Şirketlerde Esenlik Kültürü yaratmanın dört kritik bileşeni


Kapsayıcı bir esenlik kültürü, çalışanların hem zihinsel hem fiziksel sağlıklarını güçlendirmede çok önemlidir. Ancak şirketler, yeni iş dünyasında gerekli değişiklikleri yaratma konusunda nasıl bir yol izlemeli? Günümüzde şirketler, güçlü çalışan refahı programlarına duyulan ihtiyaca yavaş yavaş uyanmaktan bu yana uzun bir yol kat etti. Birçoğu kendi benzersiz esenlik programlarını oluştururken, diğerleri çalışan sağlığını ve refahını iyileştirmede sektör genelindeki en iyi uygulamaları benimsemiştir. Bu kapsamlı değişiklikler, çalışanların refahını önemli bir kurumsal öncelik haline getirdi.

Sağlam esenlik girişimleri oluşturmak ve sağlık yatırımlarına artan önemi gösterirken, müdahaleler ve yatırımlar ancak bu kadar yapabilir. Sağlık ve esenlik hizmetlerini destekleyen kültürel değişimler, çalışanların refahında sürdürülebilir bir gelişme yaratmak için çok önemlidir. Yavaş bir yaratım süreci olsa da, bir esenlik kültürü, çalışanların refahını iyileştirmek için gerekli yapısal desteğe yol açar ve çalışanların sağlıklı yaşam programlarına yönelik farkındalığını ve katılımını artırır.

Bağlılık ve liderlik öncelikleri

Esenlik kültürü oluşturmanın ilk yönü insanlarla başlar - şirketin kültürünü şekillendiren yaşayan, nefes alan tek bileşeni insandır. Bir iş yeri, insanların bir araya gelmesi, birilerine bağlanlanması, ilişkiler kurması ve ağları beslemesi için önemli bir fırsattır. Sağlıklı yaşam konuşmalarını normalleştirmeye çalışanları, yöneticileri ve üst düzey liderleri dahil etmek ve çalışanların sağlık sorunlarını paylaşabilecekleri ve bunlara çözümler bulabilecekleri dahili ağlar oluşturmak, bir esenlik kültürüne doğru ilerlemede önemli bir rol oynar.

Şirketler, üst düzey liderleri ve yöneticileri, esenliği önemli bir iş önceliği haline getirmek ve sağlıklı bir işgücüne bağlılıklarını göstermek için eğitebilir. Daha fazla katılım ve esenlik uygulamalarının ödüllendirildiği bir kültür oluşturmak için ödülleri ve takdiri kullanmak çok önemlidir. Liderler, sağlıklı yaşam tarzı davranışlarını örnekleyerek, kurumsal programları onaylayarak ve çalışanların işten ayrı geçirdikleri zamana saygı duyarak iş-yaşam dengesi ve refahın öncelikler olduğunu gösterebilirler.

Bütünsel yaklaşım ve kişiselleştirme

Günümüzde çalışan sağlığı, tamamen fiziksel sağlık müdahaleleri alanını aşmıştır. Günümüzde sağlıklı yaşamın diğer boyutlarının önemi artmıştır ve esenlik kültürü, şirketlerin hepsine odaklanmasını gerektirir. İyiliğin geniş boyutları duygusal, sosyal ve finansal sağlığı içerir. Bu boyutlarda çalışan ihtiyaçlarını ele alan sağlam müdahaleler oluşturmak, şirketlerin kültürlerini güçlendirmelerine ve çalışanların sağlık sorunlarının üstesinden gelmek için bütünsel bir yaklaşım geliştirmelerine yardımcı olur. Aynı zamanda şirketlerin refah seçeneklerini çeşitlendirmelerini ve bireye bağlı olarak bakımı kişiselleştirmelerini sağlar.

