Sağlıklı ve mutlu yaşama bilinci her yerde!

 
İnsan doğası gereği bireyler mutlu oldukları yere daha fazla bağlanırlar.
Biz de Pfizer Türkiye’de keyifli ve açık iletişimle fikirlerin özgürce ifade edildiği
bir ortam oluşturmak için çalışıyoruz.
Ve bakın neler yapıyoruz...

Bahar Özen Şansal
Pfizer Türkiye ve Kafkaslar İnsan Kaynakları Direktörü

Geniş bir kavram olan kurum kültürü, “organizasyonun iklimi”ni oluşturan en etkili öğedir. Çalışanların ne düşündüğü, ne hissettiği ya da ne şekilde davrandığını göstermenin yanı sıra, değerler, inançlar ve davranışların da içinde bulunduğu bir bütün olarak da tanımlanabilir.

Çalışanlar arasında birlik ve beraberlik oluşturmayı hedefleyen kurum kültürü, bir şirkette motivasyonu ve verimliliği artırmanın yanı sıra kişilerin birbirleriyle olan ilişki, iletişim ve etkileşim biçimini belirler, çalışanlara organizasyona aidiyet hissi verir. Çalışanlar arasında sinerji yaratmanın yanı sıra şirketin benimsemiş olduğu temel inanç ve değerlere bağlılık yaratır.

Pfizerliler’in “Bi Fikri Var”

İnsan doğası gereği bireyler mutlu oldukları yere daha fazla bağlanırlar. Biz de Pfizer Türkiye’de keyifli ve açık iletişimle fikirlerin özgürce ifade edildiği bir ortam oluşturmak için çalışıyoruz. Bunun için daha verimli, daha keyifli bir çalışma ortamı ve daha yenilikçi bir Pfizer için neler yapılabileceğini doğrudan çalışanlarımıza soruyoruz. Pfizerliler, çalışma ortamı ve çalışma uygulamaları hakkındaki yaratıcı fikirlerini intranet ana sayfadaki Bi Fikrim Var! sayfasına girerek paylaşabiliyorlar.

Şimdiye kadar esnek çalışma saatleri, doğum günlerinde çalışanlara izin verme, şirket genelinde öğlen aralarında müzik yayını yapılması ve sahada kullanılan raporlama sistemleri gibi örnek verebileceğimiz çok çeşitli konuda öneriler aldık, bunların büyük bir kısmını da hayata geçirdik.

Ortaköy merkezde bir bisiklet parkı!

Bunların dışında Pfizer'in global olarak başlattığı ve Türkiye'de “Sen Çok Yaşa” adıyla yürüttüğümüz program kapsamında sağlıklı beslenme, meditasyon egzersizleri, sporla yaşam gibi uygulamalarımızı bu sene hayata geçirmeye başladık. Pfizer “Sen Çok Yaşa” diyerek bireylerde sağlıklı ve mutlu yaşama ve yaşlanma bilincini geliştirmeyi ve hastalık bilinçlendirme, doğru yaşam tercihleri, koruyucu önlemler gibi pek çok konuda insanların daha iyi, dolu dolu ve sağlıklı yaşamak için ihtiyaç duydukları bilgileri sunmayı hedefliyor. Bu kapsamda bizlere Bi Fikrim Var! platformu üzerinden gelen fikri değerlendirerek Ortaköy merkezimizde bisiklet parkı uygulamamızı hayata geçirdik.

Şirket bünyesindeki farklı inanç, değer, tutum ve anlayışa sahip çok sayıda bireyin bir arada var olmasını sağlayan organizasyon kültürü, çalışanların şirketi sahiplenmelerini sağlamak açısından önem taşıyor. Bizler Pfizer’de dünyanın en önemli işi, yani sağlık için çalışıyoruz. Bu nedenle bizim paydaşlarımız ve onların ihtiyaçları da çok özel... Bu, bizim onlarla en verimli işbirliklerini yapabilmemiz için kendi içimizde birbirimizi ve şirketimizi sahiplenme duygusunu harmanlayan bir kurum kültürünü oluşturmamızı gerektiriyor. Takım ruhu içerisinde, bireylerin hem takım hem de birey olarak işlerini, şirketlerini ve takımlarını sahiplenmelerinin esas olduğuna inanıyoruz.

İşimizi geliştirmek için gerekli adımları Pfizer’in belirlediği temel ilkeler doğrultusunda atarken insan sağlığına hizmet ettiğimizi unutmadan, insan sağlığını her şeyin önünde gören kaliteli hizmet anlayışı çerçevesinde çalışmak bizim için çok önemli. Ülkemizde kurulduğu yıl olan 1957’den bugüne köklü ve başarılı geçmişinin arkasında güçlü bir insan kaynağı yattığının farkında olan Pfizer Türkiye, her vesileyle bu farkındalığı çalışanlarına yansıtmaya çalışıyor. Böylece çalışanlar hem iyi, hem zor zamanlarda Pfizer vizyon, misyon ve değerlerine bağlı kalarak, bu değerlerden vazgeçmiyor.

“Sahiplen”menin önemi

Pfizer’de biz bir takım ruhu oluşturmak için OWN IT! (SAHİPLEN!) adını verdiğimiz bir çalışma kültürü benimsiyoruz. Daha sağlıklı bir yaşam için çalışmaya “var mısınız?” diye sorulduğunda herkesin içtenlikle “varız” diyeceği bir ekip ruhu oluşmasını sağlıyoruz. Performansımızı geliştirmek için geleneksel iş modellerinin ötesine geçebiliyoruz.

Böyle bir organizasyon kültüründe yöneticilerin rolü oldukça önem taşıyor. "Sahiplen!" Kültürünün farkındalığını, kültür bileşenlerinin tüm insan ve iş süreçlerine yerleşmesini, şirket içi bağlılığı ve sahiplenmeyi desteklemek yöneticilerimizin iş tanımlarının önemli bir parçası... Bu kültürü desteklemelerinin, uzun vadede “burada işleri böyle yaparız“ın tanımını oluşturacağına ve iş sonuçları elde etmemize yardımcı olacağına inanıyoruz. İş stratejimizin yürütülmesinde yöneticiler eşsiz bir rol oynuyor, kültür ise bunun gerçekleştiği ortamı yaratıyor.

Pfizer yöneticileri ekiplerinde “OWN IT!”'i hayata geçirmek için neler yapıyorlar?
Sahiplenme Kültürü" ile uyumlu davranışları etkin bir şekilde örnek alıyor, bu tarz davranışlara takdir ve destek veriyorlar.
Gelişim alanlarını öngörüyor ve aksiyon alıyorlar.
Başarı hikayelerini bularak bunları ekip üyeleriyle paylaşıyorlar.
“OWN IT!” ve Pfizer’in değerleri arasındaki bağlantıyı kurmada ekibe rehberlik ediyorlar.

Özetleyecek olursak, sağlık için çalıştığımızı bize sürekli hatırlatan Pfizer değerleri ve sorumluluk duygusu, şirket içerisinde benimsediğimiz OWN IT! Sahiplenme kültürümüzün özü ve çalışma şeklimizin temelidir. Önemli olan tüm çalışanların dürüstlük ve bütünlükten ödün vermeden ve yaptıkları her işte yüksek Pfizer standardını korumasıdır.

DERGİ

HRdergi Mayıs sayısı çıktı

SATIN AL Mayıs 2024