Sanayide genç istihdamı artırmayı hedefliyoruz


 

Özlem İnce
ASAŞ İnsan Kaynakları Direktörü

Geleceğimizi emanet edeceğimiz genç nesil bugün teknolojinin de yardımıyla eski nesillere oranla daha gelişmiş imkânlarla yetişiyor. Üniversite mezunu yetenekli gençlerimiz bir yandan kendine en uygun kariyer olanaklarını ararken diğer taraftan da şirketler onların bu yetkinliklerini en iyi biçimde değerlendirmek için tüm imkanlarını kullanıyor.  1990 yılında kurulan ASAŞ, bugün Akyazı- Sakarya bölgesinde son teknoloji ile donatılmış 5 üretim tesisi ve 3 binin üzerinde çalışanıyla Türkiye’nin en önemli sanayi kuruluşları arasında yer alıyor. ASAŞ olarak yetenekli ve potansiyeli yüksek gençlerimiz için başarılı bir kariyer hayatının ilk durağı olmak için çalışıyoruz. 

Sektörün bakanlık onaylı ilk Ar-Ge merkezine de sahip olan bir şirket olarak; üretim alanındaki tecrübemizi tasarım ve Ar-Ge çalışmalarıyla sürekli geliştirerek birçok sektör için yenilikçi ürünler sunmaya devam ediyoruz. Alüminyum profil, kompozit panel, alüminyum yassı mamul, PVC kapı ve pencere sistemleri, alüminyum bayrak ve aydınlatma direkleri, alüminyum kapı, pencere ve giydirme cephe sistemleri, panjur sistemleri, garaj kapıları ve motor kontrol sistemleri alanlarında zengin bir ürün yelpazesine sahibiz. Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu 2021 sıralamasında ise 54’üncü sırada yer alıyoruz. 

ASAŞ’ta gençlerimizi meslek sahibi yapmanın ötesinde sanayide yetişmiş nitelikli iş gücü ihtiyacını karşılamak için iki büyük kariyer programımız bulunuyor.  Gençlerin istihdamına çok önem veren bir şirket olarak başarılı gençlerimizin sanayi alanında ülkemizi temsil edecek projelerin içinde olması bizim için çok önemli. Bu nedenle Geleceğe Sağlam Adımlar ve Genç ASAŞlılar adını verdiğimiz programlarımızla hem bünyemizde çalışan hem de yeni iş imkanları arayan gençlerin yetkinliklerini artırmaya yönelik çalışmalar yapıyoruz. 

Yeni mezun genç yeteneklerin kariyerlerine yön veriyoruz

Geleceğe Sağlam Adımlar projemizle gençlerimizin kariyer gelişimlerinde rol almanın yanı sıra farklı rollere nitelikli ve şirket kültürünü benimseyen çalışanları yetiştirmeyi hedefliyoruz. Üniversiteden yeni mezun veya bir yılın altında iş deneyimi olan adayların katılabildiği bu programla tercihen makine, metalurji ve malzeme, endüstri mühendisliği bölümlerinden mezun olan ve iyi derece İngilizce bilgisine sahip gençlerimizin rotasyonlarla farklı departmanlarda çalışmalarına imkân vererek iş deneyimi kazandırıyoruz. 

16 ay süren kişisel ve teknik eğitimlerin yer aldığı bu programımızla, gençlerimize yeteneklerine en uygun alanlarda istihdam olanağı sağlamakla birlikte kariyerlerine yön verme yolculuğunda da yanlarında oluyoruz.  Ayrıca kişisel farkındalıklarını artırarak, rotasyonlarla farklı departmanlarda tecrübe kazanımı, kurum içi ve dışı eğitimler ve projelerde yer alma imkânı tanıyoruz. 

