“Bulunduğumuz sektör sebebiyle, her türlü senaryoda hizmet vermeye devam etmenin sorumluluğunu taşıyoruz”

Yeni koşullara uyum sağlamak için yeni planlamalar yaparak ve uygulamalar hayata geçirerek aralıksız çalıştıklarını vurgulayan MNG Kargo İnsan Kaynakları ve Hukuktan Sorumlu İcra Kurulu Üyesi Seda Kaplan Erdoğan, insan odaklı yatırımlarının bu dönemde de devam ettiğini belirterek bundan sonraki temel odak alanlarını Müşteri Memnuniyeti, Kalite, Operasyonel Verimlilik ve Dijitalizasyon olarak sıralıyor.

İnsan Kaynakları departmanı olarak pandemi ile birlikte hangi temel çalışmaları hayata geçirdiğinizi kısaca aktarır mısınız?

Pandemi sürecinde birçok kurum ve kuruluşta olduğu gibi MNG Kargo’da da birçok İK sürecinde değişiklikler oldu. Yaptığımız en temel değişiklerden biri süreçlerimizi hızlıca online ortama taşımak oldu. İşe alım süreçlerimizin tamamı, tüm eğitim ve gelişim programlarımız, tüm toplantılar online olarak yapılıyor. Mesai planlamalarımızda da düzenlemeler yaptık. Özellikle kalabalık ekiplerin bir arada yer aldığı lokasyonlarımızda uzaktan çalışma modeli uyguladık.

Tüm Türkiye’de yaklaşık 850 şubemiz ve 27 aktarma merkezimizde dezenfeksiyon çalışmalarımızı aralıksız yapıyoruz. Hem müşterilerimizin hem de çalışanlarımızın sağlığı açısından kargolarımız aktarma merkezlerimizde dezenfekte ediliyor. Tüm çalışanlarımızı bireysel korunma yöntemlerine ilişkin bilgilendirmenin yanı sıra maske, siperlik, eldiven, dezenfektan gibi koruyucu malzemelerini temin ediyoruz. İşe giriş çıkışlarda ateşlerini ölçüyor, işyeri hekimlerimizle takiplerini yapıyoruz.

Saha çalışanlarımız gerekli hijyen tedbirlerini alıp sosyal mesafeyi koruyarak teslimat yaparken şubelerimize gelen müşterilerimizi de aynı anda en fazla 3 kişi olmak kaydıyla içeriye sırayla alıyoruz.

Bulunduğumuz sektör sebebiyle, her türlü senaryoda hizmet vermeye devam etmek gibi bir sorumluluk taşıyoruz. Yeni koşullara uyum sağlamak için yeni planlamalar yaparak ve uygulamalar hayata geçirerek tüketicilere kargolarını ulaştırmak için aralıksız çalıştık. Özellikle saha ekibimiz bu dönemde oldukça yoğun çalıştı. Alınan tüm kararlarımızda önce sağlık ve can güvenliği prensibi ile pandemi sürecini yönetmeye devam ediyoruz.

Bu dönemde eğitim ve gelişim konusunda neler yaptınız?

İnsan odaklı yatırımlarımız pandemi döneminde de devam etti. Operasyonel uygulamalarımızın tüm çalışanlar tarafından çok daha kolay, hızlı ve kesintisiz şekilde kullanılabilmesini mümkün kılan yeni kurye mobil uygulamamızı geliştirdik. Bu sayede saha çalışanlarımızın daha verimli çalışabilmelerini destekledik.

Eğitimlerimizi ve toplantılarımızı, iç iletişim buluşmalarımızı dijital platformlara taşıdık ve düzenlemeye devam ettik. Okan Üniversitesi ile yaptığımız işbirliği neticesinde 10 Ar-Ge Merkezi çalışanımız Bilişim Sistemleri yüksek lisans eğitimine devam ediyor. Sabancı Üniversitesi işbirliği ile yönetici yetiştirme programımızın ikincisini düzenliyor, aynı zamanda yöneticiliğe ilk adım programımızı da sürdürüyoruz.

Son dönemde en sık konuştuğumuz konulardan biri de çalışan bağlılığı ve motivasyon... Bu alanda ne tür uygulamaları hayata geçiriyorsunuz?

