Türk Telekom ‘WanTTed’ you You are ‘WanTTed’

 
Hızla gelişen iş dünyasında yetenekli işgücüne ulaşmak her gün daha da zorlaşıyor.
Rekabetin yoğun olduğu bu ortamda şirketlerin başarılı olmak için yetenekleri çekebilmesi ve
geliştirebilmesi önemli koşullardan biri haline geldi. Bu nedenle, Türk Telekom olarak biz de kaliteli
iş gücü için yetenek avını sürdürüyoruz.

Bahattin Aydın
Türk Telekom İnsan Kaynakları Başkanı

 

Küresel yetenek krizi dünya çapında işverenler için zorlayıcı ve yaygın bir konu olmaya devam ediyor. Yapılan araştırmalar dünyadaki işverenlerin yüzde 35’inin yetenekli işgücü bulmakta zorlandığını ortaya koyuyor. Her geçen yıl daha da artan bu oran Türkiye’de çok daha çarpıcı bir seviyede. Türkiye’deki işverenlerin yüzde 58’i yetenek açığıyla karşı karşıya olduklarını ve doğru becerilere sahip personel bulmakta zorluk yaşadıklarını belirtiyorlar. Bu da Türkiye’yi yetenek açığı sıralamasında dünya dördüncüsü yapıyor.

Türkiye ve dünyadaki yetenek açığının en fazla hissedildiği sektörlerden biri telekomünikasyon... Nedeni ise yeni dünyanın dijital hızı... Bu hız iletişimi her geçen gün daha zor ve vazgeçilmez kılıyor. Teknoloji bir yandan yeni imkanlar sunarken, diğer yandan kullanıcılarda daha fazlasını arzu etme duygusunu körüklüyor. Birbirini tetikleyen bu süreçte kartopu etkisiyle büyüyen ve baş döndürücü şekilde hızlanan telekomünikasyon sektörünün sorumluluğu ve ihtiyaçları da her geçen gün artıyor. Bu noktada her ne kadar mevzu bahis olan teknoloji olsa da yine işin özünde insan faktörü yatıyor. Artan talepleri tam anlamıyla karşılayabilecek ve sürecin sorumluluğunu taşıyabilecek kalifiye iş gücü sektörün en büyük eksiği olarak ortaya çıkıyor.

Bu eksiği gidermek için, Türkiye’de sektörün öncü kuruluşu Türk Telekom olarak çözümler üretiyoruz. ‘Herkes potansiyeldir’ yaklaşımıyla kurguladığımız yetenek yönetimi sistemimizde amacımız tüm çalışanların potansiyellerini geliştirmelerine yardımcı olmak... Yetenek yönetimi sürecimizde etkin modelleme ve iş yöntemleri ile çalışanlarımızın geleceğe dair potansiyellerini değerlendiriyor, fark yaratan yetenekleri belirliyoruz. Bu sayede hem insan kaynaklarımızı, hem de organizasyonumuzu geleceğe taşımayı hedefliyoruz. Sistemli bir yaklaşımla, süreci doğru planlayarak çalışan kalitemize sınıf atlatmak için projeler ortaya koyuyoruz. Bu hedef doğrultusunda yürüttüğümüz çalışmalardan biri olan WanTTed Genç Yetenek Programı sektörünün hızlı, rekabetçi ve limitleri zorlayan dünyasına adım atan gençlerin potansiyelini keşfetmesini sağlıyor.

Türk Telekom WanTTed’la yetenek avında

WanTTed, kariyerini bilişim sektöründe şekillendirmek isteyen genç yetenekleri keşfedip ailemize katmak için Türkiye’nin en iyi üniversitelerinde sürdüğümüz bir yetenek avı... Geçen iki yılda bu program sayesinde onlarca gelecek vadeden genç aramıza katıldı. Binlerce başvuru arasından sıyrılan yetenekli gençler, İstanbul ve Ankara’da kendi yetkinliklerine ve kariyer hedeflerine uygun olan farklı birimlerde iş hayatına adım attı. Onların gösterdiği performans ve kurumumuza kattıkları değer bu yıl öncesinde bizi daha da heyecanlandırıp iştahlandırdı. Aldığımız geri bildirimlerin ışığında programı daha ileriye taşımak için adımlar attık.

