Dijital İK Platformu Talent Interview: Online Teknik Sınav ile İşe Alım Süreci

Online Teknik Sınav Nedir?

Teknik mülakatlar özellikle yazılım ve test mühendisi adaylarının işe alım sürecinde firmalar için önem taşımaktadır. İşte başarılı olmak için gereken teknik bilgi ve yeteneğin yanı sıra, adayların farklı teknolojilere ve sektöre yönelik anlayış ve ilgilerini ölçmeyi de hedefler. Teknik mülakat sorularından bazıları teknik bilgiyi, bazıları ise problem çözme ve akıl yürütme yeteneklerine odaklanabilir.

Giderek dijitalleşen işe alım süreçleri ile, İnsan Kaynakları çalışanlarının geleneksel olarak yaptığı yüz yüze görüşmeler ve sınavlar için aynı koşulların yaratılıp dijitale aktarılması büyük önem taşıyor. Bu sebeple İK çalışanları için şeffaf ve güvenilir çözümler sunan dijital ürünlerin değeri günümüzde daha da artmaktadır. Huawei Türkiye Ar-Ge Merkezi’nde geliştirilen Talent Interview tam olarak bu ihtiyaca yönelik ön plana çıkıyor.

Online Teknik Sınav ile İşe Alım Programı Talent Interview Nedir?

Talent Interview, şirketlere güvenilir bir online işe alım süreci sunan, yapay zekâ destekli çevrimiçi teknik işe alım ve sınav platformudur. Temel amacı, işe alınacak olan adayların yetkinliklerini adil şekilde ölçümlemek ve işe alım uzmanlarına zaman kazandırmaktır.

COVID-19 salgını ile birlikte artan çevrimiçi işe alım ve sınav ihtiyacı ile birlikte Huawei Türkiye Ar-Ge Merkezi’nde geliştirilen Talent Interview ile Kasım ayından bu yana 9 şirket yaklaşık 10 bin adaya sınav gönderdi.

Talent Interview, eski usül canlı sınav gözetmenliğini geliştirdiği yapay zeka sisteminden faydalanarak geride bırakıyor. Bu sayede sınav başında gözetmenlik yapma ihtiyacını ortadan kaldırarak hem zamandan kazandırıyor hem de sınav güvenliğinin en üst noktada olmasını sağlıyor. Deneyimli yapay zeka takımı, Talent Interview yapay zeka teknolojisini sürekli iyileştirmek için çalışmalarına halen devam etmekte.

Talent Interview platformunda, ister kodlama isterseniz çoktan seçmeli soruların bulunduğu iki tür sınav oluşturabiliyorsunuz. Aradığınız kriterlere uygun adayları bulabilmek ve yeteneklerini doğru ölçümleyebilmek için platformda hazır bulunan 9 farklı kodlama dilinde 2000’den fazla hazır soruyu, 4 uzmanlık seviyesine göre seçerek sınavınızı kolayca oluşturabiliyorsunuz. Aynı zamanda kendi sorularınızı da ekleyebilmeniz mümkün. Ayrıca, alternatiflerinin aksine herhangi bir ek yazılım kurulumu gerektirmeden sadece bir tarayıcı üzerinden kullanılabiliyor.

Teknik İşe Alım ve Sınav Süreci Nasıl İşliyor?

Bir adayın iş ilanınıza başvurmasından Talent Interview ile teknik değerlendirme sınavını tamamlamasına kadar geçen süreçte hangi adımlardan geçtiğine bir bakalım.

1- Aday şirketin açmış olduğu iş ilanına başvurur.

2- İnsan Kaynakları, Talent Interview platformuna hiçbir kuruluma gerek olmadan girer ve aday için uygun sınavı ve tecrübe seviyesini seçerek sınavı oluşturur. Sınavın geçerli olduğu zaman aralığını ve sınav süresini de ayarlayarak platform üzerinden adayın mail adresine sınav linkini gönderir.

3- Aday, gelen sınav linkini kullanarak sınava yönlendirilir ve hiçbir kurulum gerektirmeden sınavına web tarayıcısı üzerinden girebilir.

4- Aday, sınav süresince gelişmiş kodlama arayüzünden faydalanarak gerçek performansını gösterebilir.

5- Talent Interview, yapay zeka hile tespit ve engelleme sistemi ile sınav süresince adayı takip eder.

6- Sınav tamamlanınca İnsan Kaynakları çalışanları detaylı sınav sonuçları raporunu mail yoluyla alır. Adayları belirlediği kriterlere ve diğer adaylarla göre kolayca karşılaştırabilir. Ayrıca tüm olası hile durumlarını da rapordan görebilir.

Talent Interview Adayların Hile Yapıp Yapmadığını Nasıl Tespit Edebilir?

