Çalışanlar En Çok Ruh Sağlığına Önem Veriyor

--- BU BİR ADVERTORIAL'DIR ---

Modern çağ dinamikleri, iş ve özel yaşamda üstlenilen sorumlulukların yoğun bir tempo yaratmasına yol açıyor. Bu döngü, iş yaşamında performans problemlerine zemin hazırladığı için yenilikçi çözümlere sahip Çalışan Destek Programları, İnsan Kaynakları yöneticileri tarafından yoğun ilgi görüyor.

Kurumların en değerli kaynağı: Çalışanlar. Çalışanların günlük yaşamda huzurlu bir rutine sahip olmaları, iş yaşamındaki performanslarına da olumlu katkı sağlıyor. Pandeminin hayatımıza girmesinin; sağlığımızı koruma endişesi, yaşam alanlarının hem ofis hem okul olarak kullanılmaya başlanması, yüz yüze sosyalleşmenin yerini online buluşmalara bırakması gibi pek çok sonucu oldu. Çok kısa zamanda bu kadar köklü değişikliklere adapte olurken, çalışma motivasyonu sağlamanın zorluğu yadsınamaz bir gerçek.

Bu noktada çalışanların iyi olma halini korumak için kurumlara önemli görevler düşüyor. Çalışana ve iyilik haline yapılan yatırımlar bireylerin mutluluğunu artırırken, şirket başarısını da doğrudan etkiliyor.

Avita’nın Ocak-Eylül 2021 dönemi için hazırladığı, çalışanların motivasyonlarını etkileyen temel faktörler konusunda bilgi vermeyi amaçlayan raporda, çalışanların karşı karşıya kaldıkları zorluklar ve destek arayışlarına dair çarpıcı sonuçlar ortaya çıktı.

Avita’dan %58’lik Oranla En Çok Kadın Çalışanlar Destek Alıyor

2021 yılında gelen çağrıların %58’i kadınlar, %42’si erkekler tarafından gerçekleştirildi. Kadınlar sıklıkla Psikolojik Destek hizmetine başvururken, erkekler Sosyal Mevzuat Danışmanlığı alanında hizmet alıyor. Tıbbi Danışmanlık alanında en yoğun destek alınan kategori çocuk hastalıklarıyken bu sırayı dahiliye, kadın hastalıkları, koronavirüs ve genel tıbbi bilgi takip ediyor.

Psikolojik Danışmanlıkta Online Görüşmeler %206 Artış Gösterdi

Avita verilerine göre Psikolojik Danışmanlıkta online görüşmeler %206 artış gösterirken, yüz yüze görüşmelerde %6 düşüş yaşandı. 2020 yılına göre 2021’de alınan toplam Psikolojik Destek seans sayıları ise %45 arttı.

Psikolojik Destek amaçlı çağrıların %71’i kadınlar tarafından, %29’u ise erkekler tarafından gerçekleştirilirken hem kadınların hem de erkeklerin başvuru nedenleri arasında ilk sırada kaygı yer alıyor. İkinci sırada ise depresif belirtilerle ilgili çağrılar göze çarpıyor.

Salı Günleri İlişkiler, Çarşamba Günleri Evcil Dostlar Gündemde

2021 yılında boşanma, evlilik ve ilişki sorunlarını içeren Sosyal Mevzuat Danışmanlığı ve Psikolojik Destek alanlarında başvurular en çok Salı gününde yoğunlaşıyor. Veteriner Danışmanlık hizmetinde en çok sorulan sorular evcil hayvan bakımı, aşı ve kısırlaştırma konularında gelirken, bu çağrıların sıklaştığı gün ise Çarşamba.

Evden Çalışmak Avita ile Daha Pratik ve Konforlu

TeknoDestek çağrılarının %62'si erkekler, %38'i ise kadınlar tarafından gerçekleştiriliyor. Kadınlar internet problemleri ile ilgili başvuru sağlarken, erkekler akıllı telefon ve tabletlerle ilgili konularda destek talep ediyor.

Bel, boyun ve sırt ağrılarıyla ilgili sorular Cumartesi gününde yoğunlaşırken, bu alandaki başvuranların %57'sini kadınlar, %43'ünü erkekler gerçekleştiriyor. 

Ekip Buluşmalarının Yeni Adresi: Avita ile Çay Saati Webinarları

Çay Saati buluşmaları Avita'nın geniş hizmet yelpazesinde en çok talep alan hizmetlerin başında geliyor. Şirket genelinde veya ekiplerin ihtiyaçları doğrultusunda gerçekleştirilen etkinliklerde karşılıklı paylaşımlar hedefleniyor.

İş hayatının yanı sıra çalışan anne-baba olmak ya da çocuklarla sağlıklı iletişim gibi ailevi konular da webinarlar kapsamında ele alınıyor. 2021 yılında düzenlenen 200'ün üzerinde çay saatinde; kaygı yönetimi, mindfulness, zorlu durumlarla baş etme, ruh sağlığını koruma yöntemleri, profesyonel yaşamda duygu yönetimi ve benzer pek çok konu ile ilgili paylaşımlar yapıldı.

Avita ile Mutlu Çalışanlar, Mutlu Şirketler

15 yıldır "Mutlu Çalışanlar, Mutlu Şirketler" mottosuyla başarı yolculuğunu sürdüren Avita, geliştirdiği Çalışan Destek Programı kapsamında hem çalışanların hem de ailelerinin soru ve sorunlarına çözüm üretiyor.

Bu süreçte onların mutlu ve üretken olmaları desteklenirken iş verimliliğinin artması ve dolayısıyla şirketlerin başarı grafiğinin yükselişi hedefleniyor.

info@avitadestek.com
+90 212 371 07 07

Haberi pdf olarak okumak için görsele tıklayınız.

DERGİ

HRdergi Mayıs sayısı çıktı

SATIN AL Mayıs 2024