Ekonomik durgunlukta değerlerinizi yaşatmaya çalışmak

Favorilere Ekle

David Creelman

Hepimiz, dünya çapında bir durgunluktan söz edildiğini duyuyoruz ve İK, bu durgunluğun şirketin çalışanlarına verdiği sözleri yerine getirmesinde nasıl rol oynayacağını veya etkileyebileceğini önceden düşünmeli. Geçenlerde, şirketini harika bir işyeri yapmaya çalışan ve bu konuda büyük emelleri olan bir İK lideriyle konuştum, ancak kârlar düştüğünde bunların birçoğunu bütçeden dolayı gerçekleştiremediklerini ve emeklerinin hepsinin boşa gittiğini belirtti.

Değerlerini zor zamanlarda yaşamayan bir şirketle alay etmek kolaydır, ancak bir iş profesyoneli olarak zor zamanlarda mümkün olmayan bazı şeylerin iyi zamanlarda mümkün olduğunu bilmek daha gerçekçidir. Bazen “lüks değerlerden” bahsediyoruz; bunlar arzu edilen, ancak yalnızca zenginlerin karşılayabileceği şeylerdir. Çoğu zaman bir şirketin işyeriyle ilgili vaatleri bu lüks değer kategorisine girer. Onları iyi zamanlarda karşılarlar, ancak zor zamanlarda onları çabucak unuturlar.

Peki ne yapıyoruz?

Bana öyle geliyor ki iki makul seçeneğimiz var:

1. Lüks değerlerden kaçının ve hem iyi hem de kötü zamanlarda yerine getiremeyeceğiniz değerlere bağlı kalmayın.
2. Yüksek hedefler belirleyin, bunları gerçekleştirebileceğinizi umut edin ve zor zamanlar nedeniyle bunları bırakmanız gerekirse şeffaf bir açıklama ile özür dileyin.

Birinci seçenek için söylenecek çok şey var, sadece gerçekten yapabileceğiniz şeyleri söylüyorsunuz ama bu kadar gerçekçi olmak zor. Markanızda ilham verici mesajlar vermekten kaçınmak zordur. Bu, beğenseniz de beğenmeseniz de koşullar değiştiğinde özür dilemek anlamına gelen 2. seçenekle sonuçlanabileceği anlamına gelir.

Belki de ne yapılmaması gerektiğine odaklanmak daha kolaydır:

1. İş yeri hakkında asla hevesli sözler vermemiş gibi davranmayın.
2. Özür dilemeden ve mazeret bildirmeden iş anlaşmasını değiştirmeyin.

Ayrıca Profesör Ronald Heifetz'in ortaya attığı bir kavram meselesi var: İnsanları kabul edebilecekleri bir oranda hayal kırıklığına uğratmak. Büyük bir işten çıkarma ile birlikte bir dizi avantajı ve katkıyı aniden geri çekmek istemezsiniz. Öte yandan, her hafta yeni bir kötü haberin çıktığı binlerce kesintiyle uğraşmaktan kaçınmanız gerekiyor. Herhangi bir şoku azaltmak için çalışanlarınızı gelecek değişikliklere hazırlamak isteyeceksiniz, ancak değişiklik yaptığınızda yara bandajını(!) çabucak çıkarın.

Olası bir durgunluğa nasıl tepki vereceğinizi şimdiden düşünmek, hayatınızı kolaylaştıracaktır.