Talent Interview sisteminde birden fazla yöntem kullanılarak, adayın sınav esnasında şüpheli bir durum içine girip girmediği kontrol edilebilir. Adayın sınav öncesinde yetki ve izin vermesi ile, sınav boyunca kamera görüntüsü ve ekran görüntüsü kaydedilir. Kaydedilen bu veriler sınav sonrasında yapay zeka algoritmaları kullanılarak analiz edilir. Adayların şüpheli davranışları belirlenen eşik değerlerini aşarsa, şüpheli durum olarak etiketlenmektedir. Etiketlenen tüm şüpheli durumların ekran görüntüleri ve video kesitleri raporda sunulur.

Talent interview, adayların kamera ve ekran görüntüsünü analiz ederek aşağıda belirtilen durumlardaki şüpheli davranışlarını değerlendirebilir;

√ Sınav ortamında aday dışında başka birisi bulundu mu?
√ Sınav esnasında akıllı cihaz kullanımı gerçekleşti mi?
√ Aday sınav esnasında yerinden ayrılıp kamera açısı dışına çıktı mı?
√ Sınav ortamında herhangi bir konuşma veya şüpheli gürültü oldu mu?
√ Sınav boyunca başka bir sekmeye ya da sayfaya geçmeyi denedi mi?

Bu özellikler dışında sistem, kopyala-yapıştır fonksiyonuna izin vermediğinden, adayın başka bir yerden kod veya herhangi bir bilgi kopyalayıp alması mümkün değildir.

Talent Interview’daki Hazır Soru Havuzu Nasıldır?

Talent Interview platformunda farklı mülakat konusu ve zorluk derecelerine göre ayrılmış 2000’den fazla soru mevcuttur. Hazır olan soru havuzu ile Java, CPP, Python, JavaScript, Android, Software Test, ve C# gibi teknik konularda ek bir efor harcamadan mülakat yapılabilmektedir. Soru havuzundaki soruların zorluk düzeyi kolay, orta ve zor olmak üzere 3 seviyedir. Ayrıca, Yeni Mezun, Junior, Uzman, Kıdemli Uzman olmak üzere dört farklı deneyim kategorisinde adayların yetkinlikleri Talent Interview ile ölçülebilmektedir. Talent Interview’ün hazır soru havuzu uzman takım tarafından sürekli incelenerek yüksek soru kalitesi sağlanmakta ve yeni sorular hazırlanmaktadır.

Talent Interview Sadece Yazılımcı Adayları İçin mi Kullanılabilir?

Talent Interview sadece yazılım ya da test mühendisi adayları seçimi için değil, başka yetkinliklerin ölçümü için de kullanılabilir. Şirkette mülakatı yapacak yetkili kişi şirketin aradığı pozisyona uygun sınav kategorisini kendisi oluşturup, bu kategoriye uygun soruları ekleyerek ilgili kategori için de mülakat oluşturabilir. Belirtilen programlama dilleri için kodlama soruları eklenebilir. Kodlama soruları dışında kalan çoktan seçmeli sorular, konu kısıtı olmaksızın eklenebilir ve yazılım dışında yeni kategoriler de oluşturulabilir. Talent Interview Excel ile toplu soru ekleme gibi kolaylıkları da kullanıcılarına sunmaktadır. Bu sayede hali hazırda kullandığınız soruları kolayca platformunuza yükleyip Talent Interview’un diğer tüm özelliklerinden faydalanabilirsiniz.

Talent Interview İnsan Kaynakları Tarafından Mülakat Sonucunun Değerlendirilmesi için Kullanılabilir mi?

Talent interview sistemi üzerinden gönderilen adayların sınav sonuç raporu, ilgili İnsan Kaynakları yetkilisine e-posta ile gönderilir. Rapora Talent Interview arayüzü üzerinden de ulaşılabilmektedir. Yetkili kişi bu rapor üzerinden değerlendirme yapabilir. Örnek raporun bir kısmı görseldeki gibidir;

Adayın teknik bilgisini ölçen gelişmiş analiz ve şüpheli durum tespiti özelliği ile adaylar hakkında detaylı bilgi sunan rapor ile Talent Interview, adayların değerlendirilmesi ve kıyaslama yapılması sürecini doğru, adil ve şeffaf olarak yürütmeyi amaçlar. En yetenekli adaylara hızla ulaşabilmek için gelişmiş yapay zeka teknolojisini kullanarak İnsan Kaynakları çalışanlarına online mülakat sürecinde dijital İK platformu olarak destek olmaktadır.

Talent Interview’i Kolay Bir Şekilde Deneyimlemek Mümkün müdür?

Talent Interview websitesi üzerinden (https://bit.ly/TalentInterview-HuaweiArGe) doldurulacak bir demo hesabı formu ile Talent Interview’i kredi kartı bilgisi vermeden ücretsiz olarak deneyebilirsiniz. Demo hesabı Talent Interview’in tüm özelliklerini içinde barındırır, sadece 5 adet sınav gönderimi ile kısıtlandırılmıştır. Ayrıca, yine platform üzerinden kısıtlı özellikleri kullanarak sınırsız sayıda ücretsiz sınav gönderip sınav çözmeyi deneyimleyebilirsiniz.

 

Haberi pdf olarak okumak için görsele tıklayınız. 

DERGİ

HRdergi Mayıs sayısı çıktı

SATIN AL Mayıs 2024