Bizi başarıya götüren farklılık: Çalışan Odaklılık

Mutlu Kutlu
VİKO by Panasonic 
İK ve Kurumsal Gelişim Direktörü

VİKO by Panasonic ailesinin bütünlüğünü pekiştiren proje ve aktiviteler ile çalışanlarımıza verdiğimiz gönülden değeri
yaşatmaya çalışıyoruz. Dilerseniz bu amaçla hayata geçirdiğimiz ve odağına çalışan bağlılığını alan uygulamalarımız
arasında kısa bir yolculuğa çıkalım…

Bugün yenilikçi iş organizasyonları, tüm çalışanların katılımını, aynı vizyonu paylaşmalarını ve içinde oldukları ortamdan mutlu olmalarını gerektiriyor. Biz de bu kapsamda VİKO by Panasonic ailesinin bütünlüğünü pekiştiren proje ve aktiviteler ile çalışanlarımıza verdiğimiz gönülden değeri yaşatmaya çalışıyoruz.

Bu yüzden biz “çalışan odaklılığı”nı temel değerleri arasında tanımlayan ve bu yaklaşımı pek çok örnekle desteklemek üzere çalışan bir kuruluşuz. Çalışan odaklılığı merkezine alan İnsan Kaynakları yaklaşımlarımız, işe alımdan eğitim geliştirmeye, kariyer yönetiminden performans değerlendirmeye ve motivasyon yönetimine kadar kuruluşumuzun vizyonu, stratejileri, politikaları ve kurum kültürü doğrultusunda tasarlanıyor ve bu doğrultuda yönetiliyor.

Çalışanlarımızın memnuniyeti bizim için çok önemli…

VİKO by Panasonic olarak; çalışanlarımızın motivasyonunu artıran, hobilerini geliştiren, kurumsal sinerjimizi ve çalışanlarımız arası pozitif iletişimi güçlendiren uygulamaları çok önemsiyoruz.

Endüstriyel tesislerimiz içerisinde yer alan fitness center, yüzme havuzu, tenis kortu, futbol sahası, tavla ve dart alanları, çalışanlarımızın hobi ve diğer sosyal ihtiyaçlarını karşılayacak niteliklere sahip. Amacımız, çalışanlarımıza sunduğumuz sağlıklı yaşam, sportif aktivite, hobi ve diğer motivasyon araçlarını maksimum değeri üretecek şekilde yönetmek…
 

Çalışanlarımıza verdiğimiz gönülden değerin bir sonucu olarak, onların yaşamına değer ve katkı sunacağını düşündüğümüz birçok proje de yürütüyoruz. Bunlardan biri de hobi bahçemiz... Hobi bahçemiz, doğasever çalışanlarımızın çalışma saatleri içerisinde yemyeşil bir ortamda toprakla meşgul olmasına imkan sunuyor. Çalışanlarımız, hobi bahçelerinde organik tarım yaparak kendi sebze ve meyvelerini yetiştiriyor, organik ürünlerini topluyor ve aynı zamanda toprakla haşır neşir olarak streslerini de atma imkanı buluyor. 

İzinden dönen çalışanlara kırmızı halıyla karşılama…

Yıllık izinden dönen çalışanlarımızın iş hayatına yeniden adaptasyonlarını kolaylaştırmak bizim için çok önemli. Bu nedenle onlara sürprizlerle dolu bir karşılama aktivitesi düzenliyoruz. İzinden dönen çalışanlarımızın ilk iş günlerinde onları kırmızı halı, müzik grubunun seslendirdiği parçalar ve kahvaltı eşliğinde karşılıyoruz.

Çalışanlarımızın sosyal sorumluluk çalışması: Gönül Kumbarası

Çalışanlarımızı toplumsal sorumluluk anlayışıyla, herhangi bir çıkar gözetmeksizin bilgi, zaman, beceri ve deneyimlerini başta doğal kaynaklarımızın korunması ve eğitim alanlarında olmak üzere kullanmaya da teşvik ediyoruz. Bu kapsamda tesislerimiz içerisinde bir de “Gönül Kumbarası” oluşturmuş bulunuyoruz.

Kitap, kırtasiye ve oyuncak olmak üzere üç bölümden oluşan kumbaramız, çalışanlarımızca doldurulduktan sonra yine çalışanlarımızdan oluşan bir grup gönüllü tarafından açılarak, ihtiyaç sahibi bir okulun öğrencilerinin yüzünde tebessüme dönüşmek üzere yola çıkarılıyor.

“Bilgini Çoğalt, Geleceğine Işık Kat”

Çalışanlarımızın, kuruluşumuzun mevcut ve gelecekteki yeterlilik gereksinimlerine uygun hale getirilmesi amacıyla İnsan Kaynakları sistemlerimizi sürekli gözden geçiriyoruz. Değişen teknoloji, yaklaşımlar ve çalışanlarımızın beklentilerine bağlı olarak da sürekli iyileştiriyoruz.