Hibrit bir dünyaya hizmet etmek için…

Yakın tarihli Microsoft Çalışma Trend Endeksi, esneklik ve uzaktan çalışmayı çalışan tercihlerini şekillendiren iki temel olgu olarak belirtiyor. Pandemi sırasında uzaktan çalışma bir zorunluluk olsa da, bugün şirketler yavaş yavaş daha hibrit bir sisteme dönüşüyor - hem işyerinde fiziksel olarak bulunmanın unsurlarını hem de uzaktan çalışma koşullarını içeren bir çalışma. Bu, işyerinde güçlü bir esenlik kültürü yaratmayı amaçlayanlar için bir zorluk teşkil ediyor.

Hibrit bir işgücüne hizmet vermek, erişilebilirliği ve kapsayıcılığı sağlamaktır. Şirketler, dijital sağlık ve esenlik araçlarından yararlanarak ve sağlık girişimlerinin hem uzak hem de fiziksel olarak mevcut iş gücü için erişilebilir olmasını sağlayarak, daha kapsayıcı bir işyeri esenlik kültürü oluşturabilir. Esenlik, performans yönetimi gibi yetenek yönetiminin diğer yönlerine bile bağlanabilir ve hibrit şirket genelinde refah ve sağlık hizmetlerine öncelik verilmesine daha fazla ivme kazandırmak için fiziksel veya sanal birden fazla çalışan temas noktasına yayılabilir.

Çoğu çalışanın yaşam kalitesini gerçekten iyileştirmek ve daha sağlıklı bir yaşam tarzı geliştirmek istediğini, ancak çoğu zaman zaman ve para gibi engellerle karşılaştığını hatırlamak önemlidir. İK liderleri ve esenlik profesyonelleri, çalışanlara refahlarını iyileştirmeleri için daha fazla zaman vererek, kişisel bakım için daha iyi fırsatlar sağlamak için çalışma saatlerinde daha fazla esneklik sağlayarak ve hibrit bir dünya için ayarlanmış kaynaklara daha kolay erişim sağlayarak bu engelleri ortadan kaldırabilir.

Dijital esenlik araçları ve teknolojileri

Günümüzde dijital araçlar ve teknolojiler değişimin temel taşıdır. Esenlik özünde, dijital sağlık araçları, çalışanların refahı için gerekli hale gelen geniş bir hizmet yelpazesi sunar; bugün, tüm şirketler dijital esenlik uygulamaları ve araçlarını bir şekilde kullanıyor. Örneğin şirketler, çalışanlara meditasyon, uyku, eğitim, OPD hizmetleri, doktor konsültasyonları veya çevrimiçi terapi konularında yardımcı olmak için 7/24 erişilebilir uygulamalar sunuyorlar. Şirketler ayrıca bu araçları, finansal refahı desteklemek ve sosyal izolasyonla mücadele etmek için eğitim ve koçluk için kullanır.
Sağlık hizmetlerinden iletişime kadar dijital araçların stratejik kullanımı, günümüzde esenlik kültürü için büyük bir kolaylaştırıcı olabilir. Kullanımı çok önemlidir ve bugün işgücünün sağlığını ve refahını sağlamada önemli bir rol oynamaya hazırdır.

Şirket içinde gerçekten başarılı bir sağlık ve sağlık sistemi oluşturmak için İK liderleri ve esenlik profesyonelleri, kültürün daha büyük resmini, tutumların, inançların, değerlerin ve normların bir karışımını ele almalıdır. Esenlik kültürü oluşturmak, şirketlerin kısa vadeli müdahalelerini ve girişimlerini doğru sonuca doğru yönlendirmelerini sağlar. Ayrıca, otantikliğin sağlıklı yaşam çabalarının hayati bir yönü olarak kalmasını sağlamaya yardımcı olur ve onları daha etkili hale getirir.
 

DERGİ

HRdergi Temmuz - Ağustos sayısı çıktı! İyi okumalar...

SATIN AL Temmuz - Ağustos 2024