Garanti Emeklilik IIP (Investors in People) yolculuğu

 Bir hayalimiz vardı: Garanti Emeklilik olarak sürekli gelişim kültürü ile ilerleyeceğimiz, samimi ve açık iletişimin arttığı, kurumsal verimliliğimizin güçlendiği bir ortam oluşturarak şirketimizi hep birlikte daha mutlu ve güvenli bir geleceğe taşımak istiyorduk. Bu hayal doğrultusunda bir yolculuğa çıktık. Önce, "Investors in People" (IiP) çerçevesinde "Gümüş Ödül"e layık görüldük. Sektörümüz için bir ilki başarmakla beraber ilk başvurusunda Gümüş ödüle sahip olan ilk şirket olma gururunu yaşadık ve dedik ki: Bu daha başlangıç!

Şimdi ise çalışanına en iyi yatırımı yapan şirketlere verilen en büyük sertifikanın, "IiP Gold" ödülün sahibi olduk. Tüm dünyada 1.101, Türkiye'de ise yalnızca 3 firmada bulunan Gold sertifikayı almanın haklı gururunu yaşıyoruz.

K.Çağlayan Bakaçhan
Garanti Emeklilik Genel Müdür Yardımcısı

“Avrupa’nın en iyi bireysel emeklilik ve hayat şirketi olmak” vizyonuna sahip bir organizasyon olarak, bu yolda bizi ileriye götürecek en değerli unsurun insanlarımız olduğuna inanıyoruz. Yüksek rekabetin, değişimin ve dinamizmin biçimlendirdiği sektörümüzde sürdürülebilir başarının müşterilere çok yakın durmaktan, onlarla beraber düşünmekten, ihtiyaçlarını doğru tespit etmekten, doğru çözüm önerilerini sunmaktan ama en önemlisi bunu sağlayabilecek bağlı, mutlu ve işinde uzman çalışanlardan geçtiğini düşünüyoruz.

Çalışan ve müşteriler tarafından en çok tercih edilen, en iyi hizmeti sağlayan ve her iki tarafı da en mutlu eden şirket olmak adına çalışan ve müşteri merkezlilik temelleri üzerine kurduğumuz yapımızın en değerli kaynağı olan "insanı" geliştirmek, onlara yatırım yapmak önceliğimiz.

İşte bu yüzden, çalışanlarımızın şirket hedeflerine katkı koyabilmelerini sağlayacak bilgi, beceri ve yetkinliklerle donanmaları ve gelişmeleri için ciddi yatırımlar yapıyoruz. Çalışanların mevcut potansiyellerini ortaya çıkartmak ve geliştirmek için;

Hedeflerin katılımcı bir yaklaşımla belirlenmesi,
Çalışanların bu hedeflere ulaşmasını sağlayacak gelişim ve motivasyon desteği sağlayan güçlü liderlerin varlığı,
Sahiplenilen hedeflere ulaşmayı kolaylaştıracak iş süreçlerinin tasarlanması,
Fikir gücünün desteklenmesi ve harekete geçirilmesi,
Performansın ölçülüp adil şekilde değerlendirilmesi,
Ödül ve itibar sistemlerinin işlemesi

gerektiğini biliyor ve adımlarımızı hep bu çerçevede atıyoruz. Tüm süreçlerimizi her gün daha da iyi seviyeye getirmek için çabalıyoruz.

Bir hayalimiz vardı

Mart 2013’te bu inanç çerçevesinde dünyadaki ilk ve tek uluslararası İnsan Kaynakları gelişim ve yönetim standardı olan “Investors in People” (İnsana Yatırım Yapanlar) isimli yepyeni bir yolculuğa çıkmaya karar verdik. Şirket performansımızı, en değerli varlığımız olan çalışanlarımız aracılığıyla artıracağımız bu yolculuğun sonunda, kendimizi daha değerli hissedeceğimiz, sürekli gelişim kültürü ile ilerleyeceğimiz, samimi ve açık iletişimin arttığı, kurumsal verimliliğimizin güçlendiği bir ortam oluşturarak şirketimizi hep birlikte daha mutlu ve güvenli bir geleceğe taşımaktı hayalimiz...

Öncelikle, bir ön teşhis aşamasıyla iyi ve güçlü olduğumuz alanları ve gelişim alanlarımızı net şekilde belirledik. Çalışanlarla iletişimi artırmak, iletişim kaynaklı sorunları en aza indirgemek, önerilerini alarak süreçlere dahil etmek, kendilerini daha güçlü ve bütünün bir parçası gibi hissetmelerini sağlamak amacıyla şirket çapında “Gelişim Benden Başlar” isimli bir iletişim platformu oluşturduk. Bu bizim gelişim yolculuğumuza damga vuran en önemli kilometre taşlarından biri oldu.

