Kadınlar için YENİDEN BAŞLASIN her şey...

Datassist, annelik ve kariyer arasında seçim yapmak zorunda kalarak iş hayatına veda eden kadınlar için YENİDEN BAŞLASIN diyor. İş hayatından annelik nedeniyle ayrılmış ve geri dönmeye istekli veya yaş nedeniyle çalışma hayatında yer bulamayan kadınlara eğitim ve iş imkanı verecek olan “Yeniden Başlasın” programının detaylarını Datassist Yönetim Kurulu Başkanı Ayşe Nazmiye Uça ile konuştuk.

Öncelikle iş hayatından ayrılan kadınlara yönelik gerçekleştirdiğiniz Yeniden Başlasın projenin çıkış noktasını öğrenebilir miyiz? Bu proje ile neleri amaçlıyorsunuz?

20 ile 30 yaş arası, kariyer şekillenmesinde altın bir dönem. Bu dönemi iyi değerlendiren şanslı kişiler ivme kazanarak bir basamağı aşabiliyor. Bu basamaktan sonrası ise yeni bir iklim... Bu platform zaten kişiyi daha iyi bir gelir grubuna dâhil ediyor. Kişiye doygunluk yaratıp kendini gerçekleştireceği iş ve meslek gruplarında olmasını sağlıyor.

Öte yandan yine aynı yaşlarda bir yandan üniversiteyi bitirmiş, toplumda bir birey olmuş gençlerin aile kurma zamanları. Ülkemizde gençlerin evden ayrılabilmesi -büyük bir kesim için- aile kurmakla sağlanıyor. Kadının aile kurmasının peşi sıra gelen o malum soru: Çocuk ne zaman? Bu yaşlarda anne olmak; birçok kadın için eş ve çoğunlukla çevre tarafından neredeyse dayatılan bir konu. Bu sorunun yanıtı kendi bünyesinde her ne kadar olumsuz olsa da soruyu bininci kez duymasının sonunda; anne olma, soyunu devam ettirme isteği ile de birlikte bu dönemde anne ilk bebeğini kucağına alır.

Annelik ve kariyer arasında seçim yap- mak oldukça zor ve bu seçim, “çocuk da yaparım kariyer de” sloganlı meşhur reklamdaki gibi kadar kolay değil. Datassist Bordro Servisi’nin istihdamının yüzde 75’ini tam da bu yaş grubu kadınlar oluşturuyor. Onları yakından da tanıdığım için, işe başladıktan 3-4 yıl sonra bu soruya yanıt aradıklarını biliyorum. Bir yandan annelik için ideal zamanın geçtiğini düşünmek, diğer tarafta da kariyer...
Anne olduktan sonra çocuk bakımına ilişkin birçok problem ile başa çıkamayan ya da doğrudan çocuğunu en ideal biçimde yetiştirmek isteyen kadınlar iş yaşamlarını geride bırakıyor. Gelecek nesilleri şekillendiren en önemli unsur olan annelerin, çocukların çok daha sağlıklı yetişmesi için önceliklerini çocuklarına vermeleri takdir edilmesi gereken bir davranış. Ancak sonrasında bu eğitimli ve ekonomik anlamda üretimden kopan kadınlar bir arayış içine giriyorlar.

Anneliği önceliklendiren kadınlarımızı çocukların büyümesinden sonra onları şu zorluklar bekliyor:

• Uzun süredir ev ve çocuklarla göreceli olarak dar bir faaliyet alanı ile ilgilenmiş olması kadının kendine olan güvenini azaltmış oluyor. Her ne kadar çok değerli üretim yapıyor olmasına rağmen finansal olarak eşine bağlı olması, özellikle de bizim gibi ataerkil bir toplumda kadının daha edilgen kılınmasına yol açıyor.

• Çocuklarını yetiştirmek üzere evde kalan kadın, ergenlik çağı veya özgürlük talebinin yoğunlaştığı, kişilik arayışı içinde olan çocuğun tepkisini çekiyor. Çocukluk çağında annenin sıcak ilgisini arayan genç annenin onu sıktığını, boğduğunu söyleyerek anneye isyankâr tavırlar göstermeye başlıyor.

• Yetenekli anne bu dönemde hedefsizlik yaşayarak hayatın anlamını daha çok sorgulamaya başlıyor. Hobi kursları ve farklı faaliyetler hedefsizliği çoğunlukla karşılamıyor.

• Tabii ki olayın bir de ekonomik boyutu var. Ekonomik olarak bağımsız olmaya, çocuklarının üniversite döneminde artan ihtiyaçlarını daha rahat karşılayabilmek çok önemli.

Her ailede olaylar bu şekilde yaşanmasa da genel tablo bu. Bu çelişkileri yaşayan, çeşitli tercihleri ve bunların sonuçlarını gören bir iş insanı olarak annelerimizin geri dönüşlerine vesile olmak ve onları güçlendirmek adına en azından kendi faaliyet alanımızda bir destek projesi yapmak istedim.

Bu projeye dahil olmak için herhangi bir şart var mı, kimler katılabilir ve nasıl bir destek program oluşturacaksınız?

