Nutricia ELN olarak “Tutkumuz İnsan”, hedefimiz “Çalışmak için en iyi işyerleri” arasında yer almak...

 Nutricia ELN İK olarak çalışanlarımıza ayrıcalıklı olanaklar sunmak, organizasyonel çekiciliği artırmak ve "Çalışmak için En İyi İşyerleri" arasında bulunmak
başlıca amaçlarımız arasında yer alıyor.

Tüm bu amaçlarımızı gerçekleştirebilmemiz için "Tutkumuz İnsan" adını verdiğimiz işveren markası projemizi hayata geçirdik. Araştırmaları temel alan, departmanlar arası oluşturduğumuz İşveren Markası ekibimizin kurulmasıyla devam eden projemiz kapsamında yaptığımız çalışmaları bu makalede bulacaksınız.

Pınar Öztep – Nutricia ELN İK Direktörü

İnsan Kaynakları’nın kurumsal başarı açısından öneminin daha iyi anlaşılmaya başlandığı günümüzde şirketler çalışanlarına zenginleştirilmiş, olumlu deneyimler sunan bir iş ortamı sağlamak ve sahip oldukları insan kaynağını geliştirmek için çaba sarf ediyorlar.

Bu noktada öncelikle, beklentilere dair bazı araştırma sonuçlarına bakalım isterim. Y kuşağını anlamanın çok önemli olduğunu düşünüyorum. Şirket popülasyonumuzun yüzde 50’den fazlası Y kuşağı olduğu için bu konuya özel olarak odaklanıyoruz.

Universum’un Y kuşağını da içeren insanlar ve çalışma kültürü üzerine yaptığı araştırmaya göre katılımcıların yüzde 54'ü, kendilerine yaratıcı ve dinamik bir iş ortamı sunulmasını önemli bir faktör olarak görüyor. Katılımcıların yüzde 50'si “gelişimlerini destekleyecek liderler” faktörünün önemli olduğunu belirtirken, “insana saygının vazgeçilmez olduğunu” belirten kişilerin oranı ise yüzde 40.

Çokuluslu müşteri ve çalışma arkadaşları ve performansı ödüllendirme de katılımcılar tarafından önemli görülen diğer noktalar olarak yer alıyor. İşin nitelikleri üzerine yapılan araştırmaya göre ise katılımcıların büyük çoğunluğunun profesyonel eğitim ve gelişim olanaklarına en fazla önem verdikleri görülüyor. Uluslararası seyahat / yerleşim olanakları, iş güvencesi ve takım çalışması da çalışanlar tarafından önemli görülen özellikler olarak sıralanıyor.

Anket sonuçları yol gösterici

Bu çalışmaları göz önünde bulundurarak biz de Nutricia ELN olarak şirket içerisinde beklentileri ve algıyı ölçen araştırmalar yaptık. Çalışanlarımızın yaklaşık yüzde 75'i ile odak grup çalışmaları ve online anketimizi gerçekleştirdik. Tüm jenerasyonlardan çalışanlarımızın beklentilerini aldık.

Bu noktada işveren markası üzerine yaptığımız tüm çalışmalarımızda anket sonuçlarımızı baz alıyor ve daha iyi bir işveren olmak için tüm fırsatlarımızı değerlendiriyoruz.

Nutricia Anne Bebek Beslenmesi olarak sağlıklı nesiller yetiştirilmesine katkıda bulunmayı kendimize misyon edinmiş bulunmaktayız. Bu misyon doğrultusunda ilerlerken aynı zamanda çalışanlarımıza ayrıcalıklı olanaklar sunmak, organizasyonel çekiciliği artırmak ve "Çalışmak için En İyi İşyerleri" arasında bulunmak başlıca amaçlarımız arasında yer alıyor.

Tüm bu amaçlarımızı gerçekleştirebilmemiz için "Tutkumuz İnsan" adını verdiğimiz işveren markası projemizi hayata geçirdik. Proje kapsamında danışman desteği ile birlikte çalışanlarımızın, potansiyel çalışan adaylarının ve yeni mezunların beklentileri ve şirketle ilgili görüşlerini tespit ettik.

Projemiz kapsamında departmanlar arası İşveren Markası Ekibimizi oluşturduk ve çalışanlarımızın mutluluğu ve bağlılığını destekleyecek şekilde profesyonel ve kişisel gelişim, iç iletişim aktiviteleri gibi konular üzerinde çalıştık, sosyal sorumluluk alanlarındaki çalışmaları ivmelendirdik, süreçleri işveren markasıyla uyumlu hale getirecek uygulamalar yarattık.

Bu uygulamalar doğrultusunda fark yarattığımız alanları 4 başlık altında şöyle tanımladık:

• Sağlıklı nesillerin gelişimi için çalışmanın zevkini yaşıyoruz.
• Çalışan mutluluğuna odaklanıyoruz.
• Tutkuyla çalışan insanlar için gelişim fırsatları sunuyoruz.
• Birlikte başarmayı tadıyor, bundan gurur duyuyoruz.

Evden çalışma ve ek izinler sağlandı

Proje kapsamında çalışanlarımıza sunduğumuz başlıca olanaklarımız arasında esnek çalışma fırsatları, evden çalışma uygulamaları, ek izinler, kişisel-profesyonel eğitim olanakları ve ödüllendirme geliyor.

