Yeni nesil liderliğin şifrelerini konuştuk!

Dünya büyük bir dönüşüm içinde. Bu dönüşüm iş dünyasına da yansıyor: Gündemimizde Endüstri 4.0, dijitalleşme, büyük veri ve çeviklik gibi kavramlar var. Şirketler hızlı bir biçimde geleceğe hazırlanma çabası içinde. Peki ya liderler? Önümüzdeki dönemde hangi liderlik yetkinlikleri daha fazla gündemde olacak? Liderlik beceri setlerinin nasıl düzenlenmesi gerekiyor? Liderlik gelişim programlarının içeriğinde neler olmalı? 

HRdergi olarak 20 Mart 2018’de ilk kez düzenlediğimiz “Yeni Nesil Liderlik Zirvesi”nde, bu çalışmaları başlatmış olan önde gelen şirketlerin yöneticilerinden ve konuyu odağına alan danışmanlardan, şirketinizi geleceğe hazırlayan liderlerin geleceğe nasıl hazırlanması gerektiğini dinledik.

Açılış konuşmasını, 21 yıldır çok sayıda şirkete doğru lideri kazandıran, sayısız profesyonelin kariyer gelişimine katkı sağlayan “2023 Lideri” kitabının yazarı ve Amrop Türkiye Kurucu Ortağı Prof. Dr. Yeşim Toduk gerçekleştirdi.  ‘Değişen Liderlik?’ başlıklı konuşmasıyla dijital çağda liderlik konusuna ve bu liderlik için gereken yetkinliklere değinen Toduk; yaratıcılığın, inovasyonun, network’ün, dijital kabiliyetlerin ve kişiselleştirmenin yeni nesil liderliği belirleyen temel yetkinlikler olduğunun altını çizdi. Yeşim Toduk geleceğin dünyasını, çalışana vizyon katan, inovatif, açık iletişim ve iş birliği kurabilen Sahici Lider’in belirleyeceğinin altını çizdi.

DenizBank İnsan Kaynakları ve Deniz Akademi Genel Müdür Yardımcısı Yavuz Elkin #nofilter’ başlıklı konuşmasıyla zirvede söz alan isim oldu. Konuşmasında son dönemlerin en ilgi çekici dizilerinden olan La Casa De Papel’in üzerinden liderliğe değinen Elkin, yeni nesil iş dünyasının esnek ve çevik olabilen, ilham veren, kurum kültürünü devam ettiren ve hatalardan korkmayan #nofilter liderlerden oluşacağını ifade etti.

LC Waikiki Kurumsal Akademi Direktörü Gülperi Tandar ‘Geleceği İnşa Eden Liderlik Uygulamaları’ başlıklı konuşmasında, LC Waikiki olarak geleceğin mimarı olarak gördükleri liderlere yönelik gerçekleştirdikleri öğrenme ve gelişme stratejilerinden bahsetti. Tandar, bu stratejiler sayesinde liderlerde anlam uyandırmayı, onların donanımını güçlendirmeyi ve bağlılıklarını artırmayı misyon edinerek geleceği her gün yeniden inşa ettiklerini dile getirdi.

Zirvede, ‘Çevik Liderlik Kültürü ve Uygulamaları’ başlığıyla söz alan isim Sabancı Holding İnsan Kaynakları Direktörü Berrin Yılmaz oldu. Konuşmasında yeni nesil liderliği ‘çevik liderlik’ ile bağdaştıran Berrin Yılmaz; hızlı, esnek, kurum kültürü ile uyumlu, odaklanabilen ve ekibi ile hareket eden liderlerin geleceğin iş dünyasını kuracak ‘liderler’ olacağını anlattı.

