Sadece başarıya ve öğrenmeye odaklı eğitimler için yapmanız gereken, Maksimum Akademi ile başlamak…


Bugüne kadar 7 bin katılımcıya eğitim veren, akademik sınavlara hazırlık geçmişi nedeniyle
tek işi “eğitim” olan Maksimum Akademi, Nisan 2010’da açılan İstanbul Şubesi ile birlikte
şirketlerin eğitim departmanlarının çözüm ortağı olmaya devam ediyor.

“Öncelikle eğitim kurumuyuz, en büyük farkımız bu” diyen Kurumsal Eğitimler Yönetici
Partneri Dr. Nurhan Sütlaş, bizlerle hedeflerini, eğitim verdikleri alanları ve genel katılıma
açık / şirketlere özel eğitimlerine ilişkin ayrıntıları paylaştı.

Öncelikle Maksimum Akademi hakkında genel bilgiler verir misiniz?

Maksimum Akademi, 2004 yılında İzmir’de kurulan, tek işi eğitim olan, bugüne kadar yaklaşık 7 bin katılımcıya eğitim vermiş bir eğitim kurumu. Nisan 2010’dan itibaren Maksimum Akademi İstanbul Şubemizle birlikte, eğitim programlarımızdaki kalitemiz ve başarımız İstanbul’da da artarak devam ediyor.

Maksimum Akademi olarak hedefimiz değişen piyasa koşullarında, kurumların ve bireylerin eğitim ihtiyaçlarına en uygun eğitim ve eğitim danışmanlık hizmetlerini sunarak, gelişimlerine katkıda bulunmak... Ayrıca, uygulama ağırlıklı ve sonuç odaklı kurumsal eğitimlerimizle, şirketlerin ve bireylerin eğitim ihtiyaçlarına uygun çözümler sunmamız, operasyonel ve pazarlama süreçlerinde verimlilik sağlayan bir eğitim kurumu olmamız, ekonominin merkezi İstanbul’daki en önemli var oluş nedenlerimiz diyebiliriz.

Maksimum Akademi Kurumsal Eğitimlerin hedefi nedir?

Sürekli gelişim felsefesiyle, akademik ve iş çevreleri ile güçlü bağlantılar kurarak, Türkiye’de tüm sektörlerde yer alan kurum, kuruluşlar ve bireyler tarafından en çok tercih edilen eğitim kurumu olmak ilk hedefimiz... Bununla birlikte en önemli hedefimiz, en doğru eğitimlerle, kurumların karlılık ve verimliliklerine önemli katkılar sağlamak...

Nedir Maksimum Akademi’nin farkı?

Kurumsal Eğitimlere yönelik çalışmalarımız 2010’da başladı. Akademik sınavlara hazırlık merkezi olarak edindiğimiz bilgi ve tecrübe, kurumsal eğitim hizmeti verdiğimiz kurum ve kuruluşları, beklentilerinin üstünde bir hizmet kalitesiyle buluşturdu. Sınavlara hazırlık tecrübemiz sayesinde “Kurumsal Eğitimler”de, diğer eğitim ve danışmanlık firmalarından farklı olarak, sadece öğrenme ve başarıya odaklı eğitimler tasarlanıyor. Diğer eğitim danışmanlık firmalarından en önemli farkımız, öncelikle eğitim kurumu olmamız.

Eğitimci bakış açısıyla ve alan uzmanı olarak, sunduğumuz eğitim hizmetinin kalitesinden ve niteliğinden asla ödün verilmemesi gerektiğini düşünüyoruz. Bu kadar kısa süre içerisinde eğitim verdiğimiz yerli ve çok uluslu firmalardan, sunduğumuz hizmetlere ilişkin çok olumlu geribildirimler almamızı da bu hizmet anlayışı sağlıyor. Bizler, eğitim hizmeti talep eden şirketin eğitim ve İK biriminin hem bir çalışanı gibi onların gözünden kuruma bakarak hem de şirketlere ve çalışanlarına farklı bir bakış açısı kazandırmak amacıyla eğitimci olarak objektif bir bakış açısıyla gerçek ihtiyaçları tespit edip, profesyonel ve bilimsel eğitim çözümleri sunuyoruz.

Kurumsal Eğitimler kapsamında hangi alanlarda eğitimler veriyorsunuz? Eğitimlerinizin hedef kitlesi kimler?

