Uzaktan İşe Alımda İK'nın Rolü


Pandemi sonrasında İnsan Kaynakları departmanları, uzaktan işe alım, yasal sorunları olan şirketleri destekleme ve sanal İşe Alım süreci stratejilerinde kilit bir rol geliştirdi. Adından da anlaşılacağı gibi, İK ekipleri bir şirketin insan sermayesi ile ilgilenir yani şirketin çalışanları ile... İşe alma veya işe alım sürecinde İK, işe alım ekibini yeni çalışanları çekme, onlarla görüşme ve yerleştirme konusunda destekler. Ayrıca, uzaktan çalışmada İK’nın rolü ve sorumlulukları, ekip oluşturma stratejilerinden sağlam eğitim programlarına kadar her şeyi kapsar.

İnsanlarla ilgili faaliyetler belirsiz veya muğlak gelebilir. Yine de başarısız İK ekipleri, işe alım sürecinden başlayarak bir şirketin performansını büyük ölçüde etkiler. İK ekibiniz şirket kültürünüze uymayan birini işe alırsa, şirketinizin zamanını ve kaynaklarını boşa harcarsınız.

Uzaktan işe alımda İK neden önemlidir?

İnsan Kaynakları ile ilgili faaliyetlerin etkisini ölçmek genellikle zordur ancak imkansız değildir. Uzaktan işe alımda İK'nın işe alım süreci üzerinde nasıl bir etkisi olduğunu gösteren bazı araştırmalara bakalım:

• İşverenlerin %86'sı aday odaklı bir pazarda olduğumuza inanıyor.

• Önümüzdeki birkaç yıl içinde, İK departmanları işe alım süreçleri için tahmine dayalı analize (%60), süreç otomasyonuna (%53) ve yapay zekaya (%47) yatırım yapmayı düşünüyor.

• ABD'deki şirketlerin %80'i halihazırda İK yazılımı kullanıyor veya önümüzdeki birkaç yıl içinde kullanmayı planlıyor.

• Son olarak, işe alım uzmanlarının %84'ü aday seçiminde 'kültüre uygunluğun' nasıl çok önemli bir faktör haline geldiğini vurguluyor - Ancak, yeni işe alınanların %61'i hiçbir zaman şirket kültürü konusunda eğitim almıyor.

Otomatikleştirilmiş İK yazılımı daha popüler hale gelirken, şirketler ve işe alım uzmanları dikkatlerini ekip oluşturmaya ve şirket kültürüne kaydırıyor. 

İşe alım sürecinde ve sonrasında sıcak bir ortam, sanal bir ortamda her zamankinden daha önemlidir. İşte tam bu noktada işe alma ve yerleştirme sürecini desteklemek için uzaktan İK ekipleri devreye giriyor – Glassdoor’daki yorumlarda olumsuz bir şirketin incelemesinin aynı şirketten gelen iş tekliflerinin %50'den fazlasının reddedilmesine yol açtığını düşünün.

İşte işe alım sürecini destekleyen ve iyileştiren, İnsan Kaynaklarıyla ilgili birincil faaliyetler:

Uzaktan İşe Alımı Destekleyen 5 İK faaliyeti

1. Ücret ve Yan Haklar 

Dağıtılmış bir ekipte çalışmak genellikle farklı şehirlerde ve ülkelerde yaşayan insanlarla çalışmak anlamına gelir. Bir iş ilanı yayınlarken, İK ekipleri adil bir ücret dengeleme yetkinlikleri ve yerel yaşam maliyetleri belirlemenize yardımcı olabilir. Ek olarak, sosyal yardımlar, yerel tatiller ve sağlık sigortası oranlarıyla ilgili müzakerelerle ilgilenirler.

Bazı şirketler ayrıca İK departmanlarına bordro ve maaş artışını emanet eder - çoğu işletme muhasebecileri, bordro yazılımlarını veya hizmet sağlayıcıları tercih etse de...