Egon Zehnder Yönetici Ortağı & Danışman ve Yazar Murat Yeşildere, BT Müzik ve Sahne Sanatları Kurucusu Dr. Benal Tanrısever ile birlikte gerçekleştirdikleri ‘Notalardan Yükselen Liderlik’ oturumlarıyla katılımcılara farklı bir tat yaşattı. Liderliği, müzik ve orkestra yönetiminden esinlenerek anlatan Tanrısever ve Yeşildere, liderlikte olması gereken ahenk, denge ve kuralların tıpkı orkestra yönetimindeki gibi yaratıcılığı engelleyen değil tam tersi destekleyen etkenler olduğuna dikkat çekti.  Tanrısever; bir orkestra şefinin liderliğinin ancak orkestrası kadar iyi olabileceğini belirtirken Yeşildere de iş hayatında karşılaştığımız liderlik neyse sanatta ve siyasette de o olduğunun altını çizdi.

‘360° Yeni Nesil İK: Yeni Nesil İK Uygulamaları, Geleceğin Liderlerini Şekillendiriyor’ başlıklı konuşmayı gerçekleştiren isim Roche Türkiye İnsan Kaynakları Direktörü Özlem Salur oldu. Konuşmasında, yeni nesil liderlerin her geçen gün değişen özelliklerine ve kurumlardan beklentilerine değinen Salur, bu değişime ayak uydurmak için kurumların gerçekleştirmesi gereken süreç ve stratejilerden bahsetti. Özlem Salur bu stratejilere örnek olarak Roche içerisinde yarattıkları değişimleri, 360° güncellemeleri ve gelişim planlamalarını anlattı.

Tüm dünyada liderlik fabrikası olarak bilinen P&G’nin yeni nesil liderlik projeleri ve çalışmalarını merak etmeyen yoktur. P&G İnsan Kaynakları Direktörü Bilgehan Ergenekon Bilen merak edilen o süreç ve çalışmalara ‘Yeni Nesil Liderlik için İklimi Yaratmak’ başlıklı oturumunda değindi. İşe alımdan her seviyedeki yöneticilere kadar liderlik gelişimine dair P&G’nin en yenilikçi uygulamalarını anlatan Bilen, hedeflerinin sadece sayısal başarıyı değil, insanı da başarıyla yöneten liderler yetiştirmek olduğunu belirtti. 

Tekfen Holding İnsan Kaynakları Grup Şirketler Direktörü Erhan Hersek ‘Vazgeçilmez 7’ başlıklı konuşmasında, başarılı bir liderde olması gereken 7 özelliği anlattı. Peki neler bu Vazgeçilmez 7? ‘Geliştirme, Önemseme, İlham Verme, Önderlik Etme, Gelişim, Keşfetme, Yenilik Yapma & İyileştirme…’ Liderin neyi ne kadar yaptığının değil, neyi nasıl yaptığı ve yaptığı şeyin nasıl bir fark yarattığının önemli olduğuna değinen Hersek, liderlerin bu yedi özellik olmadan yeni nesil iş dünyasında ayakta durabilmesinin mümkün olmadığını vurguladı.

Zirvenin kapanışı HRdergi Genel Müdür Yardımcısı Ülgen Özmen Kuru’nun moderatörlüğünü üstlendiği ‘Yeni Nesil Liderlik Gelişim Eğitimleri Nasıl Tasarlanmalı?’ başlıklı panel ile gerçekleşti. High Dreams Kurucusu ve Liderlik, Takım ve ICF Mentor Koçu Aylin Bozkurt Tüzmen (MBA, PCC, ACPC), Koç Üniversitesi İşletme Enstitüsü Yönetici Direktörü Nida Bektaş ve Vodafone Türkiye Eğitim ve Gelişim, Red Academy Kıdemli Yöneticisi Pınar Şimşek’in panelist olarak söz aldıkları panelde, yeni nesil liderlik gelişim eğitimlerinin nasıl tasarlanması, kurumların bu konuda nasıl bir organizasyonel yapı kurması ve hangi stratejileri hayata geçirmeleri gerektiği konuşuldu. 

DERGİ

HRdergi Mayıs sayısı çıktı

SATIN AL Mayıs 2024