PERYÖN: Atılan Her Adım İnsana Değer!

İnsan yönetimi alanında iz bırakan, ilham kaynağı olan ve insana değer veren çalışmaların ve uygulamaların ödüllendirileceği PERYÖN Ödülleri’nin 2021 vizyon ve hedefleriyle ilgili sorularımızı PERYÖN - Türkiye İnsan Yönetimi Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Ela Kulunyar yanıtladı. Kulunyar; “Kurumlarının çalışanlarına geliştirici deneyimler sunan tüm insan yönetimi ekiplerini PERYÖN İnsana Değer Ödülleri’ne katılmaya davet ediyoruz; yaptığınız iyi işlerle öne çıkın ve örnek olun. Çünkü atılan her adım insana değer” dedi.

Her yıl tüm İK profesyonellerinin heyecanla beklediği PERYÖN İnsana Değer Ödülleri için başvurular başladı. Bu ödül ile PERYÖN olarak neleri amaçlıyorsunuz, nasıl yola çıktınız?

PERYÖN İnsana Değer Ödülleri 2008 yılından bu yana insan yönetimi alanında yenilikçi, yaratıcı ve başarılı uygulamaları tanıtmayı, örnek teşkil eden nitelikteki çalışmaları sektöre kazandırmak amacıyla veriliyor. Elbette uygulamaların kendi kategorilerinde ödül almaları çok heyecan verici ve güzel fakat ödüllerin kazanmaktan çok daha önemli bir anlamı var. İnsana Değer Ödülleri kurumsal yaşam kalite standartlarını da belirleyen bir nitelik kazandı. Kurumlar insana dair çalışmalarıyla örnek oluyorlar ve ilham veriyorlar. Her alanda rekabet eden iş dünyasının en keyifli rekabet alanı bize göre insana yapılan yatırımlar. Bu alanda Türkiye’nin en prestijli ödülleri PERYÖN İnsana Değer Ödülleri diyebiliriz.

Sadece Türkiye değil, insan yönetimi alanında dünyadaki en önemli iki otoriteden biri olan EAPM- Avrupa İnsan Yönetim Derneği’nin tanıdığı tek ödül PERYÖN İnsana Değer Ödülleri Büyük Ödülü. Bu açıdan bakıldığında yurtdışında da büyük önemi ve değeri var. Büyük ödülü alan proje, 32 ülkeyi temsil eden çatı derneğimiz EAPM- Avrupa İnsan Yönetimi Derneği tarafından takdir görüyor, paylaşılıyor. Ülkemizin küresel arenadaki prestiji her alanda çok kıymetli fakat işin içine insan girdiğinde çok daha fazla anlam kazanıyor. Türkiye’nin insan yöneticileri küresel olarak da öncülük ediyorlar. Ödülleri bu kadar değerli kılan da bu öncülük.
 
PERYÖN İnsana Değer Ödülleri 2021’in mottosu ne olacak, hangi dallarda ödüller verilecek?

Küresel etkilerini hala hissettiğimiz pandemi nedeniyle örnek uygulamalara hepimizin ihtiyacı olduğu bir dönemden geçiyoruz. Çalışanlarımızın motivasyonlarına yönelik yaptığımız yatırımlar, insan yönetimi ekipleri olarak bizim mesleki motivasyonumuza da etki ediyor ve bu yılın ödülleri bu yönüyle çok önemli. 2021 PERYÖN İnsana Değer Ödülleri, İnsana Değerde Liderlik (Büyük Ödül) ve Değer Yaratan Uygulamalar Ana Kategorisi altında; İşveren Markası, Bağlılık ve Kurum Kültürü Yönetimi, Yeni Çalışma Modelleri Geliştirmek, Dijital Dönüşüme Liderlik, Çeşitlilik ve Kapsayıcılık Yönetimi, Öğrenen Organizasyon ve Öğrenme Çevikliği, Geleceğin İş Yaşamında Değer Yaratmak ve Yaşam Kalitesini Destekleyen Uygulamalar olarak kategorize edildi. Ekim ayında gerçekleştireceğimiz ödül töreni ile tüm ödüller sahiplerini bulacak. Bu yıl, pandemi etkisindeki iş dünyasının Yaşam Kalitesini Destekleyen uygulamalarının özel bir anlamı var.

Her zaman ifade ettiğimiz gibi finansal krizlerde finans liderleri öne çıktılar fakat pandemi krizine insan yöneticileri önderlik ettiler ve etmeye devam ediyorlar. Hepimiz farklı çatıların altında çalışırken, ekipleri şirket atmosferinden kopmadan bir arada tutmaya yönelik özverili çalışmalar yapıldı ve çok iyi uygulama örnekleri oldu. Bu örneklerin daha görünür olmasını, takdir edilmesini ve örnek teşkil etmesini istiyoruz. Dolayısıyla bu kategoride insan ve yaşam için değer yaratan, mevzuat ve diğer resmi gerekliliklerin ötesine geçen bütüncül ve yenilikçi yaklaşımları değerlendireceğiz. Yaşam Kalitesini Destekleyen uygulamalar alanında verilecek ödüllerin en önemli kriter çalışmaların sürekliliği ve kültürün bir parçası haline gelmesi konusunda atılan adımlar olacak.

Ve mottomuz her zaman olduğu gibi ödülümüzün içinde saklı: Yapılan her çalışma insana değer! 

Başvuru koşullarından söz etmek gerekirse; her ölçekte şirket ödüllere başvuru yapabilir mi?