WanTTed’tan 5 üniversitede büyük buluşma

Bu yıl 5 üniversitede WanTTed Tanıtım Günleri düzenlendik. İTÜ, ODTÜ, Bilkent, Boğaziçi ve 9 Eylül Üniversitesi’nde düzenlediğimiz bu etkinliklerde, kendi iş alanlarında başarılı olmuş isimleri üniversitelerle buluşturduk. Bu isimler arasında Fenerbahçeli, Galatasaraylı ve Türk Telekom’lu yıldız sporcular da vardı. Dirk Kuyt ve Pierre Webo Boğaziçi Üniversitesi’ne, Veysel Sarı ve Ontiverio ise İTÜ’ye konuk oldu. Ceyhun Yılmaz’ın moderatörlüğüyle gerçekleştirilen etkinliklerde, daha önce WanTTed programına katılmış ve Türk Telekom bünyesinde çalışanlar, kariyer hikayelerini üniversite öğrencileriyle paylaştı. Ünlü konuklarımızla daha renkli hale gelen tanıtım günlerinde çok daha fazla genç yetenekle tanışma fırsatı bulduk.

WanTTed Camp’ta hem mücadele, hem eğlence var

Türkiye’nin gözde üniversitelerinden 15 bini aşkın genç programda yer almak için başvuruda bulundu. Sınav, uygulama ve mülakatların ardından 28 finalistimizi belirledik. Artık onlarla buluşma zamanı gelmişti. WanTTed Camp yetenek avımızın son halkası ve bu programı farklı kılan en önemli unsurlardan biri. Bu kamp bize ailemize dahil edeceğimiz bireyleri daha yakından tanıma fırsatı sunuyor. Gençler 3 gün boyunca hem en iyi olmak için yarışıyor hem de organizasyon dâhilinde düzenlenen renkli etkinliklerle güzel vakit geçirip, moral bulma ve dostluklar kurma şansı yakalıyor. Profesyonellere taş çıkartan projelerini şirketin üst düzey yetkililerine sunan öğrenciler, sunumlardan arta kalan vakitlerinde doyasıya eğleniyor.

WanTTed’la Harvard’lı olma fırsatı

WanTTed’ta hedeflerimiz büyük. Bu programla ailemize merhaba diyen genç yetenekler bizim için çok değerli. Bir yandan biz onlara parlak bir kariyer için kapıları açarken, onlar da Türk Telekom’u daha iyiye taşımakta bize büyük güç katacaklar. Bu program bize gençlerin ne kadar büyük hayallere sahip olduğunu gösterdi. Ve biz de onların bu hayalleri gerçekleştirmeleri için önlerine en iyi fırsatları koymak istedik. Yoğun bir iş hayatına adım atmadan hemen önce WanTTed’ta kazanan olmanın da hediyesi büyük olmalı dedik ve bunu başaranlara birer Harvard bileti verdik. Bu sene de 3 kişi Harvard’da özel bir eğitim programında yer alacak.

Bizim Dünya Kupamızı İspanya kazandı

Daha önce de belirttiğim gibi WanTTed Camp bizim için çok değerli. Bu yüzden bu yıl kampı çeşitli konseptlerle çok daha zevkli bir hale getirmeye çalıştık. Kampa renk katan unsurların başında Dünya Kupası konsepti geliyordu. 3 gün boyunca Türk Telekom yöneticilerinden koçluk alarak proje üretecek finalistlerimizi 10 takıma ayırdık ve her takıma Brezilya 2014’te yer alan bir ülkenin ismini ve formasını verdik. İspanya belki Brezilya’da büyük hayal kırıklığı yaşadı ama bizim kupamızda kazanan onlar oldu. Ödül çeklerini alırken Tunahan ve Aykut’un mutlulukları görülmeye değerdi.

Oscarlar WanTTed’ta sahiplerini buldu

Bu yılki organizasyonun en renkli bölümlerinden bir diğeri düzenlenen kısa film yarışmasıydı. Katılımcılar bir gün içerisinde senaryosunu yazıp, başrolünde boy gösterdikleri filmler çektiler. Gerçekten bu konuda da ne kadar yetenekli olduklarını görünce şaşırdım. Kısa sürede ortaya çıkan birbirinden eğlenceli yapıtlar oluşturulan jüri tarafından değerlendirildi. Sonrasında yapılan WanTTed Oscar Töreni’nde ise en iyiler ödüllerini aldı.

WanTTed’la yetenek avımız sürecek

Türk Telekom olarak WanTTed programını önümüzdeki yıllarda da devam ettirmek en büyük arzumuz. Genç yeteneklerle tanışma fırsatı bulmak ve onlara katma değer sağlayabilmek hep öncelikli hedeflerimiz arasında olacak. Tıpkı daha önce yaptığımız gibi, yine geri dönüşler ışığında programı daha etkin hale getirmek istiyoruz. Bunun için büyük bir heyecanla şimdiden kolları sıvadık.

Türk Telekom’un gelecekteki beyin takımını bir araya getiren WanTTed, daha uzun yıllar hem Türk Telekom adına hem de keşfedilmeyi bekleyen yetenekler adına güzel bir fırsat olmaya devam edecek.

DERGİ

HRdergi Temmuz - Ağustos sayısı çıktı! İyi okumalar...

SATIN AL Temmuz - Ağustos 2024