Mavi Yakalılar’ın yönetimine dair her şey...

 HRdergi olarak 9. Mavi Yakalılarda İK Yönetimi Zirvesi’ni
3 Haziran tarihinde BNB training+consultancy’nin Resmi Sponsorluğu’nda
Sheraton Grand İstanbul Ataşehir Hotel’de düzenledik. Zirvede, birbirinden başarılı uygulamalar ve ilham verici fikirler paylaşıldı.

Dünya hızla değişirken; bu değişim mavi yakalı çalışanların kullandıkları teknolojilere, aldıkları eğitime ve doğal olarak beklentilerine de yansıyor. Günümüzde ancak doğru bir seçimle, doğru bir gelişim yaklaşımıyla ve performans yönetimiyle en yüksek verimin alınabildiği bu çalışan grubunu yönetenler, zirvemizde bir araya geldi.

9. Mavi Yakalılarda İK Yönetimi Zirvesi’nde “Mavi Yaka yönetiminde çözüm önerileri” başlığıyla Şişecam Topluluğu Endüstri İlişkileri Direktörü Av. Dr. Ertan İren, “Davranışa Dönüşen Mavi & Gri Yaka Liderlik Programları” başlığıyla BNB training+consultancy Kurucusu Bayram Ünal, “Vardiya Amirleri Liderlik Gelişim Programı” başlığı ile Nestlé Gıda’dan Özlem Baş Bayraktar, “Mavi Yaka uygulama örneği - EVYAP Holding” başlığı ile EVYAP Şirketler Grubu Global Tedarik Zinciri, İK ve Ücretlendirme – Yan Haklar ve Bordro Yönetiminden Sorumlu Kıdemli Müdürü Bekir Arıcak, “Eczacıbaşı TÜG’de Mavi Yaka İK Uygulamaları” başlığı ile Eczacıbaşı Tüketim Ürünleri Grubu Teknik ve Tedarik Zinciri Kadrolarından Sorumlu İK Müdürü Sinem Kıranta, “Mavi’den Siyah’a, Siyahtan Gökkuşağına: Rengarenk” başlığı ile DB Positive Algı Yönetmeni / Eğitmen Evren Çolak, “Güçlendirilmiş mavi yaka liderler” başlığı ile Betek Boya İK Direktörü Tuğba Çörtelekoğlu, Betek Boya Üretim Direktörü Barış Haznedar ve Adisa Danışmanlık Eğitmen & Danışmanlarından Emrah Demiral, “Sosyal medyanın endüstri ilişkileri hayatına getirdikleri” başlığıyla Ford Otomotiv Endüstri İlişkileri ve İmalat İK Müdürü Ali Rıza Aksoy, “Çalışanlarla Başarma” başlığıyla VİKO İnsan Kaynakları ve Kurumsal Gelişim Direktörü Mutlu Kutlu ve “İK ile gelen değişimin şirket hayat eğrisindeki rolü” başlığıyla Yonga Mobilya Fabrika Müdürü Gökhan Sertdemir konuşmacı olarak deneyimlerini paylaştı.

Beni Ne Motive Eder:
5 kimlik, 23 motivatör..
.

Zirvede ayrıca HRdergi Kurucu Ortağı & Genel Müdürü, Beni Ne Motive Eder® Master Sertifikalı Eğitmeni Alper Toper de “Beni Ne Motive Eder” başlığı ile bir konuşma yaptı.

Türkiye yayın haklarını aldığımız “Beni Ne Motive Eder –Tutkularınızı İşinize Katın” kitabında yer alan, 10 yıl boyunca 850.000 kişi arasında yapılan bir araştırma sonuçlarını katılımcılarımızla paylaşan Toper, 23 kimlik ve 5 motivatörün belirlenmesinin çalışan bağlılığı, yetenek yönetimi ve ödüllendirme konusundaki etkilerine değindi.

DERGİ

HRdergi Mayıs sayısı çıktı

SATIN AL Mayıs 2024