İK Uygulamalar: ‘Biz gelişimin sınırsız ve sonsuz olması prensibi ile eğitim süreçlerimizi tasarlıyoruz.’

 
‘İK süreçlerinin her aşamasında çalışanlarımızın beklentileri ve potansiyellerini performansa dönüştürecek uygulamaları esas alıyoruz...’ Bu sözün sahibi Özak Global Holding İK Direktörü Hadiye Taşkın,
İK Uygulamalar sayfamızın bu ayki konuğu oldu ve fark yaratan Özak Global uygulamalarını bizlerle paylaştı.
Özak Global Holding olarak insan odaklı bir iş anlayışına sahip olduklarını ifade eden Taşkın ile bütünsel İK yaklaşımlarını ve 2007 yılında kurulan ÖZAK Akademi’yi konuştuk.Öncelikle Özak Global’in İK süreçleri hakkında kısaca bilgi verir misiniz?

Özak Global Holding, İK politikalarının temelinde insan odaklı bir yaklaşım benimsenmektedir. İnsan Kaynakları bölümünün fonksiyonu, şirketimize nitelikli insan gücünü kazandırmak, çalışanların iş memnuniyeti ve yüksek motivasyonla görevlerini yapmaları için gereken altyapıyı oluşturmak ve daha üst görevlere hazırlanabilmeleri amacıyla çalışanlarımızın bilgi ve becerilerini geliştirmektir.

İK süreçlerinin her aşamasında çalışanlarımızın beklentileri ve potansiyellerini performansa dönüştürecek uygulamalar esas alınmaktadır. Tercih edilen işveren konumumuzu güçlendirerek korumak İK ekibi için önemli bir konsantrasyon noktasıdır.

Bu anlamda bir yandan yaptığımız motivasyon yükseltici aktivitelerle çalışanlarımızı iş yaşamının stresinden uzaklaştırırken, diğer yandan da psikolojik danışmanlık hizmeti ile destekliyoruz. Tüm yönetim seviyelerine yönelik olarak yaptığımız pozitif koçluk uygulamaları ile yönetsel tansiyonu dengede tutmaya çalışıyoruz.

Tercih edilen işveren olmamızda önemli bir diğer faktör de kariyer imkanlarıdır. Biz bir yandan deneyimli arkadaşlarımızı bünyemize dahil ederken diğer yandan da yeni mezun arkadaşlarımızla çalışıyoruz. Gelişim programları ile desteklediğimiz iş hayatına yeni başlayan çalışanlarımızı zaman içerisinde kariyer basamaklarında hızla yükseliyorlar. Şirketlerimiz arasında rotasyon imkânının olması da önemli bir avantaj olarak ortaya çıkıyor.

İnsan Kaynakları bölümünün faaliyetlerini; işe alma, ücretlendirme ve sosyal haklar, performans değerlendirme, eğitim ve geliştirme, iş güvenliği, sosyal sorumluluk ana başlıkları altında toplayabiliriz.

Özak Global bünyesinde kurduğunuz Özak Akademi’den söz etmek isteriz. Bu akademiyi kurarken çıkış noktanız ne oldu? Bu proje ile neleri hedeflediniz?

Başarımızda en önemli faktör eğitim ve gelişime verdiğimiz önemdir. Biz gelişimin sınırsız ve sonsuz olması prensibi ile eğitim süreçlerimizi tasarlıyoruz. Bu prensibi desteklemek ve şirketimizin gelişim ihtiyaçlarına cevap verebilmek amacı ile 2007 yılında ÖZAK Akademi’yi kurduk. Akademi kapsamında bir yandan teknik yönden gelişim destekleyen eğitimler tasarlarken diğer yandan bireysel gelişim ve yönetsel yetkinliklere yönelik eğitimlere yer veriyoruz. Eğitimlerimizin verimliliğini arttırmak için koçluk uygulamaları ile destekliyoruz. Özellikle mavi yakalı arkadaşlarımız için tasarladığımız yaşam kalitesinin yükseltilmesine yönelik eğitimler büyük ilgi görüyor.