Buradaki amacımız çalışanlarımızı karar mekanizmalarımıza daha fazla adapte etmek ve daha iyiye ulaşma yolculuğumuzda süreçleri insanlarımızla beraber tasarlayarak içselleştirmekti.

Her ay, hepimizi ilgilendiren konularla, bir gündem üzerinden görüş ve önerilerimizi paylaşmaya başladık. Sonrasında önerilerini paylaşan ve fikir beyan etmeyen çalışanlarımız arasından oluşturduğumuz karma gruplarla bir araya gelerek, yüz yüze toplantılar organize ettik, çalışma grupları oluşturduk. Topladığımız öneriler ve çalışma gruplarının çıktılarını değerlendirdikten sonra atılabilecek somut adımları netleştirerek yenilikleri tüm çalışanlarımızla paylaştık ve iyileştirmeleri hep beraber yaptık.

Benzer çalışmaları; kariyer haritalarımız, eğitim & gelişim süreçlerimiz, çalışanla ilişkiler uygulamalarımız, başarı ödüllendirme sistemlerimiz, liderlik gibi konu başlıkları çerçevesinde devam ettirerek, tüm yeniliklerin altına çalışanlarımızla hep birlikte imzamızı attık.

Çalışanla İlişkiler Ekibi

Organizasyonumuza yeni kurduğumuz “Çalışanla İlişkiler Ekibi” ile çalışan merkezli şirket kültürü olarak, İnsan Kaynakları’nın çalışanlarına hizmet kültürünü bir adım öteye taşımayı hedefledik. Bu ekip çalışanlara dair tüm dokunma noktalarını içerden dışarıya değil, çalışanı merkeze koyarak dışardan içeriye, çalışanın gözüyle bakarak yeniden tasarladı.

Çalışanlarımıza yönelik eğitim yatırımlarımızı tekrar gözden geçirmeye başladık. Birime, ekibe hatta kişilere özel eğitim ihtiyaç tespitleri yapıldı. Bu sayede çalışanlarımız kendi güçlü / zayıf yetkinlikleri hakkında yorum yapabilir duruma geldiler ve kendi katılacakları eğitimler hakkında söz sahibi oldular.

Sonuçlar İK ve yöneticiler tarafından şirketimizin hedef ve stratejileri doğrultusunda değerlendirildi, yeni yıl eğitim programlarımız bu şekilde belirlendi.

Liderlerimize yönelik gelişim programları tasarlandık. Garanti Emeklilik Liderlik modeli ile, tüm liderlerden beklentileri belirledik ve terfi, transferden performansa kadar tüm sistemlerimizi birbiri ile konuşur hale getirdik.

Önce Gümüş Ödül...

Bu bakış açısıyla yürüttüğümüz daha bir çok çalışmamızın ilk sonuçlarını Ekim 2013'te aldık ve Garanti Emeklilik ailemizin her bireyinin kıymetli katkıları ile yine bir ilke imza atarak İnsan Kaynakları alanında dünyadaki tek uluslararası kalite standardı olan "Investors in People" (IiP) çerçevesinde "Gümüş Ödül"e layık görüldük. Sektörümüz için bir ilki başarmakla beraber ilk başvurusunda Gümüş ödüle sahip olan ilk şirket olma gururunu yaşadık ve dedik ki: Bu daha başlangıç!

O günden bugüne, "Çalışan Merkezlilik" ve "Müşteri Merkezlilik" kavramlarını, yönetim prensibimiz olarak benimsedik. Tüm süreçlerimizde merkezimize çalışanlarımızı ve müşterilerimizi koyarak, beklentileri aşan bir deneyim yaşatmayı hedefledik. Birçok değişikliği ve yeniliği hep birlikte hayata geçirdik.

Tüm bunların sonucunda da Kasım 2015'te çalışanına en iyi yatırımı yapan şirketlere verilen en büyük sertifikanın, "IiP Gold" ödülün sahibi olduk. Tüm dünyada 1.101, Türkiye'de ise biri Garanti Bankası olmak üzere yalnızca 3 firmada bulunan Gold sertifikayı almanın haklı gururunu yaşıyoruz.

Mutlu ve bağlı bir çalışan topluluğu yaratmak, insanları merkezinize, tam kalbinize koymayı gerektirir.

İşte biz de bunu yaptığımızı düşünüyoruz.

Altın kalpli çalışanlarımıza, ailemizin bir parçası oldukları ve başarıya giden bu yolda bizimle yürüdükleri için teşekkür ediyoruz.

DERGİ

HRdergi Temmuz - Ağustos sayısı çıktı! İyi okumalar...

SATIN AL Temmuz - Ağustos 2024