Şirket içindeki gençlerimizin kariyer yolculuklarını destekliyoruz 

Gençleri hedefleyen bir diğer programımız ise Genç ASAŞlılar. Halihazırda ASAŞ bünyesinde çalışan genç yeteneklerin başvurabildiği bu programla, kişilerin yetkinliklerini geliştirerek kariyerlerine yön vermeyi hedefliyoruz. Çalışanlarımızı kariyer yolculuklarında desteklemek, yetkinliklerini geliştirmelerine ve parlatmalarına olanak tanımak amacıyla gerçekleştirdiğimiz genç yeteneklerin başvurabildiği bu gelişim programında sağlanacak kariyer koçluğu, kişilik envanteri ve 360° geri bildirim üzerinden farkındalık artırma en önemli avantajlarımız.  Bunun yanı sıra müdür ve üzeri seviyede iş izleme, yönetim kurulu ve genel müdür ile toplantılar da gençlerin vizyonlarını geliştirmelerine yardımı oluyor. Genç ASAŞlılar programıyla amacımız farklı iş merkezleri ve bölümlerde çalışan kişilerin birbirleriyle etkileşimlerinin, genç çalışanlarımızın şirketteki bilinirliğinin artırılması ve çalışan aidiyetini artırmak. 9 ay süren programa başvurabilmek için İngilizce yeterliliğinin ve performansının belli bir seviyede olması gerekiyor.

Geleceğe Sağlam Adımlar programına başvurular Mayıs ayında başladı

Genç istihdamının şirketimiz için en önemli kaynaklarından bir olan Geleceğe Sağlam Adımlar programı katılımcılarımız için 16 aylık bir gelişim yolculuğu sunuyor. 2021 ve 2022 yılında programa katılan ve mezun olan arkadaşlarımız çalışmaya başladı. Eylül 2022’de başlayan programımız ise Ocak 2024’e kadar devam edecek. 2023 Eylül ayında açılacak yeni programımız için de Mayıs ayından itibaren yeni mezunların ve 2 yıla kadar tecrübesi olan gençlerimizin başvuruların almaya başladık, başvuru sürecimiz hala devam ediyor.

İnsan kaynakları stratejimizde kapsamında her çalışanımızı bir değer olarak görüyor, çalışanlarımızın potansiyeline ve yetkinliğine olan inançla hareket ediyoruz. Bu kapsamda, başarılı olan çalışanlarımıza şirket içinde yeni kariyer olanakları sunuyoruz. Çalışanlarımıza fırsat eşitliği temelinde, atama, iş zenginleştirme, rotasyon ve terfi olmak üzere yatay ve dikey kariyer olanakları sağlayarak çalışanlarımızın yeni kariyer alanlarında ASAŞ Akademi ile gelişimlerini destekliyoruz. İşe alım süreçlerimizde ise değerlerimizle uyumlu, şirketimizin geleceğine birlikte yön verebilecek takım oyuncularını dahil ederek birlikte yeni başarılara imza atmayı hedefliyoruz.

Çalışanlarımızın mutluluğuna önem veriyoruz

Kurum olarak; mutlu çalışanın verimli çalışan olacağına inançla hareket ediyoruz. Çalışma hayatının sadece iş yeri sınırları içerisinde olmadığının bilinciyle, çalışanlarımızın aile ve yakınlarının da hayatlarına dokunduğumuzun farkındayız. Toplumsal sosyal sorumluluk bilincimiz ve kapsayıcılık ilkemiz doğrultusunda çalışanlarımızın gelişimini desteklerken hem ailelerinin ve hem de bölge halkının refahına katkı sağlamaya devam ediyoruz. 

ASAŞ olarak; 
•    Çocuklarımızın, geleceğin bireyleri olacağının farkındalığıyla; sosyal gelişimlerine katkı sağlaması ve hayatlarında başarılı olabilmeleri için lisanslı sporculardan oluşan sadece ASAŞ çalışanlarının çocuklarının değil bölge halkının çocuklarının da dahil olabildiği ASAŞ Basketbol Kulübü’nü kurduk. 

•    Birçok alanda ilklere ve enlere imza atan projelerimizden biri olan “Altın Top” projemiz ile bebek sahibi olmak isteyen çalışanlarımıza tüp bebek konusunda destek oluyoruz.

•    Kadın istihdamını önemsiyor ve gücümüzü kadınlarımızdan alıyoruz. Birçok alanda olduğu gibi bu kapsamda; KAGİDER (Kadın Girişimciler Derneği) Fırsat Eşitliği Modeli Sertifikası'nı alan sektördeki ilk şirketiz. 

Yaptığımız tüm bu İnsan Kaynakları uygulamalarının bağımsız bir şirket olan Deloitte tarafından düzenlenen ‘En İyi Yönetilen Şirketler’ (Best Managed Companies) programının 2021 yılı Türkiye kazananları arasında yer almanın haklı gururunu yaşıyoruz.

 

DERGİ

HRdergi Mayıs sayısı çıktı

SATIN AL Mayıs 2024