Avon ile iş hayatına katılan kadınların önündeki engeller kalkıyor


Avon’un kadın çalışanlarının önlerindeki engelleri kaldırarak iş dünyasına ve hayata kattığı değer konusunda Avon Türkiye İnsan ve Kültür Lideri Nilay Birgören Erhan’ın görüşlerini aldık. Birbirinden başarılı uygulama ve esnek yan haklarla kadın çalışanların gücüne güç katan Avon’un başarı hikayesini gelin bir göz atalım.

İnsanı odağına alan yaklaşımıyla kadınların hayatlarına değer katmayı misyon edinen Avon, çalışanlarının kişisel ihtiyaçları doğrultusunda sunduğu desteklerle dikkat çekiyor. Avon, iş hayatına katılan kadınların önündeki engelleri kaldırmak amacıyla infertilite tedavisi gören, hamilelik kaybı yaşayan, menopoz ya da boşanma evresindeki çalışanlarına maddi ve manevi destekler sunarken, Bright Minds yetenek yarışmasıyla da gençlere çalışma hayatına yön verecek fikirlerini anlattıkları bir platform sağlıyor.

Güzellik kavramına kadınların hayatlarına fayda sağlama amacıyla değer katan Avon, kadın istihdamını artırmaya ve girişimci kadınlara destek olurken, bünyesindeki çalışanlarına da kişisel ihtiyaçlarına yönelik fark yaratan yan haklar sunuyor. Avon, Flex to Fit Esnek Yan Haklar Programı ile her çalışanın yan haklarını kişisel ihtiyaçlarına göre kendi isteği ile şekillendirmesini sağlıyor. Çalışanlarına sağlık sigortası, yemek ve internet yardımı, yıllık izin ve bayram çikolatası gibi imkanlar sunan Avon’da, bireylerin iş ve yaşam dengesini sağlamak üzere uzaktan çalışma, esnek çalışma, okul, mazeret ya da babalık izinleri, doğum günü izni ve doğum sonrası işe dönüş sürecine yönelik profesyonel destek gibi çeşitli yan haklar bulunuyor.

Hibrit Çalışma Sistemi ile her yerden çalışma imkanı

Avon, hibrit çalışma sistemi kapsamında, ofiste çalışmak isteyene Ofis/masa rezervasyon sistemi uygulamasından rezervasyon yapılması suretiyle ofise gidiş imkânı sunuyor. İkinci seçenek ise evden çalışma/ uzaktan çalışma olarak devam ediyor.

Uzaktan çalışma gününde yemek kartı ve internet desteği ödemesine devam ediliyor. Yol ücreti ofise gidiş gelişlerde veriliyor. Hibrit çalışma sisteminde, Avon, çalışanının adına düzenlenmiş internet faturası desteği veya kesintisiz internet ihtiyacına katkı sağlıyor. Avon Türkiye çalışma saatleri 07:45-16:45; ancak isteyenler 8 saatlik çalışma süresini koruyacak şekilde, sabah 07:00 ile 09:00 arasında çalışmaya başlayıp 16:00-18:00 arası işten çıkabiliyor. Bunun yanı sıra Avon Türkiye, yoğun iş temposundan uzaklaşmaya katkıda bulunmak için kanuni yıllık izin süresine ek 4 gün yıllık izin hakkı sunuyor.

Infertilite tedavisine destek

Yeni yan haklar çerçevesinde Avon, çalışanlarının infertilite tedavi masraflarına destek olurken, hamilelik kayıpları ya da menopoz, boşanma gibi özel dönemlerde, isteyenlere 4 seanslık profesyonel koçluk yardımında bulunuyor. Avon eşinden boşanmış çalışanlara da bu zorlu dönemi daha kolay atlatmaları için maddi ve manevi olarak çeşitli destekler sunuyor.

Yenidoğan için ek ödeme, babaya 4 hafta izin

Avon’un sunduğu yan haklar arasında doğum yapan ya da eşi doğum yapmış olan her çalışan için doğum hediye çeki ve doğum yardımı, evlilik yardımı, 1. dereceden bir yakının vefat etmesi durumunda destek ödemesi yer alıyor. Ayrıca, Avon çalışanlarının hayatının bebek doğduktan sonraki yeni evresine ailecek kolaylıkla uyum sağlayabilmeleri, eşlerin birbirlerini daha fazla destekleyebilmeleri ve bebekleri ile daha fazla vakit geçirebilmeleri için 4 haftalık babalık izni uygulanıyor. Her Avon çalışanının yılda 2 gün mazeret izni hakkı bulunuyor. Çocuğu ilkokul 1’inci sınıfa başlamış anne ve babalar da okulun ilk günü izinli sayılıyor.

Doğum gününde çalışmayıp bu özel günü sevdikleriyle birlikte kutlamaları için doğum günü izni hakkı, o gün ya da ay içerisinde kullanılabiliyor.

Doğum günü izni, yıllık izin kapsamının dışında değerlendiriliyor.

