FlexoGift ile kurumsal hediyelerden faydalanan çalışan sayısı 7 kat arttı! FlexoGift ile Çalışanlar Yeni Yıl Hediyelerini Kendi Seçiyor

Favorilere Ekle
Sodexo Avantaj ve Ödüllendirme Hizmetleri’nin yüzde 100 dijital kurumsal hediye platformu FlexoGift, iş dünyasında hediye, teşvik ve ödüllendirme uygulamalarına yeni nesil bir çözüm sunuyor. Kişiselleştirilmiş bir hediye seçme deneyimi yaşatarak çalışan motivasyonunu artırdıklarını belirten Sodexo Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı Ahmet Karan, yeni yıla girerken çalışanlarını memnun edecek hediye sunmak isteyen şirketler için FlexoGift uygulamasını anlattı. 

Söyleşimize Sodexo’nun yan haklar konusunda kurumlara ve çalışanlara sunduğu özel hizmetlerden bahsederek başlayalım.

Sodexo olarak, 30 yıldır Türkiye’de faaliyet gösteriyoruz. Bugün geldiğimiz noktada, “çalışan deneyimini” merkeze alarak, faaliyet gösterdiğimiz yan haklar dünyasında hem çalışanların hem de işverenlerin ihtiyacını adresleyen, çoklu faydaya yönelik hizmet sunan bir platforma dönüşmüş durumdayız. Her gün 120 binden fazla noktada, 30bin firmanın ve 1,5 milyona yakın çalışanın yanındayız. Dijital altyapımız tüm paydaşlarımızın ihtiyaçlarına cevap vermek üzere kişiselleştirilmiş, ayrıcalıklı ve bütünleşik dijital deneyim sunmamıza olanak sağlıyor.

Sodexo olarak sunduğumuz bu çözümleri değişen çalışan beklentilerine göre şekillendirme konusunu gündemimizde tutuyoruz. Bu yaklaşımımız çerçevesindeki dijital dönüşüm sürecimizde hem çözümlerimizi hem de yaşattığımız deneyimi yenilikçi bakış açısıyla en baştan tasarladık. Böylece, tüm ekosisteme esnek çözümler sunabilen ve yan haklar dünyasında iş dünyasının ihtiyaçlarını adresleyen; işveren ve çalışan arasında köprü kuran atılımlarla iş hayatının dijital buluşma noktası haline geldik. Çalışan yan hakları, teşvik ve ödüllendirme, harcama yönetimi, sosyal yardım, ulaşım ve kurumsal hediye alanlarında çözümler sunarak çalışanların bağlılığını ve motivasyonunu, kurumların ise verimliliğini arttırıyoruz.  İçinde bulunduğumuz yeni dünyada, çalışanlara maksimum faydayı sağlayabilmek için ekosistemde bulunan diğer paydaşlarla ortak bir şekilde çalışıyoruz ve çeşitli iş birlikleri gerçekleştiriyoruz. 

Sodexo’nun değişen çalışan ihtiyaç ve beklentilerine paralel şekilde geçirdiği dönüşümün en somut çıktılarından biri olarak kurum içi ruhuyla ortaya çıkan ürünümüz FlexoGift, yan hak dünyasının dönüşümüne öncülük eden inovatif bir hizmet. Dijital, esnek ve kolay çözümleriyle şirketlerin hayatını kolaylaştırırken, çalışanlara da kişiselleştirilmiş seçenekler sunan ve uçtan uca dijital süreçleriyle de karbon ayak izini azaltmak isteyen çevre dostu şirketlere alternatif sunan yeni nesil bir kurumsal hediye ürünü olarak hayata geçirdik.  

Çalışanlara geniş bir yelpazede seçme özgürlüğü sunan dijital kurumsal hediye platformu olan FlexoGift yan haklar konusunda çıtayı oldukça yükseltti. Sizden FlexoGift’in hikayesini ve sunduğu kolaylıkları dinlemek isteriz.

Geçtiğimiz iki yılda iş hayatında köklü değişimler yaşanınca, geleneksel yan haklar çalışanların beklentilerine tam olarak cevap verememeye başladı ya da iş verenlere operasyonel olarak ayrıca bir yük oluşturuyordu.  Bu sebeple biz de çalışanlarımıza ve müşterilerimize yan haklarını istedikleri gibi şekillendirebilecekleri uçtan uca dijital FlexoGift’i sunduk.  FlexoGift geniş marka ve ürün yelpazesiyle bir değer zinciri oluştururken, çalışan ve işverene sunduğu seçenekler ile özgür bir alan yaratıyor. 

