“Evden çalışma” çağında, iş dijitalleştirme stratejileri


Bu on yıl beklenmedik bir değişimle başladı: Evden çalışmak yaygın bir faaliyet haline geldi. Çünkü daha hızlı, daha güvenli ve daha ucuz... Dolayısıyla şirketler, sanal bir varlıkları olsun ya da olmasın, dijitalleşmeye giderek daha fazla dikkat etmeye başlıyor.

Bu fenomen, çoğu girişimcinin işlerini yeniden düşünmesini sağlayan küresel bağlam tarafından da hızlandırıldı. Dünya çevrimiçi hale geldi ve bu yeni bir gerçeklik güçlü bir şekilde olarak karşımızda duruyor.

Özet

1. İş dijitalleşmesi: Modern bir dünyada neden gereklidir?
2. İş dünyasında dijitalleşme: Şirketinizin dijital yolculuğuna başlamak için 3 strateji

1. İş dijitalleştirme: Modern bir dünyada neden gereklidir?

Günümüzde, küresel pazara erişmek istiyorsanız, ihtiyacınız olan tek şey bir dizüstü bilgisayar, iyi bir internet bağlantısı ve bazı harika fikirler. Piyasada meydana gelen hızlı değişimlere ayak uydurabilmek için modern girişimci esnek, yaratıcı ve açık fikirli olmalıdır.

Tabii ki, işinizin dijitalleşmesi sadece internette sürekli bir varlık anlamına gelmez, aynı zamanda şirketi olumlu yönde etkileyebilecek titiz bir dönüşüm sürecini de temsil eder. Ancak istenen sonuçları elde etmek istiyorsanız, dijitalleşme süreci titiz bir strateji gerektirir.

Bu nedenle, şirket için bu değişimi başlatırken, hedeflerinizi belirlemeniz, rekabete dikkat etmeniz ve evden çalışanların şirket değerlerine ayak uydurmalarına yardımcı olmanız önemlidir.

İşte bu büyük değişiklik hakkında bilmeniz gereken faydalar:

• Size daha fazla kâr getirebilir – yakın tarihli bir araştırmaya göre, dijital araçları ve programları benimseyen şirketler daha fazla kâr elde etti. İş dijitalleşmesi sayesinde, hedeflerinize hızla ulaşmak için nelerin iyileştirilmesi gerektiğini test edebilecek ve görebileceksiniz. Ayrıca, şirketin süreçlerini dijitalleştirmek iş yükünü büyük ölçüde azaltır, böylece iş arkadaşlarınız işin finansal başarısına yol açabilecek önemli görevlere daha fazla odaklanabilirler.

• Merkezileştirilmiş belgeler ve veriler – prosedürleri dijitalleştirerek şirketiniz tüm bilgi ve verileri tek bir yerde toplar. Böylece ekip üyeleriniz, zorlu hesaplamalarla veya belgeleri kalemle doldurmakla zaman kaybetmek yerine, tek bir tıklamayla otomatik olarak rapor ve istatistik oluşturabilir. Verileri özel yazılım aracılığıyla merkezileştirmek, hesaplama hataları yapma veya önemli bilgileri atlama olasılığını azaltır. Böylece insanların yapabileceği hatalar, bu işleri akıllı yazılımlara bıraktığınızda tarihe karışacak.

• Ekip üyeleri arasındaki iletişimi kolaylaştırır – hedefler belirlemek ve bunları güncel tutmak, özellikle iş arkadaşlarınızın çoğu evden çalışıyorsa, şirketinizdeki iç iletişimi de iyileştirecektir.

Sürdürülebilirdir – akıllı platformları tercih etmek, tüketimi kontrol etmenize ve sürdürülebilirlik hedefleri belirlemenize olanak tanır. Araştırmaya göre, dijital bir strateji benimsemek şirketlerin karbon ayak izlerini %50'ye kadar azaltmalarına yardımcı olabilir.

2. İş dünyasında dijitalleşme: Şirketinizin dijital yolculuğuna başlamak için 3 strateji

Mevcut küresel bağlam, şirketlerin çalışma biçimlerini yeniden düzenlemelerine neden oldu. Uzaktan çalışma giderek daha fazla zemin kazandı ve daha önce sadece ara sıra bir seçenek veya serbest çalışma faaliyetiydi, şimdi çoğu şirket için ana çalışma şekli haline geldi. Dolayısıyla bu önlemin benimsenmesi aynı zamanda uygun teknolojik ekipmanın satın alınması anlamına da geliyordu. İşte şirketinizi dijitalleştirmenize yardımcı olacak birkaç strateji:

• İK Yazılımı

İK departmanının gerçekleştirmesi gereken birçok idari görevi vardır; maaşlar, izin taleplerinin yönetimi, işe alım süreci ve ilgilenmesi gereken diğer birçok belge ve hesaplama. Manuel olarak yönetilen bu faaliyetler önemli ölçüde zaman ve enerji tüketir. Neyse ki, otomatikleştirilmiş İK araçlarını kullanarak tekrar eden görevlerin çoğunu dijitalleştirmek artık mümkün.

Akıllı platformlar sayesinde ile iş arkadaşlarınız iş durumlarını kolayca yayınlayabilir, programlarını düzenleyebilir, belgeleri yönetebilir ve yönetim departmanı için istekleri bırakabilir.

• Çalışan deneyimi

Yazılım ayrıca evden çalışan meslektaşların birbirleriyle iletişim kurmasına yardımcı olabilir. Çalışan profili, sohbet edebilecekleri, iş aktiviteleri hakkında paylaşımda bulunabilecekleri, doğum günlerini kutlayabilecekleri, izin alabilecekleri ve çok daha fazlasını yapabilecekleri bir sosyal platform gibidir.

İyi bir Çalışan Deneyimi yazılımı etkileşimi teşvik eder ve şirketin hedefleri ve sonuçlarıyla uyumlu etkili ekipler oluşturmaya yardımcı olur.

• OKR Hizalama

Büyümeyi destekleyen ve hedeflerini ekip üyeleriyle uyumlu hale getiren bir organizasyonun, gelecekte başarısını garantileme potansiyeli daha yüksektir. Ortak bir amaca sahip olmak, herkesin görevlerinin ve rollerinin ne olduğunu, en iyi sonuçlara sahip stratejilerin neler olduğunu ve istenen sonucu elde etmek için hangi yönlerin iyileştirilmesi gerektiğini anlamasına yardımcı olur.

OKR'ler aracılığıyla herkesin projenin evriminden haberdar olmasını, ilgililerin etkinliklerini gerçek zamanlı olarak yayınlamasını ve görevlerin verimli bir şekilde bölünmesini sağlayabilirsiniz. Kısacası, OKR hizalaması büyük hayalperestler ve kendilerini sürekli geliştirmeye çalışanlar içindir.

Bu nedenle, bir şirketin dijitalleşmesi her zamankinden daha basit hale getirilebilir ve büyük veya küçük herhangi bir şirkette uygulanabilecek çeşitli yönleri içerir. Böylece çalışanlar optimizasyon stratejilerine dahil olmak için daha fazla zaman kazanacaklar. Akıllı çözümler sayesinde evden çalışmak daha kolay hale geliyor. Ve yeni nesil platformlar herhangi bir şirketin ihtiyaçlarına göre uyarlanabilir.

DERGİ

HRdergi Mart sayısı çıktı!

SATIN AL Mart 2024