Buradan hareketle yaptığımız değerlendirmeler sonucunda “Nar” adlı kişisel ve mesleki gelişim programını hayata geçirdik. “Bilgini Çoğalt, Geleceğine Işık Kat” sloganıyla gerçekleştirdiğimiz “Nar” projesiyle kurum içi eğitimde fark yaratarak çalışanlarımızın niteliğini ve birikimini geliştirmeyi amaçlıyoruz.

Hemen her kültürde yaşamı, bolluğu ve bereketi sembolize eden narın, hepimizde uyandırdığı ilk algı yine çoğalma ve bolluktur. Bu özelliklerinden dolayı nar sembolünü kullandık. Çalışanlarımız için hayata geçirdiğimiz kişisel ve mesleki gelişim eğitimlerini hem zenginleştirerek hem de nitelikli, faydalı hale getirerek çalışanlarımızın ve kuruluşumuzun gelişimine katkı sağlıyoruz.

Ödüller bizi motive ediyor

Hiçbir başarı tesadüf değildir ve her başarının arkasında sistemli bir çalışma disiplini yatar. Bu disiplini yansıtan bir kuruluş olarak; kalite ve İnsan Kaynakları sistemlerimiz, sosyal sorumluluk projelerinden ürün tasarımlarına kadar hemen her kapsamda birçok kez ödüle layık görülmüş bulunuyor.  

Bu başarıların kaynağında ise EFQM Mükemmellik Modeli çerçevesinde liderlerimizce sahiplenilen, çalışanların katılımının sağlandığı, yetenek ve bilgi birikimlerinin kuruluşa yarar sağlayacak yönde kullanıldığı yaklaşımların geliştirilmesi yatıyor. Asıl başarı anlayışımız, bu sistemleri kurup hayata geçirerek katma değeri yüksek iş sonuçları ortaya koymak olsa da ödüller bizler için önemli bir motivasyon aracı olmayı sürdürüyor. 

Çalışanlarımız “Vİ Fikrim Var” diyor    

İnovasyon, günümüzde rekabette avantaj sağlama, fark yaratma, iş süreçlerine ve çıktılarına değer katma adına vazgeçilmez bir kavram. Kuruluşumuzda 2000 yılından bu yana aktif olan “Vİ.Fikrim Var” sistemi ile çalışanlarımızdan gelen fikirleri değerlendiriyor, uygun fikirleri hayata geçiriyor ve sahiplerini ödüllendiriyoruz. Süreç yönetim tarzımız çalışanlarımızın, müşterilerimizin ve iş birliği yaptığımız kuruluşların katılımını, yenilikçi ve yaratıcı düşüncelerinin ortaya çıkışını destekleyecek şekilde. Vİ.Fikrim Var (VİF) fikir değerlendirme sistemimiz, bireysel yaratıcılığı ön plana çıkartırken, takım çalışmalarımız ise çalışanlarımızın yaratıcılıklarını sinerji ile ortaya çıkartacakları ortamları yaratıyor.

İNNOVİKO Projesi yaratıcı fikirleri destekliyor

2010 yılında VİKO by Panasonic’in değişen vizyonu doğrultusunda inovasyonu bir kurum kültürü olarak VİKO DNA'sına yerleştirmek, faydaları ölçülebilen bir rekabet avantajı yaratmak amacıyla İNNOVİKO projesini hayata geçirdik. Mevcut öneri sistemimizi, İNNOVİKO Projesi ile kuruluş içinde inovasyonu yaşatacak bir kurum iklimine taşımış olduk.

Yenilikçi ve yaratıcı girişimleri desteklemek amacıyla çalışanların donanımlı hale getirilmesi için eğitimlerin verilmesi, eğitimlerle birlikte yaratıcılığı destekleyecek ortamların da oluşturulması gerektiğine inanıyoruz. Bu kapsamda yenilikçi ve yaratıcı girişimleri desteklemek amacıyla, çalışanların donanımlı hale getirilmesi için tüm çalışanların katıldığı  “İNNOVİKO Sertifika Programı”nın yanı sıra yaratıcılığı destekleyecek ortamlar da oluşturduk. 

Aile olmanın sırrı iletişimde…

Bir şirket ruhu yaratabilmek, aile ortamımızı yarınlara taşıyabilmek açısından sosyal iletişime de büyük değer veriyoruz. Bu amaçla kurum içi ve dışı sportif turnuvalar, sosyal aktiviteler, gönüllülük programları, özel gün kutlamaları ve bahçe partileri gibi aktiviteler yapıyoruz. Tüm iletişim kanallarımızı sistematik olarak gözden geçiriyor, teknolojinin gelişimine bağlı yeni iletişim araçlarını kullanıyoruz. Bu amaçla veri tabanları, intranet, kurum içi e-postalar, “Bizden Bize” paylaşım toplantıları, kurum içi iletişim dergimiz Bizden Bize, kapalı devre TV sistemi, roll-uplar gibi birçok araç kullanıyoruz.

DERGİ

HRdergi Temmuz - Ağustos sayısı çıktı! İyi okumalar...

SATIN AL Temmuz - Ağustos 2024