Gözden kaçan yeteneği bulabileceğiniz 4 yer


Global ekonomi en durağan dönemlerinden birini yaşarken hala deneyimli adaylara talep var, peki bu yetenek arayışında nitelikli çalışanları nasıl bulacağız? Başarılı bir işe alım stratejisi, mevcut işe alım zorluklarını; geçmişin çözümlerini uygulayarak çözemeyeceğinizi kabul etmekle başlar. Çoğu şirket aynı dar aday grubu için rekabet eder, ancak diğerlerinin olmadığı yerlerde yetenek avlayarak avantaj elde edebilirsiniz.

Daha az yaygın olan yetenek kaynakları nelerdir?

Yeni üniversite mezunları

Her yıl çok sayıda yeni üniversite mezunu, anlamlı bir işe başlamak ve kariyer nişlerini bulmak için can atarak sokaklara çıkıyor. Deneyim eksikliğinden dolayı genellikle şirketlerden dirençle karşılaşıyorlar. Tarihsel olarak, pek çok şirket, katkılarının asgari düzeyde olacağına inanarak yeni mezunları riske atmadı. Bu acemi çalışanlar eğitilebilir, dayanıklıdırlar ve iş için gereken becerilerde ustalaşabilirler. İşverenler, kolejler ve üniversitelerle ekip kurabilir, yetenek havuzunu değerlendirmek için sahaya gidebilir ve mezunları henüz üniversitedeyken organizasyona dahil etmek için staj/işe alım programları başlatabilir. Şirketin yetenek havuzuna, uzmanlığına ve yedekleme planlamasına fayda sağlayabilir.

Yaşlı çalışanlar

AARP, 50 yaş üstü işçilerin ABD'deki temel işgücünün %37,3'ünü oluşturduğunu bildiriyor. Yine de kurumsal Amerika'da güçlü bir temsile sahip olsa bile anketler, her 5 yaşlı çalışandan 3'ünün işyerinde yaş önyargısı yaşadığını gösteriyor. Bu grup ayrıca Covid ile ilgili işten çıkarmalardan genç meslektaşlarına göre daha fazla etkilendi. Bugünün yaşlı çalışanı, endüstri bilgisi, becerileri ve nitelikleri açısından yeri doldurulamaz bir varlıktır. İşyeri mekaniğine hakimdirler ve onlarca yıllık organizasyonları şekillendirerek sayısız başarıya imza atmışlardır. Halihazırda zengin bir iş zekasına sahipler, o halde neden onların şirket için değer kattığını ve sonuçları iyileştirdiğini düşünmüyorsunuz? Dikkatli bir planlamayla, yaştan bağımsız olarak nitelikli çalışanları işe alabilir ve yetiştirebiliriz.

İş gücüne yeniden giren adaylar

Pek çok insan, çeşitli nedenlerle kariyerleri boyunca devamsızlığı seçer. Bazıları çocuklara, ebeveynlere bakmak veya girişimcilikle ilgili diğer ilgi alanlarının peşinden gitmek için işgücünden ayrılıyor. Öncelikler değiştikçe ve işgücü piyasasına yeniden girdikçe, genellikle hizmetteki boşlukları nedeniyle isteksiz işverenler tarafından karşılanırlar. Neyse ki, bu işçilerin büyük çoğunluğu, küçük bir eğitim ve öğretimle beceri ve bilgi birikimini kolayca edinebilir ve genellikle bir şirkete girdiklerinde yeni bir bakış açısı sağlayabilir. Geçmişte, ‘özgeçmişlerdeki boşluklar’ iş arayanlar için felaket anlamına geliyordu, ancak şimdi birçok şirket nitelikli işgücünü pazara geri döndürmede başarılı oluyor.

Hayatta ikinci şansı arayan insanlar

ABD'de 70 milyonun üzerinde sabıka kaydı olduğu tahmin ediliyor. Sabıka geçmişi olan her 3 kişiden 1'i anlamlı bir iş bulmak için mücadele ediyor. Son yıllarda birçok şirket, şiddet içermeyen suçlulara ikinci bir şans vermek için işe alma uygulamalarını değiştirdi. Daha önce hapse atılmış kişiler için yeni kariyer yolları açmak yalnızca bu kişilere yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda kuruluşun işgücü açığını da azaltır. Çoğu şirket, şiddet içermeyen sabıka kaydı olan çalışanlarının da aynı şekilde performans gösterdiğini söylüyor. İkinci şans işe alma, işsizliği ve yeniden suç işleme oranını azaltarak işçiler, işverenler ve toplum üzerinde önemli bir etki yapabilir.

Markanızdan yararlanın

Şirket markanızda güç var. Kuruluşların yaşadıkları ve çalıştıkları yerel topluluklarda aktif olmaları gerekir - hayır kurumları, profesyonel dernekler, web seminerleri ve ağ oluşturma etkinlikleri etkili işe alım araçlarıdır ve görünürlük sağlar. Şirketinizde iş başvurusunda bulunan kişiler, markanızın ne anlama geldiğini anlamalıdır. Araştırmalarını Glass Door ve diğer sitelerde yaptıklarından emin olabilirsiniz. İncelemeler çevreniz hakkında ne söylüyor? Değerlerinizin olumlu bir şekilde öne çıkmasını sağlayın.

Geleneksel yöntemlere meydan okuyun

Yöneticilerin yaklaşık %41'i işgücü sorunlarının şirketlerinin operasyonlarını olumsuz etkilediğini söylüyor. Şirketlerin yetenekleri çekme konusunda becerikli olmaları gerekir. Önceki işe alım yöntemlerine meydan okumalı ve genellikle gözden kaçan aday kaynakları dikkate almalıdırlar. Peki siz doğru çalışanları bulmak için bundan sonra hangi olası olmayan kaynakları dikkate alacaksınız?
 

DERGİ

HRdergi Mayıs sayısı çıktı

SATIN AL Mayıs 2024