Nestlé’de ebeveyn olmaya “değer”

“İnsana değer”i işinin kalbine koyan Nestlé’de Nisan ayında uygulamaya geçen Küresel Ebeveyn Destek Politikası kapsamında anne olan çalışanların doğum izni artık 18 hafta. Babalara tanınan 5 günlük izin süresi ise 4 haftaya çıkarıldı. Evlat edinen çalışanları da kapsayan politikanın ayrıntılarını İnsan Kaynakları Direktörü İlkay Kayganacı’dan dinleyelim.

Nestlé’nin yakın zamanda hayata geçirdiği Küresel Ebeveyn Destek Politikası nedir?

Küresel Ebeveyn Destek Politikası, Nestlé bünyesinde çalışan ve aynı zamanda ebeveyn olan çalışanlarımızın aile yaşamını kolaylaştırmak amacıyla uygulamaya geçirdiğimiz yeni bir çalışan politikası. Aynı zamanda şirket kültürümüze güç ve anlam katan bir program.

Dünyanın lider beslenme, sağlık ve iyi yaşam şirketi Nestlé’de iş yapma kültürümüzün temelini değerler oluşturuyor. Değerlerimiz ise saygıya dayanıyor; kendimize, başkalarına, farklılıklara ve geleceğe saygı duymayı içeriyor. Çeşitlilik ve Kapsayıcılık, Nestlé’nin saygıya dayalı başlıca değerlerinden biri. Çeşitlilik anlayışını iş stratejilerimize kazandırmış, bu alanda öncü bir şirket olarak, çalışanlarımıza verdiğimiz desteği bir bütün olarak ele alıyoruz. Gerek iş gerekse aile yaşantılarında onları desteklemeye gayret ediyoruz. “İnsana değer”i işinin kalbine koyan bir şirket olarak Nestlé’nin Küresel Ebeveyn Destek Politikası, herhangi bir ayrım gözetmeksizin bebek sahibi olan tüm çalışanımıza sunduğumuz yeni olanakları içeriyor.

Aileleri ve bebekleri desteklemek Nestlé’nin kuruluş öyküsü ile yakından ilgili diyebilir miyiz?

Evet, kuruluş hikayesi, 155 yıl önce Henri Nestlé’nin ilk süt bazlı bebek mamasını geliştirerek, anne sütüyle beslenemeyen bir bebeğin hayatını kurtarmasıyla başlayan bir şirket olarak bebeklerin sağlıklı gelişimini önemsiyor ve onların hayata iyi bir başlangıç yapması için çalışıyoruz. Bebeklerin yanı sıra, onların ilk 1.000 günlük süreçlerinde yaşamlarını temelden etkileyen ebeveynleri düzenli bilgilendirmeler ve çeşitli aksiyonlarla desteklemek, kuruluşumuzdan bu yana şirketimizin temel prensibi oldu.

Bebeklerin hayata gözlerini açtıkları ilk günlerde aileleri ile verimli zaman geçirebilmesinin hayati önem taşıdığına inanıyoruz. Yeni politikamız ile ebeveynliğin ilk günlerinde yaşanan zorlukları göz önünde bulundurarak, bu özel dönemlerinde çalışanlarımızın aile yaşamlarına katkıda bulunmak istiyoruz. Özellikle içinde olduğumuz pandemi sürecinde ebeveynlerin, desteğe her zamankinden daha fazla ihtiyaç duyduklarının farkındayız. Bu ihtiyacın karşılanmasında şirketlere de kritik sorumluluklar düştüğüne inanarak, üzerimize düşeni yapmak için çaba gösteriyoruz.

Politikanın amacı nedir?

Tüm çalışanlarımızı kapsayan Politikamız ile anne ve baba rolleri arasındaki dengenin sağlanmasını ve ebeveyn olan çalışanlarımıza destekleyici bir iş ortamı sunmayı amaçlıyoruz. İnsan Kaynakları alanındaki tüm politikalarımızda, Nestlé’yi çalışmak için daha ilham verici bir şirket haline getirme önceliği ile hareket ediyoruz.

Bugün Nestlé Türkiye’de merkez ofis, fabrika ve saha çalışanlarımızla birlikte neredeyse 3 bin kişilik kocaman bir aileyiz. Küresel rehberimiz doğrultusunda, gücünü dayanışma ve saygıdan alan bir ekip ruhuyla, hem üretmeye hem de değer yaratmaya devam ediyoruz.

30 Nisan tarihi itibarıyla uygulamaya geçirdiğimiz Küresel Ebeveyn Destek Politikamız kapsamında; hamile çalışanlarımızın izin süreçlerinde, anne ve babaların işe dönüş dönemlerinde, huzur ve güven içinde hissetmeleri için belirli haklar sağlıyoruz. Aile Dostu İşveren uygulamalarımızı genişlettiğimiz bu çalışma ile anne ve babalar için eşit ebeveynliği güçlendirmeye de özen gösteriyoruz. Önceliğimiz, hayatlarında yeni bir yolculuğa adım atan anne ve baba çalışanlarımızın bu özel dönemlerinde ailelerine ve kendilerine gerekli zamanı ayırmalarını sağlamak.

Küresel Ebeveyn Destek politikası kapsamında annelere ne tür imkanlar sunuyorsunuz?

