LC Waikiki’nin renkleri: İnsanı anlamak

Gülperi Tandar
LC Waikiki Kurumsal Akademi Direktörü

 LC Waikiki 30 bin kişilik dev bir aile. Sadece merkez ofisimizde çalışan 3 bin kişi bile, çeşitliliğin derecesi hakkında çarpıcı bir fikir verebilir. Çeşitliliğin yönetimi, bugün bizim gibi küresel çapta iş yapan pek çok organizasyon için en temel mücadele alanlarından birini oluşturuyor.

İşte bu noktada, LC Waikiki Kurumsal Akademi olarak ‘İnsanı Anlamak’ adlı eğitimimizi tüm çalışanlarımıza
sunmak üzere yola çıktık. Bu eğitim ile kendi içlerinde önemli bir yolculuğa çıkıp hem kendileri hem de
çevrelerindeki iş arkadaşlarının davranış ve yaklaşımları hakkında bilimsel temele dayalı, daha sağlıklı
gözlemler yapabilmenin yollarını öğreniyorlar. Gelin bu yolculuğun detaylarına birlikte bakalım.

‘İyi Giyinmek Herkesin Hakkı’ sloganıyla bugün Türk moda perakende sektörünün lideri konumunda olan şirketimiz, Türkiye’nin yanı sıra tam 28 ülkede uygun fiyatlı kaliteli ürünleri tüketicilerle buluşturuyor. Bu büyük organizasyonu doğrudan bizimle birlikte olan 30 bin kişilik büyük bir aile ile yürütüyoruz.

Giyinmenin insanların sadece temel ihtiyaçlarından birini karşılamakla kalmayıp, aynı zamanda insanı hayata bağlayan çok önemli bir motivasyon kaynağı olduğunu da bilerek, farklı dil ve coğrafyalardaki çalışma arkadaşlarımızla yine farklı dil ve coğrafyalardaki tüketicilere ürün ve hizmet sunuyoruz.

‘Avrupa’nın ilk üç moda perakendecisinden biri olmak’ hedefiyle, sürekli gelişim ve büyümeyi temel alan bu büyük yapının belirlediği rotada başarıyla ilerleyebilmek için en önemli kaynağımızın çalışanlarımız olduğu bilinciyle hareket ediyoruz. Bu ise bizi ‘çeşitlilik’ kavramıyla karşı karşıya bırakıyor.

Kilit konu çeşitlilik

LC Waikiki bugün 30 bin kişilik dev bir aile. Sadece merkez ofisimizde çalışan 3 bin kişi bile, çeşitliliğin derecesi hakkında çarpıcı bir fikir verebilir. Çeşitliliğin yönetimi, bugün bizim gibi küresel çapta iş yapan pek çok organizasyon için en temel mücadele alanlarından birini oluşturuyor.

İşte bu noktada; her biri farklı yetenek ve donanımlarla işimize değer katan çalışanlarımızın öncelikle kendilerini, daha sonra kurum içi çalışanları daha iyi tanımalarını ve anlamalarını amaçlıyoruz. Bunun için ise, öncelikle her çalışanımızın kendisini daha iyi tanıması, üstünlük ve iyileştirme alanlarını bilmesi ve bu nitelikler üzerinde düşünmesini teşvik etmeyi amaçlıyoruz.

”İnsanı Anlamak” eğitimi çalışanlarımıza farkındalık kazandırdığımız bir başlangıç eğitimidir. Dünyada 1950’lerde ilk uygulaması yapılan, Türkiye’de ise son 20 yıldır değişik formatlarıyla kullanılan bu metot, renkler üzerinden kişilerin davranış özelliklerini tanımlıyor ve hangi renkle nasıl ve en etkin iletişimin kurulabileceği hakkında ipuçları veriyor. Bu eğitimle katılımcıların; farklı yapıdaki insanları anlayarak onlarla uyumlu ilişkiler kurabilmeleri, iletişim becerilerini geliştirerek iletişim kuracakları insanları daha iyi anlayabilmeleri hedefleniyor. Bununla birlikte asıl hedefimiz; ‘Çift Kanatlı Uzmanlar” yetiştirmektir. Bunu da kişisel gelişim eğitimleri ve teknik eğitimlerle destekliyoruz.