Doğum izninden dönen kadınların işe yeniden adaptasyon sürecini desteklemek ve annelikle birlikte yeni kazandığı yetkinliklerden iş hayatında nasıl daha fazla faydalanabileceğine yönelik bakış açısına katkı sağlayacak profesyonel koçluk desteği veriliyor. Avon Türkiye olarak çalışanlarının hayatlarını garanti altına alıyor ve her bir çalışana Hayat Sigortası ve Ferdi Kaza Sigortası yaptırıyor.

İnsan odaklı yaklaşımda bütünsel perspektif

Avon Türkiye İnsan ve Kültür Lideri Nilay Birgören Erhan, “Dünya için çalışan en iyi güzellik şirketi olma vizyonumuz, tüm dünyanın ilerlediği yön ve ‘önce insan’ yaklaşımımızla, ekip olarak iş hayatının dönüşümüne yön verecek, çok değerli düzenlemeleri hayata geçirdik. İlk adımda geçtiğimiz yıl departman ismimizi değiştirdik. Katkımızı, stratejimizi ve misyonumuzu çok daha güçlü temsil ettiğine inandığımız, insanı odağına alan bir şirket olarak Avon’a yakışacak şekilde kendimize People & Culture – İnsan ve Kültür Departmanı demeye karar verdik. Avon bünyesindeki her bireyin potansiyeline ulaşmasına katkıda bulunma stratejisiyle çalışmalarımıza devam ediyoruz.

Dokunduğumuz her insanın hayatındaki anlam arayışına katkıda bulunacak süreçleri ve araçları tasarlıyor, bunları hayata geçiriyoruz. Değişen ihtiyaçlarla birlikte bu süreçleri sürekli gözden geçirip geliştiriyoruz. Çalışma hayatına yeni katılan ya da katılacak olan genç neslin beklentilerini anlamaya devam ediyoruz. Değişen beklentileri dinliyor, anlıyor ve çalışma hayatına ilişkin yeni yaklaşımlardan ilham alıyoruz” diye konuştu.

‘Cinsiyet eşitliği ve eşit ücretlendirmeyi garanti ediyoruz’

Nilay Birgören Erhan, şirketin 2030 Yaşam Taahhüdü hakkında da şunları söyledi: “Yaşam Taahhüdümüz kapsamında yer alan kapsayıcılık ilkemizi şirketimizde de her yönüyle yansıtmak en büyük önceliklerimizden. Liderlik pozisyonlarındaki kadın oranımız %64. Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri’nin ötesinde olan bu oranla, cinsiyet eşitliğini ve kapsayıcılığı önceliklendiren uygulamalarımızla İşte Eşit Kadın sertifikasını 2017’de alan ilk şirket olarak, her zaman olduğu gibi tüm iş gücü arasında eşit ücretlendirmeyi garanti ediyoruz. Dünyadaki tüm kadınların hayatlarına fayda sağlama amacımız doğrultusunda, kendi çalışanlarımıza da kişisel ihtiyaçlarına yönelik çeşitli yan haklar sunuyoruz. Bu sayede çeşitli nedenlerden dolayı kadınların iş hayatına katılmalarının önündeki engelleri kaldırarak, değişen dünya ve yaşam koşullarına göre her türlü ayrımcılığa karşı mücadele etmeyi amaçlıyoruz.”

Bright Minds ile genç yeteneklere yön veriyor

İş hayatına atılan yeni neslin ortama uyum sağlaması ve ihtiyaç ve beklentilerinin doğru analizine yönelik de çalışmalar yapan Avon, Bright Minds Challenge yetenek yarışması ile gençlerin fikirlerini dinleyerek geleceğin çalışma düzenini bugünden hazırlıyor. Yarının iş dünyasına yön verecek gençleri anlamak, onlarla aynı dili konuşmak ve sağlıklı iletişim kanallarında buluşmak adına hayata geçirilen Bright Minds Challenge ödülleri bu yıl üçüncü kez sahiplerini buldu.

Birinciler kişi başı 5500 TL para ödülünün sahibi oldu

Yenilikçi ve yaratıcı fikirleri hedefleyen Avon Bright Minds Challenge yarışması sonuçlandı. Her yıl farklı bir temanın işlendiği yarışmada, bu yıl gençler ‘doğrudan satış alanına’ yön verecek en yaratıcı fikirlerini sundu. Geleceğe dair sektör beklentileri ve ihtiyaçlarına yön veren yarışmada en dikkate değer fikirler, para ödülü ve gençlerin kariyer yolculuklarına katkıda bulunacak eğitim fırsatlarının sahibi oldu. Yarışmaya katılan gençlerin proje sunumlarının ardından jürinin değerlendirmesi sonrasında en yenilikçi fikirler ödüllerini aldı. Lisans 3 ve 4’üncü sınıf ile Yüksek Lisans 1’inci sınıf öğrencilerinin ekipler halinde katılabildiği yarışmada birinci grup kişi başı 5500 TL’nin sahibi ve profesyonel kariyer koçluğu desteği kazanırken ikinci gruba 4000 TL ve üçüncüye ise kişi başı 3000 TL ödül verildi.


Haberi pdf olarak okumak için lütfen görsele tıklayınız. 

 

DERGİ

HRdergi Haziran sayısı çıktı! İyi okumalar

SATIN AL Haziran 2024