Her ölçekte firma hayata geçirdiği uygulama ile İnsana Değer ödüllerine başvurabilir. Farklı uygulamalarıyla farklı kategorilere başvurabilir. Ödül sistemimiz, çalışan sayısı 250 kişiden az olan firmaları küçük ve orta ölçekli firma, fazla olanları ise büyük ölçekli firma olarak sınıflandırılıyor. Yalnızca İnsana Değerde Liderlik kategorisinde Büyük İşletme ve Küçük İşletme olmak üzere iki ödül veriliyor. Tüm şirketlerden başvurular alınıyor ve her ölçekteki başvurular kendi içlerinde değerlendiriliyor. Değer Yaratan Uygulamalar kategorisinde başvuru yapacak şirket ölçeği gözetilmeksizin her başvuru bu kategori için belirlenen alt başlıklar için oluşturulan değerlendirme kriterlerine göre değerlendiriliyor.

Başvuruların aynı standartlarda olabilmesi için olabildiğince sade bir dosya hazırlık süreci var. Bu süreci dernek sitemizin ödül bölümünde inceleyebilirsiniz. Zaten kılavuz olarak da gönderiliyor. Sonrasında da değerlendirmeyi yapabilmek için 2 günlük eğitim almış saygın jüri üyelerimizin dosya inceleme ve PwC Türkiye’nin saha çalışmaları tamamlanacak.

Buradan küçük ve orta ölçekli firmalara özel bir çağrı yapmak istiyorum. Onların başvurularını heyecanla bekliyoruz. Çok yenilikçi ve yaratıcı uygulamalar yaptıklarını biliyoruz, onların sürece katılım sayısı arttıkça hem bu değerli projeleri görmek hem de Ödül’ün kapsayıcılığını genişletmiş olacağız. 

Türkiye’deki İK’nın gelişimine de oldukça katkı sağlayan bu ödülün şirketlere ve İK profesyonellerine katkıları üzerine de konuşmak isteriz.

Ödülün anlam ve hedefi ile ilgili yanıtımda da söz ettiğim gibi bu ödüllerin standartları belirlemek ve yukarı çekmek gibi önemli bir misyonu var. Her şirket kendi içinde insana yönelik farklı ölçekte çalışmalar yapıyor fakat potansiyeli performansa dönüştüren başarılı uygumalar şirket içinde kalıyor ve genellikle yeterli etki alanını oluşturmuyor. Oysa iş dünyası iyi uygulama örneklerini, süreçlerde elde edilen başarıları ve hatta yapılan hataları görerek çok daha sağlıklı yol alabilir. Bu yüzden insan yönetimi ekiplerini PERYÖN İnsana Değer Ödülleri’ne katılmaya davet ediyoruz; yaptığınız iyi işlerle öne çıkın ve örnek olun. İnsana ve insanın yaşam kalitesini artırmaya yönelik her uygulama değerlidir ve öne çıkmayı hak eder.

Başvuru sayılarına baktıkça ödül töreninin etki alanı görüldükçe, iyi örneklerin etkileri paylaşıldıkça ve başvuruların yoğunluğun da arttığını görüyoruz. Son 2 yıldaki pandemi etkisine rağmen ödülün ilk verildiği seneden bugüne dek düzenli bir artış gözleniyor. Bu yıl da PERYÖN İnsana Değer Ödülleri’nde birbirinden farklı, yenilikçi ve insan için büyük değer yaratan çalışmalar göreceğimize inanıyoruz.

En çok İK anlayışını ve çalışma sistemini kökten etkileyen pandemi ödüllere de damgasını vuracak gibi görünüyor. Sizce pandemiden sonra İK’nın ve PERYÖN’ün yol haritası ne olacak?

İK’da yol haritası aslına bakarsanız pandemi süresi boyunca oluştu ve an itibariyle çok daha net ortaya çıktı. İnsan yönetimi ekiplerinin 1.5 yılı aşan bu süreçte öncelikleri tüm şirketi aynı amaç ve değer paydasında bir arada tutmak, iş sonuçlarını destekleyecek adımları atarken her bir insana tek tek odaklanan bir iletişim kültürü de inşa etmeye çalıştılar. Bu yöndeki çalışmalar aynı hızla devam edecek. 

İnsan odaklı söylemini yenilememiz gerek. Elbette yaptığımız tüm çalışmalar insan odaklı olmak zorunda ama bunun üzerine ne koymayı amaçlıyoruz. Sürdürülebilir bir dünya için ortaya koyduğumuz anlam ve değer nedir? Yapacağı işlerde anlam ve değer arayan yeni jenerasyonlar için vaadimiz ne? İnsan odaklıyız demek artık yeterli değil. 

Pandeminin etkilerini hissettik ve şimdi çok daha riskli bir sürece tanıklık ediyoruz; küresel ısınma ve iklim değişikliği alarm veriyor. Sürdürülebilirlik hedefleri insan yönetimi ekiplerinin öncelikli alanı olmak zorunda. Dijitalleşme ile gelen teknolojik yenilikleri kucaklayacak, rutin ve birbirini tekrarlayan süreçler ile ilgili teknolojiden destek alacak, daha sofistike, geleceğe dönük ve yaşam kalitesini artıracak yani geleceğin iş yaşamında değer yaratan ve yaşam kalitesini destekleyen uygulamalara odaklanacağız.

Baktığınız zaman, insan yönetimi ve PERYÖN’ün yol haritası birbirinden farklı olamaz fakat PERYÖN, üyeleri başta olmak üzere tüm iş dünyasına birkaç adım önden giderek fener tutmayı hedefler. 

DERGİ

HRdergi Haziran sayısı çıktı! İyi okumalar

SATIN AL Haziran 2024