Maksimum Akademi’de farklı sektörlerin farklı ihtiyaçlarına yönelik geniş bir yelpazede sunduğumuz Kurumsal Eğitimleri “Genel Katılıma Açık Eğitimler” ve “Şirket Eğitimleri” olmak üzere iki başlık altında topladık.

Eğitim hizmetlerimizi; “Finans, Muhasebe ve Ekonomi Eğitimleri”, “Banka Eğitimleri” “Sürekli Gelişim Eğitimleri”, “BES Lisanslama Eğitimleri (Maksimum BES Akademisi kapsamında)”, “SPK Lisanslama Eğitimleri”, “Dış Ticaret Uzmanlığı Eğitim Programı (Dış Ticaret Müsteşarlığı onaylı %70 destekli)”, “İK Yönetimi Uzmanlığı Programı”, “Proje Yönetimi Eğitimleri”, “İş İngilizcesi Eğitim Programları” olarak sıralayabiliriz.

Genel katılıma açık ve şirketlere özel eğitim programlarına ilişkin eğitim planlama sürecinizden bahseder misiniz?

Gerek genel katılıma açık, gerekse de şirketlere özel eğitim programlarımızın konu başlıklarını ve içeriklerini sektörlerin ve şirketlerin güncel ihtiyaçlarına göre, alanında uzman, profesyonel, iş yaşamında uzun yıllar edindikleri tecrübeyi ve bilgi birikimini bizlerle paylaşan, sektörle iç içe olan akademisyenler ve sektör profesyonellerinden oluşan eğitmen kadromuzla birlikte hazırlıyoruz.

Eğitim talep eden şirketleri daha iyi tanımak ve talep edilen eğitimin şirketin ve katılımcıların gerçek anlamda ihtiyacı olup olmadığını tespit etmek amacıyla, alan uzmanı eğitmenlerimizle birlikte ilgili birim yöneticileri ve İK - eğitim birim yetkilileri ile görüşmeler gerçekleştiririz. Bu görüşmeler neticesinde, eğitim ihtiyacını tespit eder ve şirket yetkililerine eğitim programı önerilerimizi içeren teklifimizi sunarız. En uygun içeriği katılımcılara sunmak, şirketin ve katılımcıların eğitimden en üst düzeyde fayda sağlamaları amacıyla gerekirse tekrar bir toplantı gerçekleştirmek suretiyle eğitim planımızı netleştiririz.

Maksimum Akademi’de eğitim süreci, her şirketin kendi iç dinamikleri göz ardı edilmeden, şirket yetkilileri ile işbirliği içerisinde bir proje yaklaşımı içinde ele alınıyor. Ayrıca Maksimum Akademi’de kullanılan ölçme değerlendirme sistemi de eğitim sürecinin planlamasında önemli bir unsur. Eğitimin öncesinde ve sonrasında eğitimlerin bireylerin gelişimine ve kurumların iş süreçlerine yansımasını ölçerek ve değerlendirerek eğitimlerin etkililiği ve fayda-maliyet ilişkisi ortaya konur.

 

“BES ŞİRKETLERİNİN, NİTELİKLİ İNSAN KAYNAĞI
İHTİYACINI KARŞILAMAYI AMAÇLIYORUZ”

Eğitim hizmetleri arasında “Maksimum BES Akademisi”nden söz eden Dr. Nurhan Sütlaş’dan, konuyla ilgili ayrıntılı bilgi vermesini istedik. İşte bizimle paylaştıkları: “Türkiye’de hızla gelişen sigortacılık sektöründe nitelikli insan kaynağı büyük sorun... Biz de sektörde faaliyet gösteren BES şirketlerinin nitelikli insan kaynağı ihtiyacını karşılamayı amaçlıyoruz. Emeklilik Gözetim Merkezi tarafından gerçekleştirilen lisanslama sınavına hazırlık eğitimlerinin sunulması, ilgili merkez tarafından yetkilendirilmiş bireysel emeklilik aracılarının ilgili şirketlere istihdamının gerçekleştirilmesi ve şirket çalışanlarının yaşam boyu eğitim felsefesi ile mesleki ve kişisel gelişimlerinin sağlanması amaçlarıyla Maksimum BES Akademisi’ni kurduk. Önümüzdeki aylarda üniversitelerle ve BES şirketleriyle yapacağımız protokol anlaşmalarıyla projemizi hayata geçireceğiz”.

 

Bu bir ADVERTORIAL'dır.

DERGİ

HRdergi Haziran sayısı çıktı! İyi okumalar

SATIN AL Haziran 2024