Saha kadrolarımız başta olmak üzere şirket genelinde çalışanlarımızın motivasyonunu ve hizmet kalitesini artırmayı teşvik eden çok sayıda tanıma, takdir ve ödüllendirme sistemlerimiz mevcut. Bununla birlikte çalışanın ailesini de kapsayacak şekilde genişletilebilen Tamamlayıcı ve Özel Sağlık Sigortası imkanları sunmaktayız. Yılbaşı ve Dini Bayramlar başta olmak üzere özel günlerde tüm çalışanlarımız için hazırladığımız hediye paketleri ile bu günlerin heyecanını birlikte yaşamayı ve bizler için değerli olduklarını hatırlatmayı hedefliyoruz.

Açık iletişimin ve şeffaflığın en temel motivasyon unsuru olduğunun bilinciyle düzenli olarak gerçekleştirdiğimiz “İç İletişim Buluşmaları”mızda şirket yönetimi ve çalışanlarımızı bir araya getiriyoruz. Soru cevap seansları ile şeffaf bir şekilde hedeflerden ve hedeflerin gerçekleşme oranlarından bahsediyor ve çalışanlarımızın her konuda bilgilenmelerini sağlıyoruz. Bu buluşmalarımızı pandemi sebebiyle online platforma taşıdık ve düzenli olarak sürdürmeye devam ediyoruz.

Çalışanlarımızın sesine her platformdan kulak vermeye çalışıyoruz. Bu sebeple her yıl aralık ayında acentelerimiz dahil tüm çalışanlarımızı dahil ederek bağımsız araştırma şirketleri ile “Çalışan Memnuniyeti Anketi” sürecimizi uyguluyoruz. Anket sonuçlarına göre şirket genelinde tüm yöneticiler ve çalışan odak grupları ile değerlendirme görüşmeleri yaparak gelişim alanlarımız için aksiyon planları hazırlıyor, bu planların hayata geçirilmesini sağlıyoruz.

Diğer yandan saha çalışanlarımız müşteri memnuniyeti anketleri ile değerlendiriliyor. Bu anketler sonucunda ek kazanç elde etme imkanına da sahip oluyorlar. Ayrıca bu anketler sonucunda başarılı olan çalışanlarımız icra kurulu başkanımız ve icra kurulu üyelerimiz ile online ortamda bir araya da geliyorlar.

Bundan sonrası için İK departmanı olarak ajandanızdaki hangi başlıklar ve konular öncelik taşıyor?

MNG Kargo olarak 2021 yılındaki en temel odak alanlarımız Müşteri Memnuniyeti, Kalite, Operasyonel Verimlilik ve Dijitalizasyon. Departmanımızdaki tüm projelerimiz de bu çerçevede belirlendi ve stratejik önceliklerine göre proje listemize alındı. Bu alanlardaki gelişimi destekleyecek eğitim, uygulama ve çalışmalarımız devam ediyor.

11 BİNİN ÜZERİNDE ÇALIŞAN VAR

MNG Kargo, Genel Müdürlük (Destek Ofis) Bölümleri, 850’den fazla şube/acentesi, 9’u Teknolojik Aktarma Merkezi olmak üzere toplam 27 aktarma merkezi, 35 minihub, 14 bölge müdürlüğü ve yaklaşık 3 bin 500 kara taşıma aracı ile hizmet veriyor.

Şube yapılanmasının %70’ini oluşturan acenteler dahil 11 binin üzerinde kişi çalışıyor.

İnsan Kaynakları departmanı, bölgelerde çalışan ekipler de dahil edildiğinde 80 kişiden oluşuyor.

Genel Müdür Yardımcılığı ve İcra Kurulu Üyeliği seviyesinde temsil edilen İnsan Kaynakları Departmanı, uçtan uca tüm İK süreçlerini yönetiyor. Bu süreçlerin yönetimi ana hatları ile İşe Alım ve İşveren Markası Yönetimi, Eğitim, Gelişim ve İç İletişim, Ücretlendirme ve Performans Yönetimi, Bordro ve Özlük İşleri ile Endüstriyel İlişkiler ve İSG Departmanları ile sağlanıyor.

DERGİ

HRdergi Temmuz - Ağustos sayısı çıktı! İyi okumalar...

SATIN AL Temmuz - Ağustos 2024