“Stratejimizin sürdürülebilirliği ve hedeflerimizin hayata geçmesi için çalışanlarımızın motivasyonu her zaman odağımızda”

BAT Türkiye olarak Top Employer Institude tarafından Türkiye’nin En İyi 3 İşverini arasında gösterildik. Ayrıca 2018 yılından bu yana üst üste 4’üncü kez Türkiye ve Avrupa’nın En İyi İşvereni Sertifikası’nı almaya hak kazandık. Bu başarının temelinde, dinamik ve çevik organizasyon yapımız, çeşitli ve kapsayıcı şirket kültürümüz yatıyor. Bundan sonrası için de 10 ülkeden sorumlu bir İK Direktörü olarak, hedeflerim arasında, bölgede son yıllarda elde ettiğimiz başarıları önümüzdeki dönemde de sürdürülebilir kılmayı ve gelecekteki stratejilerimizi doğru ve etkin bir şekilde belirleyerek uygulamayı sayabilirim.

Organizasyon yapımız dinamik ve çevik, şirket kültürümüz çeşitli ve kapsayıcı Top Employers Institute tarafından her yıl şirketlerin İnsan Kaynakları süreçleri ve uygulamalarının değerlendirilmesiyle açıklanan 'En İyi İşveren' (Top Employer) listesinde British American Tobacco (BAT) Türkiye olarak Türkiye’nin en iyi 3 işvereni arasında yer aldık. Ayrıca 2018 yılından bu yana üst üste 4’üncü kez Türkiye ve Avrupa’nın En İyi İşvereni Sertifikası’nı almaya hak kazandık.

“En İyi İşveren” seçilmemizin temelinde, dinamik ve çevik organizasyon yapımız, çeşitli ve kapsayıcı şirket kültürümüz yatıyor. BAT olarak, stratejimizin sürdürülebilirliği ve hedeflerimizin başarıyla hayata geçmesi için doğru motivasyon unsurlarının kritik öneme sahip olduğunun farkındayız. Çalışan memnuniyeti için sağladığımız olanaklar arasında rekabetçi maaş ve yan haklar, yüksek performans ve gelişime yatırım, yeni jenerasyonla birlikte beklentileri karşılayabilecek, zaman geçirmekten keyif alınan çalışma ofisleri ve esnek çalışma şartları yer alıyor.

Çalışanlarımızın iş ve özel yaşantılarında dengeyi kurabilecekleri alternatifler sunuyoruz. Örneğin, BAT Türkiye olarak, ebeveynlik sürecinin ilk yılında çalışanlarımızı desteklemek amacıyla Parents@BAT (BAT’li Ebeveynler) programını hayata geçirdik. Program, annelik izninden esnek çalışmaya, online ebeveynlik eğitiminden annelik sonrası işe dönüş garantisine kadar pek çok kolaylık getiriyor.

Ayrıca Esnek Yan Haklar uygulamalarını Türkiye’de ilk hayata geçiren şirketlerden biriyiz. 2007 yılından beri BAT Türkiye çalışanlarının önemli bir kısmı esnek yan haklar uygulamasından faydalanıyor. Çalışanlarımızın istek ve beklentilerini karşılayacak geniş bir tercih skalası sunuyoruz.

Büyük bir saha ve üretim ekibine sahip bir organizasyon olarak önceliğimiz, her seviyede gelişim ve öğrenim imkanları yaratmak. Çalışanlarımıza hem teknik yetkinlikleri kazandırmayı hem de onların liderlik yetkinliklerini geliştirmeyi amaçlayan, globalden de desteklenen bir gelişim portföyü sunuyoruz. Burada sınıf içi eğitimler kadar, teknolojinin ve çalışan tercihlerinin değişmesiyle birlikte çok önemli bir öğrenme aracı haline gelen dijital platformlar da yer alıyor. Bu sene LinkedIn Learning ve GRID ile online eğitim platformumuzu daha da geliştirdik.

Eğitim yaklaşımımızın bir diğer önemli maddesi olan “birbirinden öğrenme” kapsamında tüm yöneticilerimize koçluk eğitimi vererek yıl boyunca her seviyede koçluk yapılmasını sağlıyoruz. Yüksek çalışma motivasyonu için ilk adımın “kapsayıcılık ve açık iletişim” olmasından hareketle stratejik hedeflerimizi tüm yöneticilerimizin katılımıyla gerçekleştiriyoruz. Bu hedefleri tüm çalışanlarımızla açık ve detaylı bir şekilde paylaşıyoruz. BAT’nin global olarak uyguladığı çalışan bağlılığı anketi ile çalışanlarımızın görüşlerine başvuruyoruz. Anket sonucunda geliştirmemiz gereken konuları da çalışanlarımızla birlikte belirliyor ve onların bu alanlardaki önerilerini hayata geçiriyoruz.

Çalışanlarımızla birebir iletişimde olmak, onların fikirlerini öğrenmek ve gerekli aksiyonları anında alabilmek bizim için çok önemli. Liderlik toplantılarımızdan bazıları arasında merkez ofis ve liderlik ekibini bir araya getiren “Cup of chat” toplantıları ile fabrika çalışanlarımızla bir araya geldiğimiz “Kırmızı Koltuk” toplantılarını sayabiliriz.

