İnsanların işten ayrılmasının en büyük nedeni takdir görememeleridir!

Yetenekleri tutmak ve çalışan bağlılığını sağlamak konusundaki zorlu mücadeleyi gözler önüne seren veriler, kendisine yeterince değer verilmediğini hisseden çalışanların büyük bölümünün başka umutlarla, farklı yönlere doğru hareket etme kararı aldığını gözler önüne seriyor. Peki, geride kalanların verimliliği ne olacak? Takdire yönelik çabalar, kendini değerli hissetmek ile doğrudan ilişkilidir. Eğer çabalarınızın fark yarattığına inanırsanız, şirketten ayrılma olasılığınız azalırken, her gün isinize yönelik emek yatırımınız artar.

Takdir ve bağlılığın kurumlar için yarattığı avantajlar saymakla bitmez...  Paylaşılan takdir ve bağlılık öyküleri kurum kültürünüzü güçlendirir, çalışan ve müşteri bağlılığını artırır, geleneksel sistemlerinin yarattığı maliyetten tasarruf ettirir! “12: The Elements of Great Managing“ kitabının yazarları, New York Times çok satanlar listesine yerleşen bu çalışmayı hazırlamak için milyonlarca işyeri mülakatı gerçekleştirdi. Bulgularına göre, takdir ve tanıma ile ilgili varyasyonlar, verimlilik ile gelirde yüzde 10 – 20 artış̧ yaratırken, müşteri bağlılığı da artıyor.

“Bir yatırım firmasında, yatırımcıların üçte birinin takdir edildiğini hissetmesi ile yarısının bu şekilde hissetmesi, gelirlerde yüzde 11 fark yaratıyor; yani milyonlarca dolar”... Bu bulgular da aynı gerçeği ortaya koyan sayısız araştırmayı destekliyor: Çalışanı takdir etmek önemlidir.

İşyerinde takdir ve tanıma sadece “olursa iyi olur” bir konu değildir; bunlar önemli bir iş uygulamasıdır. Psikolog W. James, uzun zaman önce bunun farkına varmış̧ ve şunu söylemişti: “İnsan doğasının en derin ihtiyacı, takdir edilmeye duyulan iştahtır”. Bunun şirketiniz içinde nasıl yaşandığını göz ardı edemezsiniz.

Takdiri, şirket kültürünüzün bir parçası haline getirmek için, sosyal medya ve onun başarısının birlikteliğine bakmak anlamlı olabilir.

Ancak burada önemli olan, sadece tipik sosyal medya özelliklerinden daha fazlasını sunan bir platform seçmektir. Bunun yerine, çalışan arasında iş birliğini, iletişimi ve takdiri kuvvetlendiren bir yazılım tercih edin.

Facebook gibi resmi olmayan sosyal ağlarda, takdir zaten öteden beri yerleşik haldedir ve bu, platformun kullanılma seklinin temel bir parçasıdır. Şirketler de organizasyonları içinde sosyal medyayı kucakladıklarında, bilgi çalışanları için en büyük değeri, takdir arzusunun yarattığını fark ederler.
İsmini Zero olarak değiştirdiğimiz dünyanın önde gelen şirketlerinden birinin İK Başkanı şöyle konuşuyor: “Zero’daki ödüllerin büyük bölümü, parasal değil. İnsanlar genellikle, başarıları için bir tür takdir almayı seviyor; özellikle bu, benzersiz ve kalpten geliyorsa... Zero’da biz, ‘Daha az ile daha fazlasını yap’ temel değerimizle uyum sağlayan bu tür takdirler sunmak için pek çok yol formüle ediyoruz. Bu nedenle, geleneksel bonus’lar buradaki temel kural değil. Bunun yerine, çalışanın ismini şirketin önüne almak ve emeklerini, başarılarını, pozitif davranışlarını takdir etmek için sürekli yeni ve benzersiz ödüller yaratıyoruz.”

Bu tür bir takdir, çalışanın organizasyon içinde kişisel bir miras bırakmasına yardımcı olur. Kişisel takdir, çalışanın katkılarını ve kilometre taslarını gün ışığına çıkarır ve öyküyü tüm kurumsal intranet içinde yayar. Takdir böylece kurumsal bir değer haline gelerek, sosyal intranet’i başarı öyküleri ile doldurur. Bütçelerin sosyal medyaya yönlendirildiği bu yaklaşım, büyük şirketlerin ödül ve özendirici yatırımlarında ciddi bir düşüş̧ yaşanmasına neden oldu. Artık büyük şirketlerdeki temel tema ödül kataloğunu güncellemek değil, sosyal medyayı daha fazla kullanmak...