Kendi içimize bir yolculuk

Eğitim, tüm çalışanlarımız için sınıf eğitimi olarak iki yarım gün ya da bir tam gün olarak düzenleniyor. Her yeni çalışanımız da bu eğitime davet ediliyor.

Bu eğitim ile kendi içlerinde önemli bir yolculuğa çıkıp hem kendileri hem de çevrelerindeki iş arkadaşlarının davranış ve yaklaşımları hakkında bilimsel temele dayalı, daha sağlıklı gözlemler yapabilmenin yollarını öğreniyorlar.

LC Waikiki olarak ilkini 2008 yılında verdiğimiz bu eğitimlerin hedef kazanımlarını şöyle sıralayabiliriz:

Farklı yapıdaki insanları fark etmek

Beyin işleyişindeki farklılıkları öğrenmek

Kişilik özelliklerine göre kendi güçlü ve zayıf yanları hakkında farkındalık sağlamak

Kişiyi temsil eden rengin ayırıcı ve belirleyici özelliklerini görmek

Kişilik yapılarına göre renkleri sınıflandırmak

Bugüne kadar yaklaşık 2000 çalışanımızın yararlandığı eğitimde, şirket psikoloğumuz ve aynı zamanda programın eğitimcisi olan Nilhan Eser tarafından katılımcılara küçük bir test uygulanıyor.

Eğitimin başında yapılan bu test ile kişilerin ağırlıklı olarak hangi kişilik özelliklerine sahip oldukları renklerle simgeleniyor.

Sarı, mavi, yeşil ve kırmızı olmak üzere dört ana renk grubuna göre katılımcılara kişilik özellikleri aktarılıyor ve hangi renkle nasıl iletişim kurulabileceği konusunda bilgiler veriliyor. Eğitim içeriğimizde insan beyninin sağ ve sol loblardaki işleyişinin temel farklılıkları, kişilik yapısıyla ilgili temel özellikleri, farklı kişilik yapılarının renklerle sınıflandırılması, farklı yapıdaki kişilerle farklı iletişim becerilerinin kullanılmasının yanı sıra uygulamaya yönelik bölümlerimiz de bulunuyor. Bu kapsamlı çalışmanın ardından kişilere kendilerinde değiştirmek ve geliştirmek istedikleri alanlarla ilgili kitaplar, ilave eğitim önerileri ve davranış ödevleri gibi destekler de veriliyor.

İnsan ilişkilerinde hoşgörü…

Bu eğitim sayesinde, katılımcının kendisi ve arkadaşları arasındaki farklılıkları anlayarak insan ilişkilerinde hoşgörünün artması temel hedeflerimiz arasında yer alıyor. Bu davranış ve yaklaşım değişiminin, şirket içinde oluşabilecek çatışmaları azaltmanın yanı sıra, kişinin kendi eksik alanlarını geliştirebileceği bir yol haritası için başlangıç oluşturduğunu görmekten de son derece memnunuz.

Renklerle İnsanı Anlamak eğitimimizden bugüne kadar elde ettiğimiz çıktıları şöyle sıralayabiliriz:

• Şirket içinde farklı kişiliklerin birbirini tanıyıp anlaması ve kişilerin başkalarını kendine benzetmek yerine farklılıkların avantajlarından yararlanması hususunda önemli yol aldık.

• Çalışanlarımızın birbirlerine hoşgörüleri arttı.

İletişim iklimi değişti

Bugün 50’ye yakın uzman çalışanımızla tüm LC Waikiki organizasyonuna hizmet veren LC Waikiki Kurumsal Akademi olarak, İnsanı Anlamak eğitiminin çalışanlarımıza ve şirketimize kazandırmış olduğu değerleri çok yönlü geri bildirimlerle yakından takip ediyoruz.

Şirketin gerçek değerini oluşturan kişilerin kendilerini daha yakından tanıyarak çeşitliliği özümsemesi için net katkısı olan bu eğitimlerin, iş ortamında oluşabilecek ve farklı şekillerde verimliliği etkileyecek çatışma risklerini de en alt seviyeye çektiğine dikkat çekmek isterim.
 

DERGİ

HRdergi Nisan sayısı çıktı! İyi okumalar

SATIN AL Nisan 2024