Brand IQ: 'Hedefimiz, sadece Türkiye’de değil, EMEA bölgesinde de teknik işe alım konusunda sayılı danışmanlık firmalarından biri olmak...'


Özellikle bilişim sektöründe kaliteli ve yetkin insan kaynağı bulmak arz-talep nedeniyle kurumları en çok zorlayan konuların başında geliyor. Hızına yetişilemeyen bir sektör, kısıtlı insan kaynağı ve sonsuz ihtiyaç üçgeninde kalan şirketlere bu konuda destek olan bir İK&Danışmanlık şirketi var; Brand IQ... Brand IQ, kurulduğu 2006 yılından beri bilişim ve telekom sektöründe tecrübeli kadrosu ve bilgi birikimi ile kurumların ihtiyaçlarına hızlıca yanıt vererek sektör tecrübesini profesyonel eleman seçme yerleştirme teknikleri ile birleştiriyor. Türkiye’deki başarısını EMEA Bölgesi’nde de devam ettirmek için yeni atılımlarda bulunan Brand IQ yöneticileriyle bir araya geldik ve Brand IQ’yu kendi alanında bu kadar başarılı kılan etkenleri, müşterilerini ve sektörü konuştuk.

Müşterileriniz kimlerdir? Ne tür çözümler oluşturuyorsunuz?

Bilişim ve Telekomünikasyon sektörünün önde gelen Uluslararası ve Türk firmaları ana müşterilerilerimizi oluşturmakla birlikte, bilişim personelinin önem teşkil ettiği holdingler ve bankalar da müşteri portföyümüzde yer almaktadır.

Şirketimizin ana faaliyet alanı teknik personel seçme ve yerleştirme olup, Bilişim ve Telekom sektöründe faaliyet gösteren firmalarda teknik pozisyonların yanı sıra, alan sınırlaması olmaksızın satış, pazarlama, insan kaynakları, lojistik gibi teknik olmayan ama sektörel tecrübe gerektiren pozisyonlar üzerinde de çalışmaktayız. Ancak, farklı bir sektördeki müşterimiz için mesela Bankacılık sektörü için çalışıyorsak sadece IT biriminin işe alımları konusunda hizmet vermekteyiz.

Firmaların sizi seçmesinde en önemli etkenler nelerdir?

Müşterilerimiz için yarattığımız en önemli fark; kalite odaklı olmamız ve müşterilerimizle aynı dili konuşmamız olduğunu düşünmekteyim. Bilişim ve Telekom sektöründe teknik kavramlara hakimiyet önemlidir, aksi takdirde müşterinin ihtiyacını hızlı ve doğru analiz etmek mümkün değildir. Müşteriler artık konuya özel hizmet veren uzman İnsan Kaynakları firmaları ile çalışmayı daha çok tercih etmektedirler.

Bunun dışında, aday veritabanı ve şirketin iletişim ağı da çok önemlidir. Şirketimizin aday veritabanında 2 milyonu aşkın aktif aday bulunmakta olup adaylar özel bir yazılım ile takip edilmektedir. Her bir adayımızın gelişim sürecini sistemiz üzerinden takip ederek müşterilerimizin aramış oldukları aday profilleri ile adaylarımızın beklentileri karşılaştırılarak seçme ve yerleştirme hizmeti sunmaktayız.

Ayrıca, arz ve talebin eşit olmadığı bir sektör olan Bilişim ve Telekomünikasyon sektöründe uygun adayı hangi firmalardan bulacağınızı ve adaya karşı nasıl bir yaklaşım sergileyeceğinizi bilmeniz önemlidir. Günümüzde ‘müşterilere kendilerinin ulaşamadıkları adayları yönlendirebiliyor olmak’ en önemli ihtiyaç noktalarından biri konumundadır.

Teknik işe alım, İnsan Kaynakları şirketlerinin en çok zorlandığı alandır. Sizin bu alanda başarılı olmanızı sağlayan etkenler nelerdir?

Ekibimizi çok iyi elemelerden geçirerek seçmemiz en önemli etkenlerden biri konumunda. Danışmanlarımızı seçerken, teknik konulardaki bilgi ve tecrübelerinin dışında, öğrenmeye açıklık ve İngilizce bilgisi konularında da elemeler gerçekleştirmekteyiz.

Bunun yanı sıra sunduğumuz teknik eğitimler sonucunda danışmanlarımız, teknik mülakat konusunda oldukça yetkin konuma gelmektedirler.

Şirketimizin sürekli olarak sektöre özel çözümler sunmasından ileri gelen bir teknik işe alım metodolojisi olması ve şirket içindeki bilgi birikimi de danışmanlarımızın işe alım sürecinde daha iyi sonuçlar almasını sağlamaktadır.

Müşterilerinize olan yaklaşımınız nasıl? Özellikle bilişim sektöründe proje bazlı çalışan danışmanlık firmaları için nasıl bir katma değer oluşturmaktasınız?