Bunun farkına varan şirketler, pek çok yarar elde ediyor. Onların başarısının sırrı, kültürleri... İşyeri takdirinin şirket başarısı ile el ele yürüdüğünü biliyorlar. Takdir sistemlerinin ödüller söz konusu olduğunda en güçlü araçları olduğunu biliyorlar.Başarı öykülerinin toplanması ve doğru takdir programı ile paylaşılması, şu yararları beraberinde getiriyor:

Eş düzeyleriniz tarafından takdir edilmek sizi önemli hissettirir, üstelik bunu dikkat çekici bir biçimde yapar. Bunun nedeni, bitmiş̧ bir projeye verdiğiniz emekleri ve zamanı gerçekten sadece eş düzeyinizin anlıyor olmasıdır. Diğerleri sonucu takdir etse de, eş düzeyiniz süreci takdir eder ve bu takdir gerçekten doğrulayıcıdır.

Eğer emeklerinizin fark yarattığına inanırsanız, o şirketten ayrılma olasılığınız azalır, daha fazla katkı sunma ihtimaliniz artar. Parasal olmayan takdir, çalışan bağlılığını artırır. Bunun da yetenekleri elde tutma ve çalışan katkısını yükselttiği kanıtlanmıştır.

Eş düzeyde takdir programları kurumsal hafıza yaratır. Böylece aksi durumda anlatılmamış̧ olarak kalacak olan öyküler için bir bellek oluşturulur. Bu öyküleri herkesle birlikte kutlamak da şirket kültürünü şekillendirmeye yardımcı olur.

Eş düzeyleriniz katkılarınızı takdir ettiğinde, bu başarılar tüm şirket tarafından görülür. Gönderici de aynı zamanda, yönetsel beceriler sergilediği için bundan yararlanır.

Takdir ve tanımanın açık olarak paylaşılmasına izin vermek, herkes tarafından aranabilecek geniş̧ bir başarı öyküleri galerisi yaratır.

İyi yapılan bir iş karşılığında “teşekkür ederim” demek zor değildir. Ancak bu iki kelimenin yarattığı etki hayret verici olabilir; çalışanların kendilerini ve işlerini nasıl gördüğünü tamamen değiştirebilir. Eş düzey takdir programı sayesinde, takdirin başlangıç noktası olarak halihazırda meşgul olan yöneticilerin görülmesinin yarattığı darboğaz ortadan kalkmış olur.

Başarılı bir sistem sayesinde herkes, bir hedef için birlikte çalışır hale gelir.

Bu da çalışan bağlılığının yolunu açarak stratejik hedeflerin gerçekleştirilmesini sağlar. Hayattaki her şeyle ilgili olduğu gibi, konu takdir programlarına da geldiğinde, satın alırken dikkat edin: Sosyal medya gibi hissettiren bir dizi özellik mi satın alıyorsunuz yoksa şirketiniz çalışanların ve müşterilerin bir numaralı tercihi haline gelme hedefini gerçekleştirirken size asistanlık yapacak, etkisi kanıtlanmış bir programla mı karşı karşıyasınız?

İçinde para olmayan takdir programları kısa ve uzun vadeli yararlar sağlar; kazan – kazan ortamı yaratır.

Geleneksel ödül programlarından daha az pahalı olmalarının yanı sıra, bilgi çalışanlarının bağlılığı ve motivasyonu konusunda daha etkili olduğu da kanıtlanmıştır.

Takdir sürecindeki ikili diyaloğun yarattığı, iş birliğine dayalı bir ortam: Bu, herhangi bir çalışanın daha önce yayınlanan bir başarı öyküsünü genişletmesine izin verir. Çalışanlar yorumlara katkı sağlarken; spesifik katkı ve kilometre taşları doğrultusunda kurumsal bilgileri tutar ve genişletir. Sosyal sermayeyi teşvik eder: Bunun anlamı, takdir ve tanımanın sadece kurumsal ve departmanlar arası sınırlar içinde hapsedilmemesidir. Organizasyonun misyonu ve amacı konusunda daha derin bağlantılar yaratır.

Şirketi, çalışanlar ve müşteriler için mükemmel bir yer haline getiren olaylarla ilgili kilometre taşları ve kişilerin bilgileri, kurumsal bilgi tabanında kaybolup gitmiştir.

Tüm takdirin bir araya getirilmesi sayesinde, en çok ihtiyaç duyulan durumlarda, şirket içindeki kişileri bulmak son derece kolay hale gelir.
Şirketinizin gündeme getirmek istediği aktivite türlerini kamuya açık forumlarda kutlayarak, kurumsal kültürünüzü güçlendirebilirsiniz. Bu sayede, anlatılmamış ya da gizli kalacak başarı öyküleriyle ilgili bir bellek yaratırsınız. Sosyal intranette iş arkadaşlarınızdan birinin başarı öyküsünü paylaşarak, takdir anının kişisel, sosyal ve son derece interaktif hale gelmesini sağlarsınız.

Organizasyonunuza özel sorulara yanıt vermek için özel raporlama hazırlayabilirsiniz. Raporlar, takdir programlarınızın nasıl kullanıldığını anlamanıza yardımcı olur. Bu sayede aynı zamanda organizasyonunuzda yönetsel becerilere sahip olan çalışanların kimler olduğunu da belirleyebilirsiniz. 
 

DERGİ

Şubat 2024 sayısı yayında!

SATIN AL Şubat 2024