Pera’nın büyüsüyle sanata doymak isteyenlere…

İstiklal Caddesi’nin merkezinde konumlanan, kültür, sanat, eğlence, gastronomi ve modaya ev sahipliği yapma arzusu ile yola çıkan yaşam merkezi Grand Pera, Emek Sahnesi ve teleskopik oturma düzenine sahip tiyatro salonunda Nisan boyunca renkli etkinliklere ev sahipliği yapıyor. 

Ünlü Alman ozanı ve oyun yazarı Johann Wolfgang von Goethe'nin dünya klasikleri arasında önemli bir yer tutan eseri Faust’un, tiyatro uyarlaması Emek Sahnesi’nde izleyicilerle buluşuyor. Geleneksel ve çağdaş müzik kavramlarını bir araya getiren “İstanbul Modern Folk Müziği” ile “İstanbul Devlet Türk Halk Müziği” konseri de müzikseverlere keyifli dakikalar yaşatacak konserler arasında ön plana çıkıyor. 

Operanın genç yeteneklerinin performanslarıyla beğeni kazanan “Operanın Geleceği Genç Yetenekler Pera’da” konseri ile ses ve saz sanatçılarından oluşan “İstanbul Devlet Türk Müziği Araştırma ve Uygulama Topluluğu” da eserleriyle dinleyicilerle bir araya geliyor. 

Nisan ayı kültür sanat takvimi 

4 – 27 Nisan Saat: 20.30 Faust (Tiyatro): Oyun Doktor Faust’un sınırlı yaşamın acısından kurtulmak için bir cadının verdiği iksiri içmesi ve gençleşmesiyle, Gretchen adında güzel bir kızla yaşadığı aşkı anlatıyor. 

10 Nisan Saat: 20.00 İstanbul Modern Folk Müziği (Konser): Toplamda 30 üyeden oluşan Geleneksel ve Çağdaş Müzik kavramlarını bir araya getiren “İstanbul Modern Folk Müziği” topluluğu müzik severlere Türk ve Batı enstrümanlarından oluşan eserler sergiliyor. Genel olarak repertuvarlarında Türk Halk Müziği, Klasik Türk Müziği, Klasik Batı Müziği ve dünya müziklerinden oluşan eserler yer alıyor. 

11 Nisan Saat: 20:00 İstanbul Devlet Türk Halk Müziği (Konser): Osman Yurdal Tokcan’ın yönetmenliğinde çalışmalarını sürdüren “İstanbul Devlet Türk Halk Müziği” topluluğu programlarında geniş bir repertuvara yer vermekte olup, klasik ve aynı zamanda modern anlayışla yazılmış eserleri de sunuyor.

17 Nisan Saat: 20:00 “Operanın Geleceği Genç Yetenekler Pera’da” (Konser): Operanın genç yeteneklerinin sergileyeceği renkli performans Grand Pera’da müzik severlerle buluşuyor.

20 Nisan Saat: 20.00 “İstanbul Devlet Türk Müziği Araştırma ve Uygulama Topluluğu” (Konser): Beş kadın, üç erkek ses ve on iki saz sanatkarından oluşan topluluğun sanat yönetmenliğini Dr. Murat Salim Tokaç gerçekleştiriyor.

DERGİ

HRdergi Temmuz - Ağustos sayısı çıktı! İyi okumalar...

SATIN AL Temmuz - Ağustos 2024