Uzaktan İK, farklı ülkelerde işe alım yaparken değerli bir destektir ve işe alım uzmanlarına adayları taramaya ve mülakata odaklanmak için zaman bırakır.

2. Eğitim ve Geliştirme

Bir şirketin başarılı olması için kazanan tek kart; yenilikçi teknoloji değildir. Nitelikli ve hazırlıklı adaylar, rakiplerinizi kazanmak için de esastır. Başlangıçta belirtildiği gibi, İK departmanları çalışan oryantasyonu, uzmanlık ve liderlik eğitimi ve mesleki gelişim dahil olmak üzere insan sermayesiyle ilgilenir.

Eğitim ve geliştirme, uzaktan İK'nın önemli bir bileşenidir. Adayların türüne bağlı olarak, İK departmanları sanal araçlar veya belirli eğitim faaliyetleri üzerine eğitim programları hedefler. Yeni beceriler geliştirmeye yönelik bu harici destek, adayların iş akışına daha hızlı girmesine yardımcı olarak ekip performansınızı ve sonuçlarınızı iyileştirir.

3. Yasal Uygunluk

Farklı coğrafi bölgelerde işe alım, yabancı istihdam ve iş kanunları anlamına gelir. Bu zorlu zamanlardan sonra hükümetler mevzuatlarını uzaktan çalışma ve pandemi kısıtlamalarına göre ayarlıyor.

 Adil Çalışma Standartları Yasası (FLSA) veya Aile Tıbbi İzin Yasası (FMLA) gibi düzenlemeler, düzinelerce başka yasa arasında sürekli olarak güncellenir. Bu nedenle İK uyumluluğu işe alım ekibiniz için mükemmel bir destektir. Adayları işe almak için en iyi alanları belirlemeye ve federal, eyalet ve yerel yasalarla ilgili yasal sorunlardan kaçınmaya yardımcı olur.

4. İşyeri Güvenliği

Sanal ortamda bile ayrımcı ve tehditkar bir işyerinde çalışmayı kimse sevmez - bu nedenle İş Sağlığı ve Güvenliği Yasası  mevcuttur. Uzak İK ekipleri, güvenli ve olumlu bir uzaktan çalışma ortamı yaratmak söz konusu olduğunda değerli bir varlıktır. Uzman bir ekip, şirketin hedeflerine uygun sağlıklı bir çalışma ortamı geliştirebilir.

5. Sanal İşe Alım ve Ekip Oluşturma

Son olarak, İK ekipleri; yöneticileri sanal işe alım ve ekip oluşturma ile destekler. Sanal bir ortamda çalışmak kafa karıştırıcı ve izole edici gelebilir. Bazıları sanal ofislere alışmaya çalışırken, bazıları ise alışkın. İK departmanı, işe alım sürecinde adaylarla tanışır ve onları ağırlamak için en iyi stratejilerin ne olduğunu belirler.

Bir şirketin onboarding süreci herkes için aynı olmalıdır. Profesyonel bir İnsan Kaynakları ekibi, süreci olabildiğince hızlı hale getirmek için nüansları bulabilir ve sağlam bir ekip oluşturabilir.

Sonuç

Yeni adayları işe almak her zaman zor olmuştur. Ancak, uzaktan çalışma devrimi; oyunun kurallarını değiştirdi. Piyasada rekabetçi olmak ve doğru adayı çekmek için bir işverenin strateji ve süreçlerini sürekli güncellemesi gerekir. Bu nedenle uzaktan işe alım konusunda yetenekli İK ekiplerine sahip olmak en değerli stratejilerden biridir. Özel İK departmanları, uygun adayları bulmanıza ve dünya çapında yetenekleri çekmek için adil bir iş teklifi yazmanıza yardımcı olabilir.
 

DERGİ

HRdergi Nisan sayısı çıktı! İyi okumalar

SATIN AL Nisan 2024