Çalışanlarına hediye vermek için FlexoGift’i tercih eden şirketler; hediye seçimi, satın alma süreçleri ve çalışanlara teslimat gibi operasyonel süreçleri yaşamadan tüm siparişleri dijital ortamdan hızlı ve zahmetsiz bir şekilde yönetebiliyor. Siparişlerini veren şirketler, Flexogift hediye bakiyelerini yükleyip, çalışanlarının telefonlarına aynı gün SMS olarak bilgisini gönderme kolaylığından da faydalanabiliyor. Bunun yanı sıra, tek fatura ile %44’e varan vergi avantajından yararlanan şirketler maliyet verimliliği de elde ediyor. Çalışanlar ise; aralarında A101, CarrefourSA, ŞOK, Hopi, Teknosa, Mavi, Ayakkabı Dünyası gibi Türkiye’nin gözde markalarının bulunduğu 20 binden fazla alışveriş noktasından ya da online kanallardan dilediği ürünü özgürce satın alabiliyor ve dijital hediye bakiyelerini birden fazla marka arasında bölüştürerek, mağazalarda veya online kanallarında kullanabiliyor.

FlexoGift’in hızlı ve zahmetsiz süreçleri ve kişiselleştirilmiş hediyeye dönüştürülebilmesi gibi özellikleri, kısa sürede şirketler tarafından yılbaşı, bayram gibi özel dönemlerde ya da şirket içi ödüllendirme uygulamaları için tercih edilen bir alternatif olmasını sağladı. Bunu verilerimizde açıkça görebiliyoruz. FlexoGift ürünümüzü kullanan çalışan sayısı, 2022 yılında bir önceki yıla göre 7 kat artarken, FlexoGift üzerinden yapılan harcama tutarı da 8 kat artış gösterdi.  Yeni yılda da çalışanlarına, ihtiyaçlarına göre kişiselleştirebilecekleri bir hediye vermek isteyen tüm şirketlere dijital, esnek ve kolay çözümler sunan Flexogift’i öneriyoruz. 

Yan haklar ve ödüllendirme “Çalışan Deneyimi”nin temel taşlarından ve İK profesyonellerinin en çok kafa yorduğu konulardan biri haline geldi. İK yöneticilerine yan haklar uygulamaları ve ödül yönetimi konusunda neler tavsiye edersiniz?

Sodexo olarak ana odağımız “çalışan deneyimi.” Yan haklar dünyasındaki köklü deneyimimiz bize günümüzde çalışan alışkanlıklarını analiz etme ve beklentilerini ölçme kabiliyeti sağlıyor. Uzaktan ve hibrit çalışma dönemiyle birlikte çalışanların motivasyonunu ve şirkete bağlılığını sağlamak İK profesyonellerinin en önemli gündem maddesi haline geldi.  Çalışanın ihtiyaç ve beklentileri bu dönüşüme öncülük etti. Bugün uzaktan çalışma düzeni hala belli oranda sürüyor hatta bazı şirketlerde kalıcı hale geldi. Hibrit çalışma modeli ise bu dönemde sıklıkla uygulanan bir model. Biz de iş stratejilerimizi buna göre şekillendirdik. Hem pandemi etkisi hem de Z kuşağının iş hayatında daha fazla yer almaya başlamasıyla, çalışan beklentileri gözle görülür şekilde değişmeye başladı. Daha özgür, seçme hakkının kendilerinde olduğu daha esnek platformlardan faydalanmak istiyorlar.

Yaptığımız araştırma da çalışanların %45’inin kendisine şirketi tarafından sunulan yan hakların esnek olmasını istediklerini gösteriyor. FlexoGift de tam olarak bu ihtiyacı karşılıyor. 

Gözlemlerimiz çalışanların memnuniyetinde ve bağlılığında becerilerinin geliştirilmesi, iş – yaşam dengesinin kurulması adına yapılan desteklerin son derece pozitif etki yarattığı. Günümüzde önemi giderek anlaşılan İyi Yaşam uygulamaları, şirketlerin kendileri ve çalışanları için yapacağı en önemli yatırımların arasında yer alıyor. Bu motivasyonla MACFit, NUSPA ve Meditopia ile gerçekleştirdiğimiz iş birlikleri sayesinde FlexoGift kullanıcıları sağlıklı yaşam fırsatlarından da yararlanabiliyorlar. 
 

Haberi pdf olarak okumak için görsele tıklayın.