalışmalarla bir fark ve farkındalık yaratmaya çalışıyoruz. Bu konuda yaptıklarımızdan bazı örnekleri sizler için derledim.

Ayaydın Miroglio Grubu olarak İpekyol, Twist ve Machka markalarını bünyesinde barındıran, 1500 çalışanı ile hazır giyim / perakende sektöründe faaaliyet gösteren bir kurumuz.

İçinde bulunduğumuz sektörün en önemli sorunu yüksek çalışan devir oranları... Yaptığımız çıkış mülakatları, sahadan aldığımız geri bildirimler vb. analizlerimiz ile sektör içindeki benchmarklar, mağazacılıkta çalışmaya başlayan Satış Danışmanlarının bu işi uzun vadede yapamayacaklarını düşünmekte olduğunu, meslek olarak görmediğini ve kariyer planları içerisine almadıklarını gösterdi.

İlk adım: İpekyol Kariyer Akademisi

“Bunu değiştirmek için neler yapabiliriz?” diye düşünmeye başladık ve ilk adım olarak 2013 yılında kurduğumuz İpekyol Kariyer Akademisi ile sektörü ve olanakları tanımayan Y Kuşağı’na bunları aktarmak ve potansiyeli yüksek adayları da istihdam etmek için kolları sıvadık. Boğaziçi Üniversitesi Yaşam Boyu Eğitim Merkezi ile iş birlikteliğine gittik. 200 saati aşan bir eğitim programı ile katılımcılara perakendeyi, mağazacılığı, marka kimliklerimizi anlattık. Bunun yanında kişisel & mesleki gelişim eğitimleri verdik. Mezunlar mağazalarımızda Uzman Satış Danışmanı olarak görevlendirildiler ve sonrasında Müdür Yardımcısı ve Müdürlüğe kadar yükseldiler.

Diğer yandan yetişmiş işgücünü elde tutabilmek, onların beklentilerini karşılayabilmek için farklı uygulamalar ve projeler üretmeye başladık. Bunları yaparken performans görüşmelerindeki çalışan görüşlerinden, fokus grup çalışmalarımızdan, çıkış mülakatlarımızdan ve farklı workshop sonuçlarımızdan faydalandık:

* “Ekibim Lider Oluyor” projesi ile yöneticiler kendi ekiplerini yetiştiriyor ve yıl içinde en fazla terfi çıkaran yöneticiyi ödüllendiriyoruz.

* Performans ve potansiyeli dikkate alan Mckinsey 9 box uygulaması ile yetenek havuzumuzu oluşturduk. Her bir kutu için gelişim aksiyon planları belirledik, geleceğin liderlerini tespit ettik.

* Mentor’luk projemizi 9 Box kapsamında başlattık. İç Mentor’larımız Mentee’ler ile eşleşti ve gelişim alanları konusunda çalışmalara başlanıldı.

* E-öğrenme platformumuz oryantasyonlar, kişisel ve mesleki eğitimlerle donatıldı. Artık tüm çalışanlarımız 7/24 her yerden istedikleri eğitimlere erişebiliyor ve eğitim sonunda e-sertifikalarını alabiliyorlar. Zaman zaman en kısa sürede tamamlanan eğitimler için verdiğimiz ödüller ise platformun daha da cazip hale getirilmesi için önemli bir uygulamamız olarak yerini alıyor.

* Katıldığımız Kurumsal Oyunlar, oluşturduğumuz AY-MI futbol takımımız ise ekip olarak eğlenceli vakit geçirdiğimiz aktivitelerimiz...

Kadın emekçileri unutmadık

Şimdi farklı bir konudan da bahsetmek istiyorum. AY-MI çalışanlarının gündeminde olan, her toplantımızda ve/veya bir araya gelişimizde konuşulan konular arasında yerini almış olan ve bizi çok derinden etkileyen KORUNCUK’larımız...

Her yıl, diğer şirketlerde olduğu gibi özel günleri kutlar, küçük hediyeleşmeler yapar ve mesajlar yayınlarız. Bu yıl ise, 8 Mart 2015, Dünya Emekçi Kadınlar Günü için yüzde 85’i kadın çalışan olan bir şirket olarak farklı birşeyler yapmak, emekçi kadın çalışanlarımızı bugün de hatırladığımızı göstermek istedik.

Bunu yaparken de hem içinde bulunduğumuz toplumdaki diğer emekçi kadınları düşündük hem de çalışanlarımızda toplumsal farkındalık yaratabileceğimiz bir şeyler aradık. Kadın deyince hep koruyan, kollayan, her daim yanımızda olan ve bizleri karşılıksız seven annelerimiz aklımıza geldi. Anne dediğimizde ise çocuklar ve sonrasında ise Koruncuk’lar; yani Türkiye Korunmaya Muhtaç Çocuklar Vakfı...

“Geleceğimiz olan çocukların topluma kazandırılması, faydalı bireyler olması için biz neler yapabiliriz?” diye yola çıktık ve her bir emekçi çalışan kadınımız adına Bolluca Çocuk Köyü’ndeki Koruncuk’lara bağışta bulunduk. Çocuklarımızın hayata tutunmalarına küçük de olsa destek olduk. Bu durumu sertifikalandırdık ve 1000’den fazla kadın çalışanımıza, 8 Mart Dünya Kadınlar Günümüzü kutlamak için tek tek elden ulaştırdık.

Hep birlikte daha güçlüyüz

Yaşanılan duygusal anları, teşekkür mesajlarını ve yarattığımız farkındalığı görmek çok mutluluk verici bir his ve bunu anlatmak bir o kadar da zor. O gün bugündür Ayaydın- Miroglio Grubu olarak Koruncuk’ların hayata tutunmalarına destek olmaya ve toplumda farkındalık yaratmaya devam ediyoruz. Çalışan mottomuz olan “Hep Birlikte Daha Güçlüyüz” derken, bunu gerçekten yaşıyor, hissediyor ve içselleştiriyoruz. Bu da bizler için ayrı bir farkındalık oldu.

Sırada Kasım ayında yapılacak olan Adım Adım Oluşumu’nun gerçekleştirildiği 37. İstanbul Maratonu ile Koruncuklara destek olmak var. Bazılarımız 8 km’lik halk yürüyüşünde, bazılarımız ise 10,15, 42 km’lik maratonda yer alarak “Her çocuk sevgiyle büyümeli” diye haykıracağız.

İşte yazımın başında yer alan “yaptığımız çalışmalarla bir fark ve farkındalık yaratmaya çalışıyoruz”un nedeni bu galiba....

DERGİ

HRdergi Haziran sayısı çıktı! İyi okumalar

SATIN AL Haziran 2024