İktisadi İdari Bilimler Fakültesi, Ekonomi, İstatistik veya benzeri yükseköğrenim mezunu, iş hayatından annelik nedeni ile ayrılmış ve geri dönemeye istekli veya bir nedenle iş hayatına ara vermek zorunda kalıp, yaş nedeni ile çalışma hayatında kendisine yer bulamayan kadınları davet ediyoruz. Tabii bu arada İnsan Kaynakları'nın bu alanında kariyer yapmak ile ilgili bir ilgi ve isteklerinin olması gerekiyor. Bu alanı sevmeleri ve bu alanı kişisel becerileri ile birleştirerek aradan geçen yılları hızlı bir biçimde tamamlama isteği ve arzusunda olan kadınlarımız olmalı. Bilirsiniz “Ah ah... Aslında yeteneğim var, problem çözme becerim çok iyi, tek ihtiyacım; yaşıma bakmaksızın bana bir fırsat verilmesi!” diyen birçok değer üreten kadınımız vardır diye düşünüyorum.

Biz onlara bu konuda eğitim verip bu konuya yatkınlıklarını test etmek isti- yoruz. Bu arada katılımcılar da bu alanı deneyimlenecekler ve bu alanda devam etme konusunda kendilerini test edecekler. İki tarafta da olumlu yaklaşımla Datassist ile pratik eğitim, işbaşı eğitimi ve sonrasında kadroya geçiş süreci ile devam edecek.

Eğitim içeriğinde neler olacak? Kaç saatlik bir eğitim programı olacak?

23 senedir bordro servisi standartlarını biz Datassist Bordro Servisi olarak biz belirliyoruz. Uluslararası alanda da yerelde de aldığımız onlarca ödülün, başarının, plaketin yanı sıra piyasaya sa- yısız personel armağan ettik. Datassist bu bağlamda da okul olarak bilinir. Bu durumla, aldığımız en büyük ödüllerden bile daha çok kıvanç duyarız. Hal böyle olunca; eğitimimizin içeriği de ülkemize sağladığımız en büyük katma değer olan, en iyi bildiğimiz iş olan bordro olacak. İş ve sosyal güvenlik konularının bordro uygulamalarını ilgilendiren bölümleri teori olarak verilecek, ardından bordro hesaplamanın inceliklerine gireceğiz. Eğitimimiz tam 125 saat sürecek. Uzun süre iş dünyasından uzak kalmış bu kişilere, iş dünyasında yeni gelişen kavramlara ağırlık vereceğimiz İnsan Kaynakları’nın yönetimsel alanlarına değineceğimiz bölümler var.

Uluslararası şirketler ve kurumsal Türk firmalarının gerek zorunluluk gerek sürdürülebilirlik açısından uygulanan uyumluluk süreçleri konuları eğitimin bir başka ayağını oluşturacak. Bu arada katılımcılarımız PWN İstanbul bünye- sinde gerçekleşen eğitim ve mentorluk programlarına da dâhil olacaklar.

Bu programa katılacak olan kadınlara sağlayacağınız kariyer imkanlarından da bahsedebilir misiniz?

Bu eğitim sonucunda başarılı olan katılımcılarımız, kendilerinin de bu alanı benimsemeleri halinde bünyemizde çalışmaya başlayacaklar. Kendi yete- nekleri doğrultusunda, çeşitli unvanlara hak kazanacaklar. Bilindiği üzere, İnsan Kaynakları sektörü olgunlaştıkça bu alandaki uzmanlıklar önem kazanıyor ve gittikçe daha değerli bir konuma yükseliyor. Yeter ki bu buradaki deneyimi sevsinler. Datassist bir servis şirketi olarak müşterilerimizin kendi alanlarında rekabet avantajını geliştirmek için onlara risk ve soru işareti yaratmayan bir bordro süreçleri hizmeti vererek değer yaratıyor. Müşterilerimizin bize güveni ve takdiri çalışanlarımız için gerçek bir keyif ve enerji yaratıyor. Bunu ancak deneyimleyerek görebilirler.

Son olarak Datassist olarak geleceğe yönelik projelerinizi de dinlemek isteriz.

Az önce de bahsettiğim gibi şirketimiz 23 sene önce kurulmuştu. Uzunca bir süre sektörde yalnızdık. Ancak rehavete kapılmadan sürekli ileriye gittik, gidiyoruz. Özellikle işimiz için yaptığımız teknoloji yatırımlarımızın hepsi uzun vadeli. Servis seviyesi alanında, sürekli kendimizle yarış halindeyiz. Her yıl, bir önceki yılın Datassist’ini geçmeye çalışıyoruz ve başarıyoruz da. Yüzde 98,9’luk bir müşteri sadakat oranımız var. Bu oranı yakalamak zor, burada kalabilmek daha da zor... Datassist’te değişmeyecek şeylerden biri de tam olarak bu enerji aslına bakarsanız.

DERGİ

HRdergi Haziran sayısı çıktı! İyi okumalar

SATIN AL Haziran 2024