Bir şirketin işveren markasının başarısının, çalışanlarına yaşattığı deneyim ve dış dünyaya verdiği mesajların örtüşmesi ile doğru orantılı olduğunu düşünüyoruz. Örneğin, kendimizi “global bir firma” olarak tanımlıyoruz ve çok uluslu kültürümüzle bunu tam olarak yansıtıyoruz. BAT Türkiye olarak, globale yetenek ihraç ediyoruz, 45’in üzerinde Türk çalışanımız yurtdışında 15 farklı ülkede görev yapıyor. Aynı zamanda liderlik ettiğimiz Türkiye,
Kafkaslar ve Kuzey Afrika Bölgesi’nde de pek çok çalışanımız üst düzey rollerde veya global projelerde çalışıyor.

“Daha İyi Bir Gelecek” vizyonumuzun değerleri bu dönemin nitelikleriyle örtüşüyor

COVID-19 pandemisiyle geçen yaklaşık bir yılı geride bırakırken, şirketlerin bu süreçten çok önemli çıkarımlar yaptığını düşünüyoruz. Bu dönemde stratejilerini gözden geçiren İnsan Kaynakları ekipleri dönüşümün bir parçası olarak büyük sorumluluk aldı. Bu yeni düzende liderlik yetkinliklerinden çalışan bağlılık süreçlerine tüm çalışan süreçleri yepyeni bir bakış açısıyla gözden geçirildi.

Pandemi sonrası yeni çalışma düzeninde; çeviklik, hız, adaptasyon kabiliyeti, çalışanlara daha fazla yetki verme, çeşitlilik içeren ekipler kurma gibi liderlik özelliklerinin her zamankinden daha önemli hale geldiğini görüyoruz. Örneğin; uzaktan çalışan, yöneticisini ve çalışma arkadaşlarını daha az gören bir çalışanın, yaptığı işin büyük resimde nereye düşeceğini anlaması ve kendini ekibin bir parçası hissetmesi için yöneticisine düşen görev çok daha büyük oluyor. Diğer yandan dijital beceriler de çok önem kazandı.

BAT global olarak bu sene salgın öncesinde değişen “Daha İyi Bir Gelecek” vizyonumuz kapsamında yeniden gözden geçirdiğimiz değerlerimiz de aslında bu dönemin aranan nitelikleriyle örtüşüyor. “BAT Ethos” olarak tanımladığımız kurumsal değerlerimize baktığımızda; BAT'taki herkesin daha cesur, hızlı, yetki ve sorumluluk sahibi olmasının yanı sıra çeşitliliğe değer vermesi değerlerimizin ana çizgilerini oluşturuyor.

Uzaktan çalışma doğrultusunda değişen ekip çalışma dinamiklerini, geribildirim ihtiyaçlarını, çalışan deneyimine etki eden yeni unsurları göz önünde bulunduran yaklaşımların yanı sıra yeni normale uygun yetkinlikleri hedefleyen bir işe alım sisteminden eğitime, çalışanlara sağlanan menfaatlerden şirketin iletişim platformlarına kadar insana dair tüm süreçlerin yeniden projelendirileceğini görüyoruz. BAT İnsan Kaynakları olarak bu sürece çok hızlı bir şekilde uyum sağladık. Tüm analizlerimizi hızlı bir şekilde yaparak, kararlarımızı hayata geçiriyoruz.

Şimdi sırada daha güçlü, yalın ve hızlı organizasyon var

Değişimin bu kadar hızlı olduğu bir dünyada değişime liderlik etmediğimiz sürece rekabet avantajını korumayacağımızın farkındayız. Bu nedenle, hızla değişen pazar yapılarını, iş dinamiklerini, yeni jenerasyonun beklentilerini ve yeni çalışma modellerini yakından takip ederek, sürekli olarak organizasyon yapımızı, çalışma yöntemlerimizi ve İnsan Kaynakları politikalarımızı gözden geçiriyoruz.

10 ülkeden sorumlu bir İK Direktörü olarak, hedeflerim arasında, bölgede son yıllarda elde ettiğimiz başarıları önümüzdeki dönemde de sürdürülebilir kılmayı ve gelecekteki stratejilerimizi doğru ve etkin bir şekilde belirleyerek uygulamayı sayabilirim. Global stratejimiz doğrultusunda; İK süreçlerinde bölgemizin daha güçlü, daha yalın ve daha hızlı bir organizasyon haline gelmesini sağlamayı amaçlıyorum.

Bundan sonrası için...

Her birimiz sektörden bağımsız öyle hızlı bir dönüşümüm içinde yer alıyoruz ki ancak biz de o hızı yakalayabildiğimizde başarılı olabileceğimize inanıyorum. Buna ek olarak çok daha uzak görünen pek çok öngörü şimdiden yeni normaller halini aldı. Dijitalleşme ve Z kuşağının da iş hayatına katılmasıyla İK profesyonelleri olarak bizler için de değişim kaçınılmaz. Bu değişimi başarmak için de etrafımıza dikkatle bakmak, değişen ihtiyaçların farkına varmak, yıllardır belki de hiç sorgulamadığımız ezberleri bozmak ve bunları yaparken de birbirimizden öğrenerek ilerlemek çok önem taşıyor.
  

DERGİ

HRdergi Mayıs sayısı çıktı

SATIN AL Mayıs 2024