Ayrıca 2012 yılı eğitim projelerimizin başında holdingimizin tüm şirketlerinde e-learning sistemine geçişi sağladık. Bu sistem ile eğitim yönetim sistemi, e-öğrenme süreçlerinin yanı sıra talep toplama, planlama, kaynak ve bütçe yönetim fonksiyonları ile eğitim ve gelişim sürecinin tek noktadan yönetilmesi platformunu oluşturduk. Bu sene yaptığımız sene sonu değerlendirmesinde;

kurumunuzun iç süreçlerinin ve prosedürlerinin kolaylaştırılmasında,
 eğitim maliyetlerinin düşürülmesinde, 
 dinamik kurum felsefesinin yaşatılmasında, 
 öğrenme faaliyetlerinin gerçek hayat örnekleriyle birleştirilmesinde
başarıya ulaştık.

Akademi bünyesinde gerçekleştirdiğiniz eğitim ve faaliyetlerden bahsedebilir misiniz?

Özak Global Holding’in çatısı altında olan şirketlerde işe başlayan her çalışanımız öncelikli olarak süresi 3 gün ile 1 hafta arasında değişen oryantasyon eğitimine tabi tutulmaktadır. Şirkete yeni başlayan çalışma arkadaşlarımızın kısa sürede bize uyum sağlaması öncelikli konularımızdan bir tanesidir. Bu nedenle, İnsan Kaynakları olarak her bir çalışanımızla işe başladıktan sonra sık sık bir araya gelip işe uyumlarını değerlendirmekte, gelişime açık konular varsa bunun nedeni araştırılarak çözüme ulaştırılmaktadır.

Ayrıca, şirketlerimizin Bölüm Yöneticileri ile görüşerek her bir çalışanımız için yıllık eğitim ihtiyaçları tespit edilmekte ve bu doğrultuda çalışanlara ihtiyaç duydukları eğitimlerin şirket içinde ya da şirket dışında alınması sağlanmaktadır. Kurumlarda çalışanların şirket içi iletişimlerine çok önem verilmekte ve bu doğrultuda her çalışanımızın mutlaka İletişim Becerileri Eğitimi’ni almaları sağlanmaktadır. Kurumumuzun vizyonu doğrultusunda üst Yönetim kademeleri özellikle çalışanlarımızın eğitim almalarını çok önemsemekte ve süreçleri dikkatle takip ederek İK ve Eğitim bölümlerinin yaptıkları çalışmalara destek vermektedirler.

Eğitimin kurumları başarıya götüren güçlü bir anahtar olduğunu bilen şirketler grubumuz bu alanda daima kendisini ileriye götürecek çalışmaları yapmayı hedeflemektedir.

Özak Global İK yönetimi olarak çalışan eğitim ve performans yönetiminde temel öncelikleriniz nelerdir?

Tüm çalışanlarmızıı doğru hedeflere yönlendirerek performansı sürekli kılmak, sahip olunan yetenekleri geliştirmek performans sistemizin ana hedefleri arasındadır. Holding şirketlerimizde yapılan performans yönetimi sistemleri sektörel olarak farklılıklar göstermekle birlikte, sonuçları ile temel önceliklerimiz; personel planlama, eğitim ihtayaclarının belirlenmesi, ücret yönetimi ve kariyer geliştirme gibi fonksiyonlarıımızı güçlendirmektir.

İnsan Kaynakları departmanında kaç kişilik bir ekiple ve nasıl organizasyon dahilinde çalışıyorsunuz?

Bünyesinde 5,000 kişiye istihdam sağlayan Özak Global Holding İnsan Kaynakları Departmanı en fazla yatırım yapılan bölümlerden biridir. İnsan Kaynakları ekibimiz holding merkezinde 4 kişi, grup şirketlerinde de 7 kişi olmak üzere toplam 11 kişiden oluşmaktadır. Süreç tasarımı holding merkezimizdeki ekip tarafından yapılırken, şirketlerimizde görevli İK ekibimiz de yayılım ve standardizasyonu sağlamaktadır.

 

DERGİ

HRdergi Nisan sayısı çıktı! İyi okumalar

SATIN AL Nisan 2024