Yeni ebeveyn destek politikamız ile anne olan çalışanlarımızın yasalar dahilinde 16 hafta olan doğum izni sürelerini 18 haftaya çıkardık. Çalışan annelerimizin, bebekleriyle mümkün olduğunca daha fazla vakit geçirmelerini gözeterek iki haftalık ek izin süresi tanıdık. Doğum sonrası işe dönüş süreçlerinde ise aynı veya benzer pozisyonlara dönmelerini sağlayarak, annelerin bu süreçte kariyerlerini düşünmeden bebekleriyle huzur içinde vakit geçirmelerine imkan verecek koşullar oluşturuyoruz.

Ayrıca, şirketimizde uzun zamandır tüm çalışanlarımız için uyguladığımız esnek çalışma yöntemi kapsamında, anne olan çalışanlarımızın işe dönüş döneminde adaptasyon süreçlerini de kolaylaştırmayı hedefliyoruz. Ofis ve fabrikalarımızda hali hazırda var olan emzirme odalarının içeriğini geliştirerek daha konforlu ve kapsamlı bir hale getirdik. Amacımız kadın çalışanlarımızın anne olduktan sonra iş ve özel hayat dengelerini sağlayarak güven içinde çalışma hayatına dönebilmeleri.

Uygulamalar, baba olan çalışanlarınız için yenilikler içeriyor mu?

Çeşitlilik ve Kapsayıcılık anlayışımız doğrultusunda, tüm çalışanlarımızı kapsayan uygulamalar ile anne ve baba rollerinde de eşitliğin sağlanma- sını amaçlıyoruz. Çocuk sahibi olmak, ebeveynlerin hayatında yepyeni bir dönemin başlangıcı anlamına geliyor ve sorumluluklar artıyor. Nestlé olarak bu dönemlerinde anne adaylarını olduğu gibi, baba adaylarını da destekliyor ve yeni politikamız kapsamında onların da haklarını artırıyoruz.

Bu doğrultuda, yasalar dahilinde babalara tanınan 5 günlük izin süresini 4 haftaya çıkardık. Bilhassa ikincil ebeveynler olarak tanımladığımız babaları bu dönemde desteklemek, aile yaşamının iyiliği için çok büyük önem taşıyor. Bu bakış açısıyla baba olan çalışanlarımız için daha geniş zamanlar yaratmaya çalıştık. Yine çalışan annelerimizde olduğu gibi izin dönüşü süreçlerde babaların da benzer veya aynı pozisyonlara dönmesini sağlıyoruz. Bununla birlikte, baba olan çalışanlarımız için de iş-yaşam dengesinin önemini gözeterek mevcut esnek çalışma uygulamasının devamlılığını sağlıyoruz. Babaların da hayatlarının bu anlamlı döneminde bebekleriyle doyasıya vakit geçirmeleri için gayret gösteriyoruz.

Politika, evlat edinen çalışanlarınızı da kapsıyor mu?

Nestlé olarak biliyoruz ki, her aile benzersizdir, bu nedenle tüm çalışanlarımız için uygun olacak şekilde, kapsayıcı bir destek politikası tasarladık. Ebeveynliği kapsayıcı bir anlayışla tanımlayan ve evlat edinmeyi destekleyen bir işveren olarak, evlat edinme yoluyla anne-baba olan çalışanlarımızın aile yaşamlarına katkı sunacak imkanları da yeni politikamıza dahil ettik. Yasaların evlat edinme yoluyla anne olarak kabul edilen birincil bakıcılara sunduğu 8 haftalık izin süresini 18 haftaya uzattık. Tüm ebeveynlerimize eşit seviyede bir destek sunuyor, her bir çalışanımızın yaşamında fayda sağlayacak bir etki yaratmayı arzu ediyoruz.

“ORTAK DEĞER YARATMA AMACINI DERİNLEŞTİRİYORUZ”

“Küresel Ebeveyn Destek Politikası bizim için bir politikadan daha çok fazla anlam taşıyor. Politikamız aynı zamanda, bireyler ve aileler, topluluklar ve gezegen için değer yaratmayı önceliklendiren Nestlé’nin, ‘Ortak Değer Yaratma’ amacını kurum içerisinde derinleştiren somut uygulamalar getiriyor. Buradan hareketle, şirket içindeki tüm iletişim çalışmalarımızı ‘Ailemiz için Değer’ söylemi ile yürütüyor, hem çalışanlarımıza sunduğumuz olanaklar hem de yarattığımız değerle gururlanıyoruz. Çünkü biliyoruz ki, bu denli önemli bir politikayı tasarlamak kadar çalışanlarımıza en doğru şekilde anlatabilmek, değerlerimizi onlara geçirebilmek ancak etkin bir iletişimle mümkün.

“Biz Nestlé Türkiye’de kocaman ve benzersiz bir aileyiz; çalışanlarımızın ve ailelerinin yaşamına temas eden her yeniliğin daha iyileri için bir basamak oluşturduğuna inanıyoruz. Çünkü ailemiz için her şeye değer...”
 

Haberi pdf olarak okumak için görsele tıklayınız.

DERGİ

HRdergi Haziran sayısı çıktı! İyi okumalar

SATIN AL Haziran 2024