Liderler için pandemi sonrası teknolojide manzara ne olacak?


Teknoloji ortamını ve bize fayda sağlayacak daha fazla dönüşüm ve araç sunan hibrit liderler artık ‘istenilen’ liderler olacak.

İnovasyonun, en sıkıntılı anlarda geliştiğine inananlardanım. Teknoloji her zaman hızlı bir büyüme sektörü olmuştur ve pandemi, teknolojinin benzeri görülmemiş bir oranda hızlanmasını zorladı. Neredeyse bir gecede, işte ve oyunda hayatlarımıza devam etmemizi sağlayacak ürünleri yineleme sorumluluğu teknoloji kurucularına ve yeni çağın hibrit liderlerine verildi; bu duruma gelmeleri de sürpriz olmadı.

Pandemi sonrası bir dünyaya hızla ilerleyerek yeni normalimize başarıyla geçtik; Bunun için teşekkür etmemiz gereken bir teknolojimiz var. Hayatımızın birçok alanı sonsuza dek değişti: Nasıl iletişim kurduğumuz, iş birliği yaptığımız, seyahat ettiğimiz, ebeveynlik yaptığımız, tükettiğimiz ve daha fazlası.

Günümüz piyasasının değişen koşullarına adapte olurken ve profesyoneller teknoloji endüstrisinin bu kadar uzun süredir sahip olduğu ivmenin hibrit bir işyerinde sürdürülebilir olup olmadığını tartışırken, ben gelecek hakkında olumlu düşünenlerdenim. Bu amaçla, teknoloji endüstrisinin nereye gittiğine dair birkaç tahminim var.

Teknoloji daha çok veri odaklı hale gelecek.

Şu anda stratejik iş kararları almak için yalnızca içgüdülerine güvenen iş liderleri, iş yığınlarına veri araçları ekleyecek. Bu, büyük bir zorlukla geliyor. Veri uzmanları, veri bilimcileri ve analistler, tarihsel olarak, içeride saklı olan bilgilerin kilidini açan ve yorumlayan anahtarlara sahip kişiler olacak.

Sektör veya rol ne olursa olsun herkesin verileri anlayabilmesi ve verilerden eyleme geçirilebilir içgörüler alabilmesi için bu erişimi demokratikleştirmenin teknoloji kurucularının sorumluluğunda olacağına inanıyorum.

Teknoloji daha konsantre hale gelecek.

Piyasa, hayatımızın her alanında yardımcı olacak sayısız bulut yazılımı ve uygulaması sunar. Özellikle iş, söz konusu olduğunda teknoloji, otomasyonu ve verimliliği besliyor, insanları daha fazla teknolojik ilerleme sağlamak için özgürleştiriyor ve insanların görevleri manuel olarak yürütmesi için gereken süreyi azaltıyor. Ancak şirketler, farklı ancak ilişkili görevleri gerçekleştirmek için birden fazla yazılımı benimsemek zorunda olduklarını fark ediyorlar. 

Örnek olarak işe alım endüstrisini ele alalım. İşverenler kaynak bulmak için bir yazılım, adayları sıralamak için bir başka, işe alım için başka bir yazılım kullanıyor. Teknoloji ortamının, tüm görevleri tek bir yerde yürüten, birden fazla yazılımın karmaşıklığını azaltan ve süreçleri kullanıcılar için daha sorunsuz hale getiren ve tek noktadan çözüm sağladığını görüyorum.

Teknoloji, şirketlerin tasarruf etmesine yardımcı olacak.

Liderler her zaman işletmelerinin önemli alanlarında nakit kanamasını durdurmanın yollarını arar. İşgücü, en maliyetli alanlardan biridir, bu nedenle avantajlı işe alım kararları vermek bu sıkıntılı noktanın merkezinde yer alır. Yüksek personel sirkülasyonu pahalı bir uygulamadır ve uyumsuzluk yüzeylerinin ve vedaların yaşandığı birkaç ay sonra süreci tekrarlamak zorunda kalmamak için ilk seferde doğru kararları vermek için teknolojiyi kullanmak iş liderleri için daha da önemli olacaktır.  Şu anda bunu yüksek doğrulukla yapan bir teknoloji var.

Teknoloji insan bağlantılarını kolaylaştıracak.

Pandemiden bu yana şirketler, iş modellerini, çalışanların ihtiyaçlarını bireysel olarak karşılamaya yönelik tek bedene uyan bir yaklaşımdan uyarladılar. Uzaktan çalışmanın avantajları vardır: Daha iyi bir iş/yaşam dengesi ve en uygun saatleri seçme özgürlüğü. Ancak, uzaktan öncelikli ekipler büyüdükçe ve Gig ekonomisi devam ettikçe, şirketlerin görüntülü konuşma aboneliklerinden ve iletişim yazılımlarından daha fazlasına ihtiyacı olacak. Çalışanlarının bağlantı kurmasına ve şirket kültürünü, üretkenliğini ve ekranlar arasında iş birliğini derinleştirmesine yardımcı olacak doğru teknolojiyi seçmeleri gerekecek.

Yakın gelecekte zor zamanlarla karşı karşıya kalabiliriz; Yalnızca Mayıs 2022'de teknoloji endüstrisinde 15 bin kişi işten çıkarıldı. Bununla birlikte, sürekli olarak sınır tanımayan teknolojik deneylere ve yeniliklere tanık oluyoruz ve teknoloji yeteneğinin pazara akını ile işverenler, geleceğin ürünlerini inşa etmek için bu büyük beyinleri çekmek için eşsiz bir fırsata sahipler. Zorlukların üstesinden gelmek ve hepimizi geliştirmek, asla belirsizlik anlarında olduğu kadar teknoloji endüstrisindekilere bağlıdır.
 

DERGİ

HRdergi Haziran sayısı çıktı! İyi okumalar

SATIN AL Haziran 2024