She-cession dönemi mi başlıyor? Kadınları İşe Geri Döndürmek...


Kalıcı olarak kapanan işyerlerinden aylarca işsiz kalan işçilere kadar, COVID-19 salgını herkese zarar verdi. Profesyonel olarak çalışan kadınlar, tartışmasız son iki yılda en kötü acıyı çekti.

Amerika Birleşik Devletleri'nde 1.8 milyon kadın COVID-19 sırasında işgücünü terk etti. Ekonomistler, pandemi öncesi işgücünün büyüme oranını göz önünde bulundurarak, sayının 2,3 milyona yaklaştığına dikkat çekiyor.

İş gücü eşitliğinde onlarca yıllık ilerleme, birkaç ay içinde birdenbire kayboldu. Şirketler şimdi hangi işe alım taktiklerinin kadınları iş gücüne geri döndürmeye nasıl yardımcı olabileceğini tartışıyor.

Ben de kadınların iş gücünden ayrılma nedenlerini ve geri dönmelerine yardımcı olabilecek işe alma tekniklerine kafa yormak ve sizlerle paylaşmak istedim.

Kadınlar iş hayatından neden ayrılıyor?

İş-yaşam dengesini korumak, pandemi sırasında kadınların işgücünü terk etmesinin ana nedeniydi. Karantina süresince okullar ve kreşler kapandı ya da saatleri kısıtlandı. Çalışan anneler, işte daha fazla görev üstlenmek ile evde çocuklarına bakmak arasında karar vermek zorunda kaldı.

Yapılan global bir araştırmada kadınların yüzde sekseni pandemi nedeniyle iş yüklerinin arttığını söylüyordu. 5.000 kadınla yapılan bu aynı anket, %66'sının evde daha fazla sorumluluk üstlendiğini de ortaya koyuyor.

COVID-19, işgücü piyasasında mevcut birçok zayıflığı ve sorunu ortaya çıkardı. İşler iyiyken çok uzun süre görmezden gelindiler, ancak şimdi özellikle ‘anne’ çalışanları geri almak için bir mücadele var. 

Çocuk bakımı ve aile sorumluluklarının yanı sıra, birçok profesyonel kadın ayrımcılık, ücret farkları ve toksik çalışma ortamları gibi kapsayıcı olmayan davranışlardan söz ediyor.

Kadının iş gücünden ayrılmasının tehlikeleri

"She-cession" olan adlandırılan süreç, uzun vadeli eşitsizliklere neden olacaktır. Cinsiyetler arası ücret farkı genişlemeye devam edecek ve kadınların kurumsal merdiveni tırmanması daha zor olacak.

Kurumsal hayatta yer alan kadınların yaklaşık %25'i son zamanlarda vites küçültmeyi veya iş gücünden hep birlikte ayrılmayı düşündüklerini söyledi. Önceliklerini değiştirmek zorunda kaldılar.

Araştırmacılar ayrıca bu eğilimin LGBTQ+ çalışanlarını ve beyaz olmayan kadınları diğer demografilere göre daha fazla vurduğunu ve işyeri çeşitliliğini sürdürmeyi daha da zorlaştırdığını buldu.

Şirketlerin ofiste kadınlara ihtiyacı var. 1960'ların Mad Men-esque modeline dönüş hiç kimse için iyi değil. Cinsiyet çeşitliliğine sahip olmak, şirketlerin daha geniş bir yetenek yelpazesine erişmesine yardımcı olur, problem çözme için birden fazla bakış açısı sunar, ofis işbirliklerini geliştirir ve hizmet verdikleri müşterileri yansıtan bir kadroya sahip olur.

Cinsiyet çeşitliliğine sahip şirketlerin "ortalamanın üzerinde" karlılığa sahip olma olasılığı %21 daha fazladır.

Kadınları geri getirmek için işe alım taktikleri

Kamu yardımı burada çok önemli… Örneğin, Amerika’da ABD Başkanı Joe Biden, çocuk bakım programları ve ücretli aile ve tıbbi izin programı oluşturmak için 650 milyar dolar bütçe ayırdıklarını belirtti. Bu öneri Kongre tarafından değerlendiriliyor. Geçerse, kadın istihdamı üzerinde önemli bir etkisi olabilir.

Çocuk bakımına yapılacak büyük bir yatırım, çalışan annelerin ofise dönmesinin önünü açabilir. Böylesine bir izin imkanı (ücretli veya ücretsiz) sunmak, bir kadının işinin tıbbi bir acil durumda korunmasını ve sağlık yardımlarına erişmeye devam etmesini sağlayacaktır.

Şirketler, Kongre'de tartışılan bu politikaların çoğunu kendi şirketlerine yansıtabilir ve belki de kaybedilen zeminin bir kısmını kurtarmak için bir adım daha ileri gidebilir.

Kadın çalışanları ofise geri döndüren programlar geliştirebilir ve geride kalmamalarını sağlamak için daha fazla beceri eğitimine yatırım yapabilirler. Hatta bazı şirketler yerinde çocuk bakımı sunuyor veya çalışan annelere ekstra maaş veriyor.

İşveren önyargısı, bu krizin üstesinden gelmede bir başka önemli engeldir. Özellikle pandemi ile ilgiliyse, özgeçmişte boşluk yıllarına daha az ağırlık verilmeli ve açık pozisyonlar için daha çeşitli bir aday havuzunun toplanması için çaba gösterilmelidir.

Bu stratejilerin uygulanması, iş adaylarının pandemiden etkilenip etkilenmediğine bakılmaksızın genel olarak işyeri çeşitliliğine yönelik olumlu bir adımdır.

Kadınları işe döndürmek

İş gücünde bu kadar çok kadını kaybetmek rahatsız edici ama bu işe alma taktikleri, şirketlerin daha çeşitli çalışma alanları sağlarken onları geri getirmelerine yardımcı olabilir.

"She-cession"ı hafifletmeye başka ne yardımcı olabilir? Çocuk bakımı ve ev idaresinin çoğunluğundan yalnızca kadınların sorumlu olmadığı büyük bir kültürel değişim, yükü hafifletecektir.

Şirketler bu kültürel sorunu yalnızca işe alım uygulamalarıyla değiştiremeyecekler, ancak bu kadar çok kadının neden iş gücünü ilk başta bıraktığının daha geniş bağlamını düşünmek önemlidir.

Yapabilecekleri şey, tüm çalışanlar için bir iş-yaşam dengesini garanti etmektir.

DERGİ

HRdergi Temmuz - Ağustos sayısı çıktı! İyi okumalar...

SATIN AL Temmuz - Ağustos 2024