Örneğin yüksek lisans yapan, yeni anne ve baba olan çalışanlarımıza ayda 4 gün; merkez ofis çalışanlarımız için ise ayda 2 gün evden çalışma fırsatı sunuluyor. Ayrıca yeni anne ve baba olan çalışanlarımız için kanuni izinlerine ek olarak 2 haftalık fazla izin kullanma olanağı sağlanıyor.

Bununla birlikte çalışanlarımıza doğum günlerinde de izin vermekteyiz.

Destek hattından sürekli psikolojik, mali ya da hukuki yardım

Çalışanlarımız tarafından yoğun ilgi ile karşılanan bir diğer uygulamamız ise Çalışan Destek Programı... Bu program ile çalışanlarımız kendileri için özel organize edilen destek hattını arayarak psikolojik destek, mali veya hukuki konularda danışmanlık desteği veya concierge hizmeti gibi çeşitli konularda yardım alabiliyorlar. Proje kapsamında şimdiye kadar çalışanlarımızın yüzde 30'u bu olanaktan yararlanmış bulunuyor.

Çalışanlarımız arasında her 3 ayda bir "Çeyreğin Sürprizi" adı altında yarışmalar düzenleniyor. Tüm çalışanlarımıza bir soru yöneltilerek doğru cevabı veren veya en çok yaklaşan çalışanlarımızı aktivite & eğlence biletleriyle ödüllendiriyoruz. 8 Mart Kadınlar Günü'nde kadın çalışanlarımızı hediyelerimiz ile mutlu ettiğimiz gibi; 8 Nisan gününü de "Erkekler Günü" ilan ederek erkek çalışanlarımız için de sürprizler düzenliyoruz. 

"Anne Baba Dostu" şirketiz!

Nutricia Anne Bebek Beslenmesi olarak sağlıklı nesiller için çalışıyor ve bu gururu yaşıyoruz. Anne ve Babalarımız hem tüketicimiz hem de çalışanlarımız... Bu amaçla, şirketimizde "Anne&Baba dostu" uygulamalar başlattık.

Türkiye'de çalışan anne baba olmanın zorluğunu hem çevremizden hem de yaptığımız araştırmalardan biliyoruz. Yeni babalar yoğun tempo yüzünden eve vakit ayırmakta zorlanırken, şirketlerin de onlara yardım etmeleri gerektiği bir gerçek. 3 günlük kanuni izin babalara yeterli gelmiyor. Anneler ise, doğum sürecini en iyi şekilde yönetmeye çalışırken, doğumdan sonra da hem ev, hem iş hem de yeni bebeğin getirdiği ek sorumlulukları dengelemeye çalışıyorlar.

İhtiyaçları anladıktan sonra uygulamalarımızı planlayarak çalışanlarımızın hayatını kolaylaştırmak yolunda adımlar attık.

Bu kapsamda hayata geçirdiğimiz birkaç uygulamadan bahsetmek gerekirse:

• Tüm aileyi kapsayan sağlık sigortası uygulamamızla, "önce sağlık" demeye devam ettik.
• Yeni anne babalarımıza esnek ve evden çalışma hakları verdik.
• Babalarımıza toplamda 10 gün doğum izni tanımladık, annelerimize ise ek 10 iş günü izin hakkı verdik.
• Ofis içinde konforlu bir emzirme odası yarattık, aynı zamanda kurduğumuz masaj odasıyla günü daha rahat geçirmelerini sağladık.
• Çalışan desteği programıyla, "Sağlıklı Çocuk Gelişimi" konusunda danışmanlık hizmeti almalarını sağladık.
Çocuklarımızı da unutmuyoruz

Çalışanlarımızın mutluluğu için çalışırken ülkemizin geleceğini oluşturacak olan çocuklarımızı da unutmuyoruz. 2007 yılından bu yana Koruncuk Vakfı ile ortaklaşa çalışarak Bolluca Çocuk Köyü'ndeki korunmaya ihtiyaç duyan çocuklara eğitim imkanları sunuyoruz ve çocukların gelişimlerine destek oluyoruz.

Discovery Day ile üniversite öğrencileri iş hayatını gözlemliyor

Tüm bu çalışmalarımızın yanında üniversite öğrencileri ile olan iletişime de çok önem veriyoruz. Şirketimizi onlara tanıtma ve yeni yetenekleri aramıza katma amacıyla öğrencilere özel aktiviteler düzenliyoruz.

Bu aktivitelerden biri farklı üniversitelerden 15 öğrenciyi şirketimizde ağırladığımız "Discovery Day" etkinliğimiz oldu. Tüm gün süren etkinlikte öğrenciler şirketimiz ve fonksiyonlarımız hakkında bilgilendiler ve iş hayatını yakından gözlemleme fırsatı buldular. Ayrıca kendilerine özel olarak düzenlediğimiz insight çalıştayımız ile kişisel özelliklerine de daha derinden bakma imkanı yakaladılar.

 

DERGİ

HRdergi Mayıs sayısı çıktı

SATIN AL Mayıs 2024