“Mondelez International olarak dijitalleşmeye ağırlık vererek kapsayıcılık ve çeşitlilik konusunda çalışmalarımızı hız kesmeden sürdüreceğiz”

Favorilere Ekle


İşe alım, yetenek yönetimi, performans yönetimi, bağlılık ve işe uyum gibi İK uygulamalarında dünya standartlarını yakalayan Mondelēz, Türkiye’de Top Employers Enstitüsü tarafından En İyi İşveren sertifikasına layık görüldü. Dünyanın önde gelen şirketlerinin yer aldığı değerlendirmede, kapsayıcılık ve çeşitlilik unsurlarını benimseme ve teşvik etme misyonuyla da hareket eden Mondelēz, ‘’En İyi İşveren" ödülünü kazanan şirketlerden biri oldu. Şirketin Doğu Avrupa Yetenek Kazandırma Lideri Pınar Caymaz ile Mondelez International’ın bu yoldaki çalışmalarını konuştuk.

Top Employers Enstitüsü tarafından her yıl verilen “En İyi İşveren” sertifikasına bu yıl Mondelez International de layık görüldü. Bu ödül ile ilgili neler söylemek istersiniz?

Sizin de belirttiğiniz üzere Mondelēz International Türkiye olarak bu sene işe alım, yetenek yönetimi, performans yönetimi, bağlılık ve işe uyum gibi İnsan Kaynakları uygulamalarımız sonucunda Top Employers Enstitüsü tarafından En İyi İşveren sertifikasına layık görüldük. Gerçekleştirdiğimiz çalışmaların bu ödülle taçlandırılması bize büyük mutluluk verdi ve motivasyon oldu. Mondelēz International Türkiye’de gerek İnsan Kaynakları anlayışımızın gerekse kurum kültürümüzün odak noktasına çalışanlarımızı konumluyoruz.

İK uygulamalarımızın her birini de en etkin bir biçimde yönetmeye çalışmak adına projeler gerçekleşiyoruz. Çalışanlarımıza adil ve önyargısız davranmayı ilke edinerek, fırsat eşitliliğine büyük önem veriyor ve bu alanda çalışmalar yürütüyoruz. Kapsayıcılık ve çeşitlilik konusu şirketimizin en önemli gündemleri arasında yer alıyor. Aynı zamanda iş süreçlerimizde şeffaflık ve eşitlik bizim için olmazsa olmaz iki değer. Ve tüm iş süreçlerimizde bu değerleri göz önüne alıyoruz.

Çeşitliliğin Mondelez International içindeki yeri nedir?

Mondelez International’da çeşitliliğin gücüne yürekten inanıyoruz. Tüm fonksiyonlarımızda kadın-erkek oranımız çok dengeli. Şirket içinde çalışma hayatında kadın-erkek eşitliği farkındalığını artırmaya yönelik birçok seminer, atölye çalışmaları ve söyleşiler yapıyoruz. Şirket dışında da birçok kadın derneği ile iş birliği içinde yer alıyoruz. Aynı zamanda üniversitelerdeki kız öğrencilerin iş hayatına katılmaları için onlarla birçok platformda bir araya geliyoruz.

Özetle Mondelez International Türkiye kadın – erkek ayrımı yapmadan kadın çalışanlarının her alanda kariyer yapmasına olanak veren şirketler arasında yer alıyor diyebiliriz.

Çalışan motivasyonuna yönelik ne gibi çalışmalar gerçekleştiriyorsunuz?

Pandemi dönemi ve sonrasındaki normalleşme sürecinde İK yönetimi uygulamalarında bir takım yenilik ve değişiklikler de beraberinde geldi. Özellikle çalışan motivasyonu, performans yönetimi gibi konular iş verenler için daha da hassas bir hale dönüştü. Biz de bu dönemin gerekliliklerine hızla uyum sağlayarak ilk vakanın ülkemizde görüldüğü ilk günden itibaren İnsan Kaynakları ve Yönetim kadrosu ile birlikte detaylı bir plan çalıştık. Çalışanlarımızın her biri bizim için çok kıymetli. Bu sebeple onları riske atmamak adına hızla evlere döndük.

Ofisimiz ofiste çalışılması gereken durumlar için açık olsa da neredeyse iki senedir evlerden çalışıyoruz. Çalışanlarımızı motive edebilmek ve yanlarında olduğumuzu hissettirebilmek adına evden çalışma sistemine geçtiğimiz ilk haftadan itibaren “Enerjimizi Nasıl Canlı Tutarız?”, “Verimli Çalışma Nasıl Olur?”, “Bilinçli Atıştırma” konularında online eğitimler gerçekleştirdik.

Ek olarak her hafta meditasyon, yoga, spor gibi alanlarda yararlı uygulama ve linkleri çalışanlarımız ile paylaşarak onların hem zihinsel hem de bedensel olarak sağlıklı kalmaları için çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

Mondelēz International Türkiye’nin gelecek ajandası nedir?

İnsan Kaynakları’nın gündeminde dijitalleşmenin uzun süre yer alacağı görüşündeyim. Bilindiği üzere çalışanların performansını yönetmek, değerlendirmek ve onların mutlu bir iş ortamında çalışabilmeleri için dijitalleşme bir şirket için olmazsa olmazlar arasında yer alıyor. Teknoloji, kurum kültürümüzün en değerli unsurlarından olan şeffaf ve denetlenebilir bir ortamda yapılan performans değerlendirmelerinin rahatça yapılmasına olanak sağlıyor. Bu anlamda şirket olarak dijitalleşmeye daha fazla ağırlık vererek kapsayıcılık ve çeşitlilik konusunda çalışmalarımıza hız kesmeden devam edeceğiz.