Soru-cevap... İK Yönetici Anketi

Anketimizi bu kez otelcilik sektörünün en başarılı İK yöneticilerinden biri olan Hilton Worldwide Türkiye Bölge İK Direktörü Sandra Gülerşen yanıtladı. Kendisine teşekkür ederiz.

1. Sizin için İnsan Kaynakları mesleğini en iyi ifade eden kelime/cümle nedir?

İnsan Hakları

2. İK fonksiyonunun değişmez ana rolünü ne olarak görüyorsunuz?

Bizim değişmez ve tek değerimiz İNSAN’dır. Öncelikli rolümüz, insana yani çalışanlarımıza değer vermektir. İlla ki, yapamayacaklarımız olacaktır ve her verdiğimiz karardan mutlu olmayacaklardır. Ancak yapılış tarzı ve iletişimimizin güven ve açıklık üzerine kurulması en zor zamanlarda dahi bize yardımcı olacak etkenlerdir. Bizlere GÜVEN duyulmasını sağlamak, asli vazifemizdir.

3. Bu işi yapmasaydınız ne yapmak isterdiniz?

Esas mesleğim, finans. O yüzden olmak istediğim yerdeyim. İnsanları seviyorum ve her biri için küçük veya büyük bir şeyler yapabilmek bana sonsuz bir haz veriyor.

4. İşinizde nasıl anılmak isterdiniz?

Sanırım, istediğim gibi anılıyorum. Bana anne diyorlar ama gerektiğinde çok katı olabilen, hukuk kurallarını ve şirket içi kuralları kendine anayasa bellemiş, objektif ve herkese eşit mesafede durabilen ancak onları daima dinleyen, anlamaya çalışan ve şefkatli bir anne.

5. İş dünyasında kahramanınız kim?

Armin Zerunyan – Hilton Worldwide – Türkiye Genel Müdürü

6. Ne tür insanlarla çalışmak istemezdiniz?

Her türlü koşuldan devamlı şikayet eden, devamlı yakınan, hiçbir şeyden memnun olmayan, her şeyi eleştirmeyi kendine görev edinen ve yüzü gülmeyen insanlardan uzak durmayı yeğlerim.

7. İşinizde sizi mutlu eden şey nedir?

İşim beni her yönüyle çok mutlu ediyor.

8. Sizi yapmış olmaktan dolayı en fazla korkutan şey nedir?

Çok düşünerek hareket eden ama aynı zamanda ölçülebilir risk alıp, sonuçlarına katlanmayı seven bir insanım. Beni korkutacak bir şey yaptığım hiç olmadı bugüne kadar.

9. İşinizde unutamadığınız bir anınız bizimle paylaşır mısınız?

Hilton Istanbul’un 50. yılı kutlamalarında başkanımızla beraber açılış konuşması yapmıştık. Çok heyecanlandığımı hatırlıyorum. Gurur vericiydi.

10. İşinizde en önde tuttuğunuz değeriniz nedir?

İnsanları sevmek, değer vermek, çok çalışmak, azimli olmak ve zorluklardan yılmamak...

11. Sizi bu mesleğe çeken şey ne oldu?

7/24 hiç durmayan ve çok hızlı akan enerji dolu bir otelde olmak...

12. Sizce, çalışanlar sizden ne bekliyor?

Herşeyden önce onları gerçekten dinlememi istiyorlar. Çünkü yapabilecek bir şeyim olduğunda mutlaka yapacağımı bilirler.

13. Patronunuz sizden ne beklememeli?

Prensiplerimden ödün vermeyi sevmem. Asla yalan söylemem. Yanıltıcı bilgi vermem. Şirket kurallarını her şeyin üstünde tutarım. Patronum benden aykırı bir davranış beklediğinde işimi kaybetme pahasına cevabım HAYIR olacaktır.

14. Emeklilik için düşünüz nedir?

Çok uzak geliyor. Hiç düşünmedim. Elim ayağım tuttuğu sürece çalışmak istiyorum.

15. Şu an üzerinde çalıştığınız size heyecan veren en önemli projeniz nedir?

2 ay kadar önce Türkiye’de var olan ve açılacak olan tüm Hilton Otelleri’nin İK Direktörü oldum. Bu benim için büyük bir onur. Bu projede başarılı olmak hayatımın öncelikli hedefi.

16. İnsan Kaynakları’nın geleceğini nasıl görüyorsunuz?

Müthiş. Günümüz İK’sı yönetim ve operasyonun can damarı durumunda. Çalışanların nabzını tutup ona göre stratejiler geliştiren, çalışma ortamının huzurlu olmasına çalışan, çalışanlarının gelişimine önem veren, kariyer planlamalarını yapan ve misafir / müşteri memnuniyetinin ancak çalışan memnuniyeti ile olabileceğini herkese anlatmaya çalışan bir departman... Dolayısıyla, karlılığın anahtarı da bizde ☺

17. İdeal çalışanı nasıl tarif edersiniz?

Şirkete karşı yüksek aidiyet duygusuna sahip, sağduyulu, çalışkan, duyduğu her şeye gerekli sorgulamaları yapmadan inanmayan, şirketine adeta kendi işiymiş gibi sahip çıkan, israftan kaçınan ve kıymet bilen bir çalışan ideal bir çalışandır.

18. İdeal yöneticiyi nasıl tarif edersiniz?

Adil, dinlemesini bilen, insana değer veren, çalışanı ile omuz omuza çalışan, güven veren, sağduyulu, doğru iletişim kurabilen, sakin kalabilen, doğru karar verebilen, yanlışlara sahip çıkan ve sorgusuz yargılamayan bir yönetici ideal bir yöneticidir.

19. Sizce, kimler İnsan Kaynakları işi yapmalı?

Her şeyden önce sabırIı ve sevgi dolu bir kişi olmalı. İşin kitap kısmı öğrenilir ama karakter değişmez.

20. İşinizin sevmediğiniz tarafı nedir?

Sihirli bir değneğimin olmayışı!

21. Hangi mesleği kesinlikle yapmayı düşünmezsiniz?

Sanırım, pilot olamazdım. Tüm yolcuların hayatından sorumlu olmak çok ürkütücü olmalı.

22. İnsan Kaynakları’nı İstanbul’un bir semtine benzetseydiniz, bu semt neresi olurdu?

Eminönü ☺

 

DERGİ

HRdergi Nisan sayısı çıktı! İyi okumalar

SATIN AL Nisan 2024