Müşterilerimiz bizim iş ortaklarımızdır. Çünkü biz ancak onların başarılı olması halinde beraber büyüyebileceğimizi biliyoruz. Bu nedenle, yönlendirdiğimiz her personelin kaliteli olması, firmadaki iş hacmini artırarak bir katmadeğer yaratacak olması bizim için çok önem teşkil etmektedir.

Bilişim sektöründe çalışan danışmanlık firmaları projelerde teknik personel ihtiyacı duymaktalar. Bu noktada bilişim firmaları müşterilerinden proje onayını almadan eleman alamıyor konumundalar fakat onayı aldıktan sonra süreci çok hızlı işletiyor olmak gerekmektedir. Beraber çalıştığımız Bilişim sektöründe faaliyet gösteren birçok danışmanlık firması bizim onlara hızlı çözüm sunabileceğimizi bilerek, rahatlıkla projelere girebiliyor teklif verebiliyor konumdadırlar. Bu da iş hacimleri arttıran bir etken olmaktadır. Böyle durumlarda 2 gün içinde personel başlatabildiğimiz durumlar bile oldu, bu da bizi müşterimizin en stratejik iş ortağı konumuna getirmektedir.

Brand IQ olarak sektördeki hedefleriniz nelerdir?

Hedefimiz sadece Türkiye’de değil EMEA bölgesinde de teknik işe alım konusunda sayılı danışmanlık firmalarından biri olmak, bu anlamda 2012 yılında yurtdışı ofislerimizi faaliyete geçirmeyi hedefliyoruz.

Bilişim ve Telekom sektöründe ciddi bir personel açığı söz konusu, bu konuda sizin çalışmalarınız mevcut mu?

3. ve 4. sınıflara yönelik “Teknoloji Yıldızları Staj Programı” ile hedefimiz teknik anlamda yetkin olan, fen bilimleri ve mühendislik fakültelerinin farklı alanlarında okuyan ama hedefi Bilişim ve Telekom sektöründe kariyer yapmak olan, analitik yönü güçlü öğrencileri sektöre daha hızlı kazandırmak. Böylece sektördeki personel arz ve talebinin daha çok dengeye oturacağına inanıyoruz.

Bilişim ve Telekom sektöründeki adayların profili nasıl? Sizce, bu sektördeki personellere karşı nasıl bir yaklaşım sergilemek gerekir?

Bilişim ve Telekom sektöründe insan kaynağı çok dinamik ve hızlı gelişmek isteyen bir profil, rahat iş bulabilmelerinden kaynaklı çok hızlı bir iş değişimi söz konusu, son yıllarda sektördeki uluslarası oyuncuların büyük ölçekli alımlar yapması sektördeki maaş dengelerinin artmasında önemli bir etken teşkil etmektedir.

Arz ve talebin eşit olmadığı bu ortamda personele kendisini geliştirebileceği ve huzurlu çalışabileceği ortamlar sunmak işe olan sadakati arttırmaktadır. Personeller maaş ve terfi gibi nedenlerle iş değiştirmek istediklerini belirtseler de asıl ayrılma isteme sebeplerini araştırdığınızda çoğu zaman yönetici ile uyumsuzluk nedeni ile motivasyon düşüklüğü, gelişemediklerini hissetme ve katmadeğer yarattıklarını hissedememe gibi sebepler ortaya çıkmaktadır.

Bu anlamda, şirket kültürüne uygun personel seçen kurumlar her zaman personel sadakatini yakalayan şirketler olmaktadırlar.

Sizce, İK sektöründe ileride nasıl gelişmeler gerçekleşiyor olacak?

Teknolojinin hayatımıza gün geçtikçe daha çok girmesi ile bu teknolojiyi üreten kaliteli insan kaynağı daha da önem kazanmış konumdadır. Teknolojinin hayatımıza girmesi aynı zamanda herkesin erişebilirliğini, bulunabilirliğini de arttırmıştır. Bunun en önemli sonucu da, firmalar arası işe alımda rekabetin artmasıdır.

İnsan Kaynakları gittikçe artan oranda stratejik bir konuma gelirken, mevcut personeli elde tutmak, motivasyonu arttırmak ve doğru insan kaynağını farklı kanallardan cezbediyor olmak önem teşkil edecektir. Önümüzdeki dönemde, artık firmalar sadece müşterileri ve rakipleri için değil, potansiyel çalışanları için de pazarlama faaliyetleri yürütüyor ve imaj çalışmaları yapıyor olacaklar.

Daha fazla bilgi için: www.brandiq.com.tr

 

BU BİR ADVERTORIAL'DIR... 

 

DERGİ

HRdergi Temmuz - Ağustos sayısı çıktı! İyi okumalar...

SATIN AL Temmuz - Ağustos 2024