Colmar, Fransa’nın Büyüleyici Ortaçağ Şehri

Favorilere Ekle

Nilay Karagülmez Abamor 

Bir Alsas şehrinin tüm ortaçağ ihtişamıyla nasıl görünebileceğini merak ediyorsanız, size cevabım Colmar olacaktır. Colmar, Fransa’nın kuzey doğu bölgesinde Alsace Lorraine bölgesinde bulunuyor. Colmar gezilecek yerler açısından çok zengin bir şehir. Colmar, Fransa’nın Paris, Nice ve Saint Tropez gibi ilk akla gelen isimlerinden biri değil belki ama Alsace Lorraine (Alsas Loren) bölgesinin en renkli ve güzel şehirlerinden biri.

Göz kamaştırıcı renkler, kanallar, hepsi mükemmel bir örnek gibi duran yarı ahşap binalar, yüzlerce yıldır dokunulmadan bırakılan eski şehir, ahşap evler ve sarayların tamamen gerçek ve orijinal olması dışında, bu bölge tam anlamıyla masalsı bir tema parkı gibi görünüyor.

Colmar’ın sokakları kıvrılıp kıvrılarak küçük sokaklara, ardından yüzyıllar önce tüccarlar tarafından kullanılan küçük meydanlara açılıyor. Çoğunlukla sadece yayalara açık, meraklılarını karşılayan parlak kiremitli çatılar ve hatta daha parlak cephelerden oluşan bir festivalin içindeymişsiniz gibi hissediyorsunuz. Pek çok ziyaretçi bir günlük gezi ya da kısa bir kıyı gezisi için bu güzel şehirde akın eder, ancak Colmar'da yapılacak o kadar çok şey var ki, bu kadar kısa bir ziyarette birçoğu gözden kaçabilir. Biliyorum, çünkü biz Colmar’da epey kaldık. 

Colmar ve çevresinde yapabileceğiniz o kadar çok şey var ki… İlk aklıma gelenler, 16. yüzyıldan kalma tüccar evlerini veya Rönesans dönemindeki sivil binaları keşfetmenize yardımcı olması için rehberli bir tura çıkabilir veya turizm ofisinden bir güzergâh haritası alabilir ve ardından ayaklarınıza güvenerek yürümeye başlayabilirsiniz. 

Colmar’a gitmek için önce İsviçre’nin küçük ama bir o kadar düzenli, yeşil, sakin ve güzel Basel şehrine inmeniz gerekiyor. Sonrasında size tavsiyem bir araba kiralamanız olur. Ben bu yazımda size Colmar’dan bahsedeceğim ancak Colmar, Alsace Şarap Yolu’nun başlangıç noktası ve Strasbourg’a kadar gezebileceğiniz irili ufaklı bir sürü köy var ve araba kiralamazsanız bu köylerin pek çoğunu kaçırabilirsiniz. Eğer Alsace'nin muhteşem beyaz şaraplarını keşfetmek ve Vosges Dağları'nın efsanevi doğal güzelliğini yaşamak için kırsala doğru yola çıkın ve kendinizi yüz yıllardır hiç değişmemiş bu muhteşem köylerin masalsı atmosferinin kollarına bırakın.

Ama gelin biz bu ay biraz Colmar sokaklarını dolaşalım. 

Colmar’da gezilecek ve görülecek yerler genellikle Colmar Eski Şehir civarında bulunuyor. Fransa'nın Alsace olarak bilinen bu köşesi, yüzyıllar boyunca Almanya ile birkaç kez el değiştirmiş, sonuç olarak, Colmar ve yakınlardaki küçük Fransız kasabaları, bölgeyi sahiplenenlerden etkilenen kendilerine özgü bir kültüre sahip olmuş. Dilden yemeğe, mimariye kadar her şey biraz Fransızca, biraz Almanca. Bence muhteşem bir karışım ortaya çıkmış. Özellikle yemeklerde bu karma kültürün çok güzel örneklerini görebiliyorsunuz. Çoklu kültüre sahip şehirlerin ve ülkelerin kendine özgü bir dokusu, rengi ve insan ruhu olduğuna inanırım her zaman, işte bu bölgede her yerde bu ruhu hissediyorsunuz. 

Dikkat çekici bir şekilde, şehrin tarihi güzelliği II. Dünya Savaşı sırasında korunmuş, bu nedenle kiremitli çatıları, Arnavut kaldırımlı şeritleri ve asırlık binaları bugün hayret etmemiz için etrafınızda dimdik duruyor. Pastoral bir tablo gibi tarihi sokaklarda dolaşarak kendinizi huzurun kollarına bırakıp, nefis şarapları için ve bol bol sohbet edin. Size çok iyi geleceğinden emin olabilirsiniz. 

Colmar, eski şehir bölgesi yüzlerce yıldır aynı güzellikte kalmış. Sokaklarda gezerken ahşap ve kerpiçten yapılmış evleri görüyorsunuz. Colmar’ın hemen hemen hepsi çiçeklerle süslenmiş, bu rengarenk evlerin ve tarih kokan sokaklarında dolaşmak insana huzur veriyor.

Colmar Eski Şehir’in ruhunu anlamanız için şehri yürüyerek gezmenizi tavsiye ediyorum. Katedral Meydanı’ndan başlayacağınız yürüyüşünüze, Rue des Marchands, Rue des Clefs, Rue des Tetes sokaklarını ve bunların arasını gezerek devam edebilirsiniz.

Colmar’da ilk olarak tarihi Venedik Bölgesi'ne gitmenizi tavsiye ederim. 

Ne kadar zamanınız olursa olsun Petite Venise (Küçük Venedik) mutlaka görülmeli. Kanal boyunca uzanan bu güzel yarı ahşap binalar kesinlikle Colmar'daki en güzel manzaralardan biri. Burada yürürken bir peri masalının ya da Disney'den bir sahnenin ortasına adım atmış gibi hissetmemek elde değil. Ancak bu konuda Disney'e özgü bir şey yok - su kenarındaki şerbet renkli rustik evler ve işletmeler, muhtemelen şimdi biraz daha parlak olmalarına rağmen, 400 yıl veya daha uzun süredir bu şekilde aynen korunmuş. 

Orta Çağ'da, Lauch nehri, kasabaya içme ve iş için su sağlaması adına Colmar'ın merkezine yönlendirilmiş. Bu bölgenin çevresindeki alan - sokak adlarından da anlaşılacağı gibi - kasaplara, tabakhanelere ve balıkçılara ev sahipliği yapıyormuş ve su, işletmelere güç sağlamaya ve malları hareket ettirmeye yardımcı oluyormuş. 

Bu bölgede caddelerdeki küçük dükkanlara uğrayabilir ve bazı geleneksel Alsas bisküvilerini ve yerel şarküteri ürünlerini tadabilirsiniz. Zaten sonrasında satın alacağınızdan eminim